JUS standardizacija
prodaju kao stome jabuke u inostranim zemljama. j
Usvojeni su minimalni prečnici za plodove jabuka 50 mm, a za kruške 45 mm. =. ? Zaključeno je da se predlog stamdarda. za breskvu _ odloži i vrati grupi eksperata na. ponovno proučavanje u cilju utvrđivanja kalibraže plodova. Grupu eksperata sačinjavaju pretstavnici Francuske, Belgije, Italije, Engleske, Jugoslavije i Grčke. ~ U diskusiji po pitanju standarda za stoni ora ispoljile su se različita mišljenja u pogledu zrelosti i branja ovih plodova. Rešeno je da: se ova druga: pitanja za orah rasprave u grupi eksperata, a zatim ponovo iznesu na iduće zasedamje radme grupe. Jigoslovenski standard razlikuje se od ovog žemevskog u tome, što naš obuhvata ne samo stone onrahls već i orahe za preradu. Osim toga, Francuska li Ttalija imaju veći broj oplemenjemih sorti nego mi. Zato je bar zasada naša država više orijentisana ma izvoz jezgre oraha.
Po pitanju stonog grožđa: pozvane su Sve zemlje da
dostave svoje spiskove stonih sorti grožđa za izvOZ. Prošle godinie izrađen je predlog standarda za kokošija jaja u ljusci. Na ovogodišnjem zasedamju vOđena je diskusija po više pitamja, a naročito o preciznom određivanju razlike između ohlađemih. i. svežih · kokošijih jaja. Pošto mije došlo do saglasnosti po nekim pitanjima, rešeno je da se predmet uputi grupi eksperata. U sastav grupe eksperata ušli su pretstavnici Holandije, Danske, Engleske, Zapadne Nemačke, Francuske, Belgije, Jugoslavije i Poljske. Pored toga,
ovi će eksperti izradiitti i predlog za reviziju Briselske konvencije o obeležavanju jaja iz 1951 godine.
Po ostalim stamdardima zaključeno je da se imzvesna sporna piltamja ponovo rasprave u pojedimim. gru-
| pama eksperata: i to za luk, salate, naradjz, agrume,
svežu ribu i usoljene haringe, a zatim pomovo iznesu na iduće zasedanje radne grupe. Kod izvesnih proizvoda potrebna su ispitivanja u praksi da bi se mogla doneti Konačna: odluiza. - i
Usvojeni su predlozi da: se pristupi razmeni tehničke dokumeniacije — Kmjiga, časopisa, brošura, člamaka, filmova i sličnog o stamdardizaciji lako pokvarljivih poljoprivrednih: proizvoda. Isto tako, izVTšiće se razmena. iskustava putem. direktnog kontakta eksperata, uzajamnih poseta, izložbi, posete {ržišta, stovarišta i drugih: raznih imstalacija. u vezi sa: ovim.
Na ikraju treba napomenuti da je za mas od OsObitog interesa saradnja sa ovom: radnom grupom ECE. s obzirom da je maša zemlja veliki izvoznik svežeE voća i povrća, jaja i drugih lako pokvarljivih moljo-
· privrednih proizvoda. A donošenjem najvažnijih ju-
goslovenskih: stamdarda iz poljoprivrede za artikle široke potrošnje kao i drugih privredmih: propisa (Uriedba o komtroli poljoprivrednih proizvoda namenjenih izvozu i dr.) stvoremi su povoljniji uslovi za prihvatanje Ženevskog protokola i međumarodmih standarda poljoprivredmih proizvoda uopšte, što će značiti jednoobrazniji š bolji asortiman, odmosno sigurniji plasman ovih. proizvoda.
POVODOM STAVLJANJA NA JAVNU DISKUSIJU PREDLOGA STANDARDA ZA VRETENSKA, LEŽIŠNA, OSOVINSKA 1I CILINDERSKO ULJE ZA ZASICENU PARU
Pored opšte koristi standarda, kojim! se garantuje mwalitet proizvoda, reguliše cena proizvodmje, utrošak rada i opštih troškova, standard ima ii posebnu ulogu: da otkloni svaki nesporazum između kupca i prodavca. Primarni cilj stamđarđa je da utiče mam poboljšanje kvaliteta, odmosno da zagaramtuje takvu robu, u kon= kretnom slučju — ulja za podmazivanje, koja će u primeni! obezbediti pravilno podmazivanje, sigurnost rada u pogomu, kao. i ekonomičnost.
'U sadašnjem tempu razvoja. industrijalizacije i mehanizačije u našoj zemlji naročito se oštro postavlja, pored ostalog, i pitanje maziva, jer su vek svake ma-– šime i njeno racionalno Kkorišćemje nerazdvojmo vezani za kvalitet maziva.
Prilikom izrade predloga ovih standarđa: morale su: biti uzlete u obzir sledeće činjenice: proizvodne mogućnosti naših rafinerija i njihov Mapacitet, kvalitet sirovina, zahtevi potrošača, kao i obezbeđemje tržištu. kvalitetne robe i potrebnog asortimama.
Pre nego što pređemo na komentar o pojedinim pred'ožemim „komstantama obuhvaćenim predlozima. standarda, naglašavamo da smo se prvenstveno rukovodili da obezbedimo što Kkvalitetniju robu. Istovremeno, smaframo za potrebno da naglasimo, da su rafinerije učinile sve sa, svoje strame da se ova, namera ostvari. ;
Predlozi stamdarđa obuhvataju čitav niz različitih vViskozitetnih gradacija mašinskih ulja, tako da mogu biti zadovoljemi svi zahtevi u pogledu podmazivanja mašina koje uslovljavaju ove vrste ulja.
Destilati ležišnih ulja, koje predviđaju predlozi standarda, omogućiće uštedu u industriji, jer za sva protočma podmazivanja kvalitet ovih ulja može da zadovolji u potpunosti. Istovremeno su i proizvodmi troŠkovi ovih ulja znafno niži, mego: što je to slučaj kod rafimata.
Rafinati ležišnih ulja treba da obezbede podmazivanje osetljivih ležaja sa protočmim podmazivnjem, ko i ležaja sa wljnim pumnjenjem: kod kojih se ne zahteva izričito visoka stabilmost ulja. Time će se omo= gućiti ušteda visokokvalitetnih uvoznih gcirkmilaciomih ulja, koja se damas upotrebljavaju u nedostatku kvalitetnih rafinata ležišnih ulja različitih viskozitetnih gradacija. Na ovaj način će se smanjiti uvoz cirkula-
cionih ulja, a time osloboditi i znatan deo deviznih.
sredstave.-
Uglavnom, sve što je rečeno za ležišna. ulja može se primeniti i na vnetenska ulja.
Glavni potrošač osovinskih ulja su državne železnice, koje iz opravdanih razloga postavljaju zahitev da i ova ulja budu destilati. Stoga, smo prilikom izrade predloga standarda uzeli Uu obzir ovu činjenicu, pOogotovo što se kod novijih konstrukcija vagona i IOKOmofiva. izrađuju ležaji zatvorenog tipa u kojima se
_uljna punjenja menjaju dva. puta godišnje.
S obzirom ma modernizaciju postrojenja za DTOizvodnju ulja u mašim rafinerijama, bili. smo, takođe, u mogućnosti da i za cilindarsko ulje. za zasićenu paru unesemo zahtev da i ono bude destilat ili prečišćeni ostatak vakumdestilacije. Ovaj zahtev ima svoje opravdamje u tome, što. su radne temperature cilindera pamih mašina vrlo visoke, pa ukoliko je kvalitetnije ulje, utoliko je manja mogućnost za obrazovanje koksnih, asfaltnih i smolastih ostataka u cilindru.
U pogledu viskoziteta ulja, kod raznih: viskozitetnih gradacija mismo prihvatili sistem ulklapanja. viskoziteta, da bi se na taj načim izbeglo da ulje sa graničnom. viskozitelmom gradacijom bude obuhvaćeno sa dva standarda. Neznafni rasponi kod viskoziteta otkloniće svali nesponazum između prodavca i kupca, koji bi mogao uslediti kod ulja sa graničnim viskozitetom. Isto tako, i tržišna cena ne može uticati da se ulje sa graničnim, viskozitetom okvalifikuje „standardom, koji bi eventualno omogućio veću cenu: ulja na. tržištu.
Tačke paljenja kod svih ulja u predloženim standiardimia zadovoljavaju u potpumosti zahteve koji se postavljaju u primeni, za odgovarajuće ulje. |
Tačke stinjavanja date su tako, da: osiguravaju priticanje ulja u ležajeve i pri niskim spoljnim temperaturama, lak {ransport i manipulaciju čak i u zimskom periodu. Pored, svega toga, rafimerijie nisu. dovedene u situaciju da moraju uvoditi proširenja ii izmene sadašnjih uređaja.
Neutralizacionii broj. i kod rafinata i kod destilata predložen je tako da dovoljno garantuje zadovoljava jući kvalitet ulja ij mjegovu. postojanost za mamenjenče svohe. ..
• Kod rafinata mslovljena je i proba na koroziju, kako bi se sprečilo da ne dođe do upropašćivanja osetljivih ležaja u kojima će se ova ulja primenjiva:bi.
Fe : - Sož ZE v Ž x: STANDARDIZACIJA ~