JUS informacije

Strana 1

1.MART 1981. BEOGRAD

JIJS informacije

informator saveznog zavoda za standardizaciju

RAZVOJ INFORMACIONOG SISTEMA O STANDARDIMA I DRUGOJ TEHNIČKOJ REGULATIVI

U ovom broju JUS informacija posvetićemo nekoliko reči međunarodnom aspektu informacionog sistema o standardima i drugoj tehničkoj regulativi. Informacioni sistem već u prvoj fazi treba da zadovolji ne samo potrebe korisnika usluga sZS u zemlji kao ı interne potrebe Saveznog zavoda za standardizaciju, već i da pruži mogućnost za učešće naše zemlje u Međunarodnoj informacionoj mreži o standardima, ISONET, odnosno članstvo SZS kao predstavnika naše zemlje u ovoj mreži. Projektovani informacioni sistem takođe mora Diti u skladu sa zahtevima koje sadrži Opšti sporazum o carinama i trgovini (GATT).

Članstvo u ISONET-u predviđa četiri kategorije u zavisnosti od stepena razvoja informacionog sistema člana u oblasti standarda i propisa tehničke regulative. Najniža kategorija je osnovno članstvo u kome se od člana zahteva da poštuje opšte principe na kojima je konstituisan ISONET. Članstvo tipa 1 osim ovoga zahteva da u zemlji postoji mogućnost informisanja o standardima i drugoj tehničkoj regulativi, da postoji katalog važećih standarda na francuskom ili engleskom jeziku ı da se ažuriranje kataloga obavlja najmanje jedanput godišnje.

Članstvo tipa 2, osim pomenutog zahteva da postoje bibliografski opisi svih standarda, obrađeni prema propisima ISO-a i opis tehničkog sadržaja prema ISONET tezaurusu. Ažuriranje informacija treba da bude kontinualno.

Članstvo tipa 3 podrazumeva da je gornjim zahtevima obuhvaćena pored standarda ı ostala tehnička regulativa od interesa za medunarodne korisnike, da se obrada obavlja automatski i da se datoteke mogu dostavijati na zahtev na medijumima čitljivim od računara. Informacioni sistem SZS u ovom trenutku delimično ispunjava uslove članstva u ISONET — u tipa 1, budući da još uvek ne izdaje katalog svojih standarda ma stranom jeziku. Razvojem informacionog sistema kako je koncipiran ovim idejnim projektom ispuniće se uslovi za članstvo u ISONET-u tipa 2 i delimično tipa 3, datoteke o standardima biće moguće dostavljati na medijumu čitljivom od računara.

Nešto od postojeće regulative biće prihvaćeno na automatsku obradu, već u sklopu realizacije ovog idejnog projekta, međutim puni nivo članstva tipa 3 biće moguće postići tek razvojem distribucionog sistema.

GATT sporazum odnosno organizacija koja prati i koordinira primenu sporazuma tek je u povoju, pa zato ne postoje·konkretni zahtevi ili obaveze u pogledu nivoa ili stepena informisanja koje bi GATT stavljao pred svoje potpisnice.

Međutim, čitajući sporazum mogu se već na prvi pogled uočiti vrlo ozbiljne obaveze u informisanju koje bi GATT mogao staviti pred svoje potpisnice. O tome će biti reči u narednom broju.

ANOTACIJE NACRTA JUGOSLOVENSKIH STANDARDA Nacrte jugoslovenskih standarda koje objavljujemo u ovom Danom objavljivanja u JUS informacijama pomenuti nacrti se

broju JUS informacija pripremile su komisije za standarde Sa- stavljaju na javnu diskusiju i zainteresovani se oDaveštavaju

veznog zavoda za standardizaciju u Čiji su sastav pored stručČ-

njaka Zavoda ušli predstavnici proizvođača, potrošača i zainte-

resovnih ustanova.

Nacrte standarda iz oblasti radio-komunikacija, predajnika pripremila je Komisija za standarde SZS u saradnji sa Saveznom upravom za radio-veze ı tehničkim pododborom 12 C JEK-a. Svi tekstovi nacrta standarda su umnoženi i dostavljeni svim članovima komisija — predstavnicima organizacija i institucija da stave svoje primedbe.

da Je:

— rok za dostavljanje primedbi u vezi sa nacrtima standarda 1. jun 1981. godine.

Zainteresovani koji nisu primili tekstove nacrta standarda mogu se obratiti Saveznom zavodu za standardizaciju, odgovarajućoj grupi, Beograd, Slobodana Penezića Krcuna 35, sa zahtevom da ım se isti dostave.