JUS standardizacija
STANDARDIZACIJA
Britansko udruženje za standardizaciju daje ispitni smak kojim se proizvođaču prizmaje da njegov proizvođ, odgovara podacima odmosnop standarda. Proizvođač dobija pravo ma ispitni znak na osnovu licence koju mu izdaje zasebni orgam ma Njegovu molbu. Na poleđini dokumenta o licenci navedeni su od ministarstva trgovine propisani uslovi za iZdavanje ispitnog znaka. Navedeni su svi slučajevi upotrebe ispitnog i standardnog: maka. Znak se Ssastoji od slova BS, koja odgovaraju rečima: britanski standardi. Znak ima oblik ležećeg slova B i na poluzi u trouglu je umetnuto slovo S; ispod toga se nalazi broj odgovarajućeg britanskog standarda. Ovim se znakom jedino potvrđuje da je odmosni proizvod Saglasam sa OdgovaTajućim britanskim standardom, Koji je u licemci izričiko mavedem. Licenci su priložena dva dokumenta i to, propis o Frrimeni maka, i propisi o ispitivanju proizvoda. Prcpise za wspitivanje izdaje odbor za ispitivanje Britanskog udruženja za standardizaciju.
Dodeljivanju licence prethodi jspitivanje pTroizvoda da li on odgovara odnosnom standardu. Za tu svrhu udruženje je odabralo spoline stručnjake koji, kao inspektor, vrši ispitivanje na uređajima za ispitvanje koje stavlja ma raspoloženje proizvođač. Inspitivanje se vrši u većini slučajeva u postrojenjima proizvođača, ali imspektori imaju pravo da daju da se ispitivanje vrši u nekoj državnoj labora-
DK 389.6 (100)
155
toriji. Izbor imspektora vrši se brižljivo. Stranka koja traži licencu ima pravo da obkloni sa motivacijom kojeg inspektora. Svakih šest meseca, ali u roku koji utvrdi odbor za makove udružemja za standardizaciju, pridržalac licence mora da dostavlja udruženju potvrdu da om sam (ma Svojim SsOpstvenim uređajima za ispitivanje) vrši stalmo Dpotrebna ispitivanja prozvoda označenih znakom standardizacije, odnosno, da to ispitivanje vrši lice koje je odobrio Odbor za znakove. O svim tim ispitivanjima proizvođač je dužan da vodi evidenciju i da se drži svih propisanih uslova. :
Prdržalac licence plaća pristojbu za svaki britanmski standard, ali ne više od 5 1/4 funte godiŠnje. Zatim, plaća nakmade za izvršeno ispitivanje više 10% u korist Udružemja za standardizacij\i Maksimalni iznos naznačen je u propisu za ispitivanje. -
Ukoliko se pridržalac licence ne drži pomenutih uslova, ili ako padme u stečaj, licenca se gasi. Udruženje za standardizaciju izlaže javnosti Spisak licenci. R=
Odbor za ispitivanje (Odbor za mmakove) odlučuje o davanju, obnovi ili oduzimanju licence. Za oduzimanje licence mora odbor za makove da izda na zahtev obrazloženje. O prigovoru na oduzimanje iicemce odlučuje, kao apelaciona instanca, glavni savet odbora za ispitivanje i to u roku od tri meseca.
MEĐUNARODNA STANDARDIZACIJA
Pregled važnijih dokumenata, primljenih od Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO) i
Međunarodne elektrotehničke komisije
Toleramcije. Pregled rezolucija prihvaćenih, u decembru 1951 na sastancima potkomisija Vazduhoplovstvpo. Dnevni red sastanka komisije u Parizu, 9—11 oktobra 1952. Britanski komentar na talijanske predloge o elektroinstalacijama na avionima. Automobili. Holandska gledišta po pitanju električnih instalacija na automobilima
(pripremni radovi za V. sastanak komisije). ISO/PS 3
ISO/TS 20
|C
ISO/TPS 2
ISO/TS 227 Traktori. Pripreme za sastanak kofisije u i
Parizu, 20—21 oktobra 1952. Poljoprivredme mašine. Britanske primedbe na predloge Sekretarijata za prvi sastanak komisije 23.
Čorsta goriva. Ugalj. Ispitivanje goriva dilatometriskom metodom Audibert-Arnu (izvod iz dokumenta Evropske Bkonomske Komisije — komitet zat ugalj).
Sitam, alat. Primedbe i predlozi švedskog i belgiskog komiteta na dokumente koji će se obrađivati na sastanku komisije, oktobra 1952.
Merenje mproticanja tečnosti. Referat A. L. Jorisen-a, USA, o koeficijentima pražnjenja Venturi cevi tipa Hershel. Terminologija. Predlog UNBSCO-a. za specijalizovane rečnike.
Dokumenti za prvi sastanak komisije: „Kultura tehničkog izražavanja”, ekspoze ing. Spang-Hansena, Kopenhagen. Postupak za standardizaciju u fterminologiji (primedbe sekretarijata).
Predlog dnevnog reda sastanka (projekt). Laboratoriski pribor. Mogućnosti primene opšteg sistema numeracije u komisiji ISO/TS 48.
ISO/TS 23
ISO/TS 27
ISO/TS 29
ITSO/PSL 30)
JTSO/TS..37
ISO/TS 48
(IEC).
ISO/TS 51 „Platforme za pretovar jedmoobraznih teTeta. Predlog dnevnog reda I sastanka komisije u Londonu, 8—10 decembra 1952.
Predlog za delokrug rada komisije.
Metalni hermetički sudovi za hramu. Dnevni red IV. sastanka komisije u Londonu, 28—830 ianuara 1953.
Merila za limove i žicu. Dnevni red II sastanka komisije u Londonu, 26—27 januaru 1953.
Akcioni komitet IEC.
Izveštaj sa otvaranja Godišnje skupštine IBC i sa sastanka nekih tehničkih komisija, od 9—12 septembra 1952 u Scheveningenu. 2
Prihvatanje jugoslovenskog predloga da se Godišnja skupština održi iduće godine u Jugoslaviji (Opatija), od 22 juna do 4 jula. _
ISO/TS 52 ISO/TS 62
IEC/CA
IRC/TC 1 Nomenklatura. Britanski predlog zareviziju Međunarodnog elektrotehničkog rečnika — Grupa387: „Sistemi automatskih komandi.
Švajcarske primedbe na gornji predlog. Predlog Međunarodne Železničke Unije za reviziju grupe 31: „Mlektoaparati za bezbednost i signalizaciju na železnicama”. Materijal za električnu, vuču. Komentari britanskog, holandskog i američkog komiteta na predlog propisa za električne instalacije na motornim vozilima.
Potkomitet 3: Kom-
IRC/TC 9
IRC/TC 12 „Radiokomumikacije. pomemte.
Britanski predlog za propise klimatske i mehaničke izdržljivosti kod postupka za ispitivanje komponenata,