JUS standardizacija

188

STANDARDIZACIJA

6.5

6.6

6.7

- Klasa F. max, temperatura 155"C.

>=—m””—:S e eooaačhblmım>=•=>emmŠ e e

u obliku listova, folija, vrpca, ploča, cijevi, prešanih komada i id, . na pr. mikafolij (tj. mika-papir), mika-svila, mika batist, mika-platno, kompaund-mikafolij, kompaund-mika-listovi i vrpce, kombinirani mika-listovi i Vrpce, sve ovo analogno i sa Samica-ma– terijalom:; Mikanit i Samilkanit (formmi, kolektorski, amberit, fleksibl) Azbest vlaknati sa prikladnim vezivom: ili im pregnacijom eV. s malim udjelom materijala klase Y, A ili E, kao nosiocem ili mehaničkim pojačanjem: - (na pr. papir, tanki prešpan, platno, pamuk), s * u obliku opreda (golih ili emailiranih. žica), listova, vrpca, ploča, prešanih komada. Staklena vlakna (staklena svila) sa prikladnim vezivom: jli impregnacijom u obliku opreda i opleta žica (golih ili emailiranih) (na pr. Silix-i lak-Silix-žice,), tkanina i vrpca (običnih i uljnih), ploča (na pr. Vetronit) i 1.d. Kao vezivo mogu. služiti: Šelak : Asfaltna (bitumenska) kompaund-masa Prikladne uljno-modificirane alkidne i uljno-modif. fenolne smole Polisterne smole· od nezasićenog alkida BEBpoksidne smole. * Polisterne smole od nezasićenog alkida, sa mineralnim punilima (mika, azbest, staklo) Epoksidne smole sa mineralnim punilima (mika, azbest; staklo). Za impregnaciju Lakovi na bazi uljno modificiranih alkidnih smola (gliptalni lak) Lakovi na bazi uljno modificiranih. fenolnih: sm gla (detaljno vidi u klasi E) Lak na bazi poliuretana, (poli-izocianata), Prešani oblikovani komadi s mineramim. punilima, na bazi otvrđivih, sintetskih smola, kao što su na pzr.: fenolfurfural : fenolformaldehid (fenoplast) (i kao slojeviti ma+erijali na bazi staklenih vlakana ili azbesta) melaminformaldehid (melaminoplast) ;

Milka, azbest vlaknati ili staklena, vlakna, s vezivom odn. impregnacijom, koji zadovoljavaju klasu PF. Silikonski lakovi modificirani organskim plastičnim materijama.

* Polimonoklorotrifluoretilen -

Klasa H, max. temperatura 180" Mika, azbest vlaknati ili staklena, vlakna, s vezivom odn. impregnacijom, koji zadovoljavaju klasu H (na pr. silikonske smole) e Silikomi čisti, u obliku smola, elestomera jli prešanih oblikovanih komada (ev. sa mineralnim. pu= nilima))

Politetrafluoretilen (teflom)

_ Klasa C, max. temperatura isnad 180"C.

Mika bez veziva Porculan, staklo, kvarc, keramički materijali i al,

m DOPUSTIVE MJERIVE NADTEMPERATURE

Predlog br. 1044 ELEKTRIČNIH STROJEVA DR25360:621 ala

(rotacionih) JAUS N.G0.051

Svrha i opseg standarda Ovim standardom utvrđuju se dopuštene mjerive nadtemperature (zagrijavanja) električnih strojeva (motora, generatora pretvarača i t.d.) izmjenične, trofazne i istosmerne struije, osim; vučnih: motora, za koje vrijede posebni propisi. Na temelju ovih zagrijavanja treba računati i ispitivati nominalne snage spomenutih električnih strojeva, ukoliko one ovise o zagrijavanju. Za sada se utvrđuju dopu-– štene mjerive nadtemperature samo za termičke klase izolacije A, EB, B i F, a za klase Y, Hi O će se to učiniti naknadno, kad bude o tome postignuta saglasnost kod IRC.

Općenito i definicije pojmova i

U tabeli su dane dopuštene granične mjerive na dtemperalture (zagrijavanj a) u ?C za pojedine termičke klase, kako vrijede za pojedine namote ili dijelove stroja, diferencirano osim toga prema vrsti ili veličini stroja i uz navod metode mjerenja temperature, na koju se dana. vrijednost nadtemperature odnosi. Ova se tabela temelji na preporukama IRC i vrijedi za temperaturu okolnog zraka ili rashladnog sredstva do max. 40%.

Nadtemperatura nekog dijela na pr. jednog električnog stroja kod frajnog i kod intermitiranog Dpogona te kod trajmog pogona s intermitiranim. oD terećenjem, je razlika između temperature tog dijela pod određenim uvjetima i temperature okolnog zraka ili drugog prilaznog rashladnog sredstva, a, kod kratkovremenog pogona i trajnog pogona s kratkovremenim opterećenjem razlika njegovih temperatura na početku i kraju ispitivanja.

Postoje tri priznate metode za određivanje nadtemperalture: |

a) termometrom

b) iz porasta vlastitog otpora namota

c) ugrađenim. termosondama.

Metode merenja su detaljno propisane pravilima i propisima za električne strojeve. =. ž Na visinu dopuštene mjerive nadtemperature kao i na način odn. metodu njenog mjerenja utječu konstrukcione osobine, način i debljina izolacije, pristupačnost izoliranih dijelova, način hlađenja, Vrsta opterećenja i t.d. (Vidi JUS N.A8.005 » Termička klasifikacija izolacionih materijala«).

Utjecaj temperature ambienta Kod strojeva za abnormalne temperature ambienta, na pr. ako je rashladna voda znaino hladnija od 30%, a. ako se ne radi o turbogeneratorima, mogu se dopustive nadtemperature posebno ugovoriti između proizvođača i naručitelja. i Ove odredbe ne vrijede za strojeve direktno hlađene vodom. Ako je temperatura okolnog zraka ili rashladnog sredstva ( % ) viša od 40'C, onda se dopustive nadtemperature snizuju ovako: . ~