JUS standardizacija
268
ala
vere kako standardi za sveže voće i povrće,
tako ni standavtji za drvenu ambalažu za ove proizvode. Stoga je zauzeto gledište, da je za
temeljnu proveru standarda za našu zemlju po--
trebno da se probni period produži za još jednu godinu. Po isteku tog perioda svakako će moći da se zauzme definitivan stav po pitanju usvajamja Proiolkola.
Za poslednju godinu Italija i Poljska potvrdile su da usvajaju odredbe Protokola. Na taj način, ukupam broj zemalja koje primenjuju Protokol popeo se na 11 i to: Belgija, Bugarska, Pramcuska, Grčka, Mađarska, Italija, Holandija, Poljska, Rumunija, Turska i Sovjetski Savez.
Dimenzije drvene ambalaže
Jugoslovemsikka, delegacija immela je svoj stav po pitanju dimemzija iz Protoikola, istakavši
“da se prema dosadašnjem iskustvu u načelu
slaže da treba usvojiti mali broj tipova. ambalaže. Uzevši u obzir jugoslovenske standarde, od 5 tipova iz Protokola nama odgovaraju samo prva, 3 tipa (42 X 31, 52 X 81 i 58 X 35 cem) jer se poklapaju sa dimenzijama po jugosl. standardima ili se dimenzije mogu prilagoditi po jug. standardima. Četvrti i peti tip iz Protokola (60 %X 40 i 67 X 80 em) ne odgovaraju mam. Umesto ta dva tipa predlaže se da se usvoje sledeća dva tipa, koji su važni sa gledišta jugosl. eksporta i to:
45 ,X 28 cm. za eksport borovnice, koja zauzima znatnm stavku u mašem eksportu voća, i
52 X 22 cm za eksport suvih šljiva, jer i one zauzimaju važmu stavku za eksport.
Ova dva tipa ambalaže neophodma su nam i ne mogu se menjati.
Jugoslovenska delegacija je istakla, da u cilju umifikacije treba uzimati samo spoljne di-
menzije ambalaže, iz razloga što pojedine vrste.
ambalaže imaju različite debljime elememata. Uzevši u obzir spoljne dimenzije ambalaže može se raspravljati o prilagođavamju dimemzijama paleta (jednoobraznih platformi za lakšu manipulaciju) i celishodnom korišćenju vagomskog prostora.
Pošto je razmofrem ipostupak revizije dimezija, prodiskutovano je pitanje izvršenja revizije dimenzija drvene ambalaže iz odeljka II. C. Protokola. Radna grupa je stala na gledište da je pri reviziji potrebno voditi računa o dimenzijama “standardizovanih jedmoobrazmih platformi za manipulaciju složaja robe (palete). Grupa je takođe zauzela stav da ambalažu treba iklasirati u dve kategorije:
a) definitivno utvrđena ambalaža, koja je polivalentnog tipa i ima široku primenu u BEvropi; dimenzije ove ambalaže su ummošci dimenzija standardizovanih paleta;
b) eksperimemtalna ambalaža, koja je u velikoj upotrebi, ali čije dimenzije nisu polivalentne, tj. dimenzije ove ambalaže ne odgovaraju sasvim dimenzijama standardizovanih paleta. Dimenzije ove ambalaže periodično će se revidiraii. i
Zaključeno je, takođe, da će se uzimafi u obzir samo spoljne dimenzije, koje su bitne sa gledišta transporta. Ukoliko Radma grupa za standardizaciju svežeg voća i povrća bude smatrala da je potrebno dodati i unutrašnje dimenzije, neće biti teškoća da se one maknadno formulišu. Što se tiče dimemzija koje se nalaze u ameksu 1 Protokola, preporučuje se vladama da za aneks daju samo dimenzije ambalaže po svojim nacionalnim standardima i to one ambalaže koja se upotrebljava za međunarodnu trgovinu.
Komačno je zaključeno, da tač. 1 i 2 odeljka II. C. Protokola treba izmeniti kako sledi:
»1. Ambalaža mora da ima utvrđenu DOvršinu dna, a visina može da varira prema vrsti proizvoda. Spoljne dimenzije su sledeće:
— definitvno utvrđena ambalaža 60 X 40 cm 50 X 30 om 40 X 30 cm — eksperimentalna ambalaža 57 X 35 em
44 X 30 cm Dozvoljava se tolerancija + 1 cm za dužinu
i širimu. id
2. Po isteku roka od dve godine, počev od 1 januara 1958, pristupiće se ponovnom. ispitivanju dimenzija iz tač. 1 ne menjajući dimenzije definitivno utvrđene ambalaže.«
Ovo je ustvari predlog revizije na osnovu stava II) tač. b) odeljka IV Protokola i ovlašćenja Komiteta za umut. transport RBCE. Predlog će biti saopšten Radmoj grupi za stamdardizaciju svežeg voća i povrća ili će se proučiti na zajedničkom zasedanju obeju radnih grupa. Izmene Protokola koje usvoje obe grupe dostavile bi se zatim vladama, s tim da one obaveste da li ih prihvataju. .
Uslovi za ispitivanje ambalaže Prošle godine usvojen je ameks 2 uz Pro-
tokol koji sadrži uslove čvrstoće, stabilmosti, provetravanja i sl. kojima mora da odgovara
\drvena ambalaža za voće i povrće u međunarod-
nom prometu radi obezbeđemja otpremljenih proizvoda.
Sekretarijat je bio zadužem da umoli zainmteresovanme vlade da izveste, od kog će dana počeiti da podvrgavaju drvenu ambalažu ovim ispitivanjima. Mađarska i Italija izvestile su da zasada me mogu (da predvide kada će biti u mogućnosti da otpočnu proveravamja, da li ambalaža odgovara traženim uslovima, podvrgavajući je probama utvrđemim aneksom 2. Belgija je izvestila da će po tom pitanju zauzeti stav tek kada bude rešeno pitanje dimenzija:
Kontrolni žig
S obzirom na identičnost jednog drugog znaka u međunarodnom prometu sa kontrolnim žigom koji je Radna grupa usvojila za stavljanje na drvenu ambalažu, kao garanciju da ona odgovara uslovima Protokola, odnosno aneksa 2, odlučeno je da se pitanje modela žiga ispita
OCENE “ 5 STANDARDIZACIJA .