JUS standardizacija

STAND/

BILTEN SAVEZNE KOMISIJE

\RDIZAGI

ZA STANDARDIZACIJU

BEOGRAD

SEPTEMBAR=1957 STRANA 265 = 9299

ODREĐIVANJE TRGOVAČKE TEŽINE TEKSTILA

Prema nacrtu preporuke ISO

Sekretarijat Međunarodne organizacije za standardizaciju Tehničkog komiteta za tekstil (ISO/TC 38) — izveštava: sve svoje člamove i sve međunarodne organizacije koje se bave pojedinim vrstama vlakana, da je Radma grupa 3 ovog komiteta na zasedanju u Southiport-u prošle godine donela odluku o redosledu izbora metode za određivanje trgovačke težine tekstila.

Prema toj odluci preporučuje se sledeći redosled izbora.

Prva preporuka:

1) oparti, osušiti i dodati vlagu i dodatak za materije koje vlakno sadrži pored vlage;

2) oprati, osušiti i dodati vlagu-

Druga preporuka:

3) osušiti i dodati vlagu.

Treća preporuka:

4) odrediti težinu u standardmoj atmosferi.

Prema mišljenju Radne grupe koja je donela ovu odluku, metodama 1) i 2) dobijaju se rezultati koji mpretstavljaju stvarmu sadržinu vlakana sa poznatim dodatkom vlage i drugih materija, dok se metodama 3) i 4) mogu da dobiju težine u koje su uključene pored vlakama i druge materije koje bi se pranjem ofstramile. Iz tih razloga prvenstvo se daje metodama 10} 0, 27)),

Međutim, u slučajev:ma kod kojih su napr.

EVROPSKO ZASEDANJE NAMENJENO STANDARDIZACIJI

količine drugih materija, sem vlakana, konstantne i poznate, mogu se primeniti metode 3) i 4).

Pri primeni ovih metoda važe sledeće definicije osmovnih termima: n

Trgovačka težina. Težina izračunata u saglasnosti sa proizvoljno propisanim uslovima (napr. pod uslovima propisanim u jedmoj od navedenih metoda).

Trgovačka vlaga. Dodatak standardnog procenta suvoj težini opranog tekstilnog materijala, za koji se smatra da je jednak količini vlage koja se normalno nalazi u tekstilu.

Trgovački dodatak. Dodatak standardnog porcenta suvoj težini opranmog tekstilnog ınaterijala, za koji se smatra da je jedmak količini vlage i drugog nevlakmastog materijala koji se normalno malazi u tekstilu.

S obzirom da su ove preporuke izglasane ma plenarnom zasedanju, ISO/TC 38 očekuje da će sve zemlje članice i međunarodne organizacije pristupiti njihovoj primeni.

Savezna komisija za standardizaciju, kao član ISO/TC 38, stavlja na javnu diskusiju ove preporuke s molbom da joj instituti, laboratorije, industrija i preduzeća dostave svoje mišljenje o mogućnostima uvođenja istih.

Rezultati ove diskusije biće dostavljeni Sekretarijatu ISO/TC 38.

DRVENE AMBALAŽE.

XII zasedanje Radne grupe za tramsport lakokvarljivih namirnica, Evropske ekonomske komisije (ECE), na čijem je dnevnom redu bilo pitanje standardizacije drvene ambalaže za sveže voće i povrće, održano je u Ženevi od 3—#7 juna 1957 godine.

Na zasedanju je učestvovalo 49 delegata iz 13 zemalja i to: Belgije, Bugarske, Damske, Italije, SAD, Francuske, Mađarske, Izraela, Norveške, Holandije, Poljske, P.R. Nemačke, Svedske, Švajcarske, Čehoslovačke, Sovjetskog Saveza i Jugoslavije, kao i delegati zainteresovanih međunarodnih organizacija.

Protokol za standardizaciju drvene ambalaže

Još u oktobru 1954 godine domet je Protokol za standardizaciju drvene ambalaže za transport svežeg voća i povrća, namenjemog međunarodnoj trgovini. Pošto je probni period od 2 godine istekao 1 januara ove godine, na ovom zasedanju uzeta su na razmatranje iskustva i izvršena je revizija dimenzija po Protokolu.

Jugoslovenska delegacija izjavila je, da s obzirom na prošlo godišnju slabu kampanju svežeg voća i povrća usled slabog uroda mije bilo dovoljno mogućnošti da se u punoj meri pro-

Kak a aa PSS. U O Au e aa O Dev ZLO a O i AA 9 Toa

— —-———

Tr aaa a i rar

mr ay ~