JUS standardizacija

STANDARDIZACIJA

___ O ———

Osobine ikoksovanja podeljene su u šest podgrupa, kako je vidno iz tabele br. 3

Tabela br. 8

Alternativno _____ O O O

o S| | Dilatomefarski | nalaz "/, dilatacije

____' ____________ ___ _____ — ıWJZF—=

Karakteristika koksovanja (samo

Gray-king kao indikacija)

koks-tipa

Broj

0 | nema omekšavanja · A ne koksuje

1 | samo kontrakcija B do D jako slabo koksuje

2 | 090 dilitaciia E do G slabo koksuje

3 |) do 500/, đilitacija G, do G, umereno koksuje

4 | 50% do 140%, đilitac.| Gs do Gs | dobro koksuje

5 | 1400 dilitacia | »Gs vanredno jako koksnje

lo ____i _______________________________ ___---- —

'155, Uzorak za ispitivanje osobina, bakovanja i koksovanja. _ Osobine bakovanja i koksovanja treba da se odrede na uzorcima uglja, čiji je sadržaj pepela ispod 10%. Alko je sadržaj pepela ipnad 107, treba da se smanji flotacijom ili kojim drugim podesnim postupkom.

2 Klasifikacija

2.1 Konvencionalni broj

Predloženi međunarodni naučni sistem klasifikacije kamenog uglja po rangu karakteriše svaku vrstu kamenog uglja i to pomoću konvencionalnog broja (Code numbre), koji ima tri cifre. Prva cifra Kkonvencionalnog broja označava klasu kamenog uglja, koja je data parametrima: sadržajem isparljivih materija i kaloričnom vrednošću, prema tačkama 1.1 i 1.2. Druga cifra konvencionalnog broja oznmačava grupu kamenog uglja, koja je data parameftrom osobina bakovanja prema tački 1.3. Treća cifra konvencionalnog broja označava podgrupu kamenog uglja, koja je data parametrom osobina koksovanja prema {tački 1.4. Klase, grupe i podgrupe kamenog uglja, ozmačene odgovarajućim konvencionalnim. brojevima, svrstane su u sistem, koji je izložen u tabelarnom: pregledu prikazamom u tabeli! broji 4.

|] |}

Pregled sistema. Sistem obuhvata ukupno 68 pododeljka i omogućuje da se precizno identifikuju sve poznate vrste kamenih ugljeva, koje se javljaju u trgovini. Svaki pojedini pododdeljak sistema ima svoj konvencionalni broj, koji karakteriše ugalj po osnovnim parametrima klasa, grupa i podgrupa. OU donjem delu tabele sistema označene su klase, sa brojm od 0 do 9, i to prema rastućoj količimi isparljivih materija, pri čemu je od 5 do 9 klase dodat i parametar kalorične vrednosti.

Na levoj strani tabele označene su grupe kamenih ugljeva sa brojem: od O do 3, sa oba alter– nativna parametra osobina bakovanja. Na desnoj strani tabele označene su podgrupe kamenih ugljeva, sa oba, alternativna parametra osobina koksovanja.

Iz sistema se vidi da svaka klasa nije razdeljena u SVe grupe, niti je svaka grupa razdeljena u sve podgrupe, što je uslovljeno osobinama pojedinih ugljeva. Tako napr. ugalj klase 0 ima samo jednu grupu i to br. O i jednu podgrupu broj 0, jer ugljevi ove klase, koja sadrži od 0 do 37% isparljivih materija ne bakuju i ne koksuju, pa prema: tome nema pofrebe za postavljanjem

drugih grupa i podgrupa. Ako uporedimo međusobni odnos parametara bakovanja i koksovanja, tj. odnos grupa i podgrupa kamenog uglja, onda vidimo, da su prema tabeli grupe podeljene u sledeće podgrupe: Grupa 0 ima 1 podgrupu (broj 0) Grupa 1 ima 2 podgrupe (broj 1 i 2) Grupa 2 ima 3 podgrupe (broj 1, 2 i 3) Grupa 3. ima 4 podgrupe (broj 2, 8, 4i 5)

20 Primer klasifikacije

. Prema napred izloženom u procesu klasifikacije nekog uglja postoje tri etape. U prvoj etapi odredi se u koju od deset klasa dotični ugalj pripada, a prema karakteristici njegovih parametara po tabeli br. 1. Ovim se dobije prva cifra konvencionalnog broja. U drugoj efapi određuje se grupa kojoj ugalj pripada i to prema rezultatima probe bakovanja po tabeli br. 2. Ovim se odredi druga cifra konvencionalnos broja. U trećoj etapi odredi se podgrupa kojoj ugalj pripada i to na osnovu probe koksovanja prema tabeli br. 3. Ovim se odredi treća cifra konvencionalnog broja. Primer primene klasifikacije: Analiza uglja dala je sledeće ZU UI Isparljive materije izračunate na supstamcu bez vlage i pepela 37%

Indeks nadimanja — — — — 5

Roga indeks — — — — — — 65 Gray-King koks — — — — G6 Audibert-Amu dilatacijin — — 80 Kalorična vredmost, sračunata

sa vlagom bez pepela — — 7600 kcal/Kkg

Iz gornjih rezultata sledi:

1) Sadržaj isparljivih materija veći je od 30% I pokazuje da je to kameni ugalj, loji pripada jednoj od poslednjih pet klasa sa VisOkim sadržajem ispraljivih materija.

2) Kalorična, vrednost iznosi 7600 kcal/kg; prema tome ovaj ugalj pripada klasi 7. (Prva cifra konvemcionalnog broja — 7).

3) Indeks nadimanja je 5, znači da je to ugalj sa jako bakujućim osobinama i da pripada grupi 3. (Druga cifra konvencionalnog broja = 4).

4) Roga indeks je 65 i prema njemu ugalj takođe pripada grupi 3.

5) Gray-King' koks je tip G6, to je koksujući ugalj sa osobinom dobrog kcksovanja, koji pripada podgrupi 4. (Treća cifra konvencionalnog broja — 4).

6) Audibert-Arnu dilatacija 80 pokazuje, takođe, da ugalj pripada podgrupi 4.

Na osnovu gornjeg odnosni ugalj ima konven=-

cionalni broj 734.

ž: =

Iznoseći na diskusiju napred izloženi međunarodni naučni sistem. klasifikacije kamenih ugljeva po rangu, mi ujedno želimo da upoznamo našu stručnu javnost sa rezultatima dosadašnjih ispitivanja, koja su kod nas izvršena u vezi sa klasifikacijom naših ugljeva, u svetlu movog sistema.

Ispitivanja koja je u tom pravcu izvršio Institut za ugalj SAN, Beograd, pokazala su da u movi! sistem ulaze neposredno svi onih naši ugljevi, koje smor mil i dosada uvrstavali u. kamemi ugalj. Ali, istovremeno, ova ispitivanja su pokazala, da u ovaj, sistem ulazi i pretežna većina onih wugljeva, koje smo dosada uvrstavali u naše mrke ugljeve, jer prema sadržaju: ispar– ljivih muiiterija i prema kaloričnoj vredmosti! oni bi po novom. sistemu pripadali kamenom wuglju. Tako bi, napr. u novom sistemu kameni ugalj rudnika Dobra o konvencionalni broj 635, Vrška Čuka 200,

91