JUS standardizacija
10
Predlog br. 770 Gumene ploče za obuću JUS G.D1.043. · Predlog se odnosi na ploče za obuću, bele i drugih boja, sem crne, i na
gumene ploče za sandale i opanke, crne.
Predlog br. 771 Gumena, korita (đon) za opanke JUS G.D1.044. Predlog se odnosi na gumena korita za muške, ženske i dečje opanke.
Predlog br. 772 Gumene rukavice JUS G.D9.051. Predlog se odnosi na gumene rukavice iZzrađene od sumene smeše rastvorene u benzinu (lateksa), formirane na staklenim modelima i vulkanizirane. Obuhvata hirurške rukavice i rukavice za domaću upotrebu.
Predlog br. 773 Gumeni sisači (ceucle), kapaljke, varalice i naprstci JUS G.D9.052. Predlog se odnosi na navedene proizvode izrađene od gumene smeše rastvorene u
?
STANDARDIZACIJA
benzinu i formirane na staklenim modelima, a zatim vulkanizirane.
Predlog br. 774 Prezervativi JUS G.D9.053. Predlog se odnosi na proizvod izrađen od gumene smeše rastvorene u benzinu, formiran na staklenim modelima, a zatim vulkaniziran. Predlog br. 775 Ploče za zaptivanje, u rolnama JUS
i G.C2.061. Predlog se odnosi na Dproizvod izrađen od gumene smeše, sa i bez tekstilnog umetka.
Predlog br. 776 Profili od gume za prevlaku valjaka TUS G.C4.07i. Predlog se odnosi na prevlake, od tvrde gume, tvrde gume i gornje gume, tvrde gume, međugume i gornje gume. E
Predlog br. 777 Brizgani trakovi JUS G.E9.081. Predlog se odnosi na razne profile za zaptivanje, pogon, pofpore, obloge i slično.
POVODOM DONOŠENJA STANDARDA ZA MASINSKE KLJUCEVE, ODVIJACE I PRIBOR
Krajem decembra 1952 godine izašao je iz štampe prvi deo standarda za mašinske ključeve (10 standarda), a drugi deo od 14 standarda, predviđa se da će izići iz štampe krajem januara 1953 godine.
Predloge ovih standarda donela je komisija koja je radila na već uobičajeni način na donošenju predloga standarda (Vidi bilten „Standardizacija” br. T1/59. i br. 8/52). Referent za ovu grupu bio je tehn. Viktor Mohorić, a članovi komisije drugovi: Ing. Branko Kovač, Ing. Milan Cvetnić, Ing. Otokar Lisi, tehničari Vladimir Vojinović, Sava Stevanović i Vidan Nikolić.
Rad na izradi ovih predloga počeo je 1949 godine, a objavljivanje predloga usledio je u biltenu „Stan dardizacija” br. 11—12/51. Rok za dostavljanje primedbi bio je 3 meseca, ali je taj rok produžen do 1 novembra 1952 god. iz razloga, jer zainteresovani nisu dostavili potrebne primedbe, te je radi toga i pomeren termin za izradu definitivnih standarda.
TI pored pomenutog roka za dostavljanje primedbi i ponovljenog poziva da interesenti pošalju svoja mišljenja ipak se, obzirom na široku primenu OoVOS alata, javio mali broj preduzeća i ustanova. Primedbe su dostavili:
Preduzeće „Rade Končar” — Zagreb
Vojna pošta br. 5467-52 — Beograd
Preduzeće „Zadrugar” — Zemun
Željezara „Zenica” — Zenica
Glavna direkcija JŽ-Mašinsko odeljenje — Beograd Mašinski fakultet — Beograd.
Sa iznetim predlozima u potpunosti su se složili preduzeće „Rade Končar”, Vojna pošta br. 5467–2 i preduzeće „Zadrugar” Zemun; primedbe ostalih diskutanata imale su terminološki karakter, izuzimajući željezaru „Zenica” čija je primedba tehničke prirode.
Od primljenih primedbi uzete su u obzir i obrađene sve one, koje su bile obrazložene jasnim i opravdanim razlozima.
Pre nego što pređemo na analizu, kako primedbi, tako i samih standarda, želimo da podvučemo da iz NR Slovenije i NR Makedonije u dostavljanju primedbi nije učestvovalo ni jedno preduzeće, a iz NR Hrvatske učestvovalo je, kao i uvek, samo preduzeće „Rade Končar”. Od proizvođača vijčane robe i mašinskih ključeva nije učestvovao niko. Usled toga, može se dogoditi da proizvođači ili potrošači, koji ranije nisu dostavili svoje primedbe, ispolje izvesno neslaganje sa pojedinim standardima. Ovde može biti i umesnih primedbi, ali one mogu biti uzete u obzir tek kod izrade drugog izdanja ove grupe standarda.
Upoređujući broj naših predlosa standarda za ključeve (32 — koji treba da postanu definitivni), sa brojem standarda nekoliko inostranih država, vidimo da mi imamo najveći broj predloga standarda.
SMS — Švedska — 1 (verovatno nije sve izdala)
ČSN — Čehoslovačka — 29
DIN — Nemačka — 29
VSM — Švajcarska — 17
GOST — SSSR — 12
UNI — Italija — 30 (raznih)
NE — Francuska — 9
Da bi se smanjio asortiman, nisu uzeti u obradu kao definitivni standardi sledeći predlozi:
predlog broj 3392, jer ga sadrži JUS K.G5.020 (ovaj standard može da ga zameni);
predlog broj 334, jer ga sadrži JUS K.G5.021 (ovaj standard može da ga zameni);
predlozi broj 350 i 351 zadržani su iz razloga Što odgovarajuće navrtke još nisu standardizovane;
predlozi broj 342, 343, 349 i 360, zadržani su za docnije izdavanje, na zahtev interesenata.
'U odnosu na objavljene predloge nastupile su kod definitivne izrade standarda sledeće izmene i dopune.
'U predlogu broj 330, sada TUS M.B1.013 — Otvori ključeva, izostavljen je nazivni otvor ključa s=220, radi toga što kod vijaka i navrtki otvor ključa ide do 210. Unesen je nazivni otvor ključa s=12 mm, jer ovu veličinu imamo kod vijaka sa četvrtastom slavom i vijaka sa upuštenim šestougaonikom u slavi.
Tabelarni pregled standardizovanih ključeva, odvijača i drški, sada JUS K.G5.005 — Pregled standardizovanih mašinskih ključeva i odvijača, razlikuje se od predloga u tome, što ne sadrži prvu kolonu (broj predloga) i što su kod slika date samo spoljašnje konture izgleda ključa, a gde je bilo potrebno i druga projekcija. Izmena brojeva u oznaci kod pojedinačnih standarda izazvala je nove brojeve u pregledu.
JUS K.G5.010 — Tehnički propisi za izradu i isporuku mašinskih ključeva, nije bio objavljen kao predlog jer se je ranije mislilo da nema potrebe za ovim standardom. U toku rada i analizi pojedinačnih standarda ustanovila se važnost ovog standarda, pa je isti izrađen. Ovaj standard sadrži materijal sa približnim hemiskim sastavom i izradu, dozvoljena otstupanja, proveravanje kvaliteta i preuzimanje, označavanje i pakovanje.
U predlogu broj 331, sada JUS K.G5.011 — Tolerancije otvora ključeva, izostavljeni su nazivni otvori ključeva s=185 i 220, a unešen je nazivni otvor kjlu-