JUS standardizacija

STA DARDIZ

\HR}

BILTEN SAVEZNE KOMISIJE ZA STANDARDIZACIJU

BEOGRAD JUL —1958

STRANA 171 — 218: Wipaua opran rs Re Oi Oi Errr pi ana)

MEĐUNARODNA ORGANIZACIJA ZA STANDARDIZACIJU (ISO)

ZASEDANJE TEHNIČKOG KOMITETA 34 ZA POLJOPRIVREDNE PROIZVODE ISHRANE

I Opšti deo

Ove godine osnovan je Tehnički komitet TISO/TC 34 — »Poljoprivredni proizvodi ishrane«. Prvi sastanak ovog Komiteta održan je u NR Mađarskoj (Budimpešta) za vreme od 22—2326 aprila 1958.

Namera da se osnuje ovaj komitet postojala je već duže vremena, ali je konačno rešenje doneto tek pre tri godime (1955) kada je određena grupa članica ISO (Francuska, SSSR, Italija i Imdija) odlučila za vreme svog sastanka u Štokholmu da se osnuje komitet za poljoprivredne proizvode. Tom prilikom ova grupa izradila je osnovni nacrt rada komiteta. Iduće godine (1956) Mađarska je zatražila od Generalnog sekretanijata ISO da joj se ustupi Sekretarijat za movi Komitet 34. Sprovedenom anketom, članice ISO prihvatile su

predlog i Mađarskoj je povereno „osnivanje ovog Komiteta. Dnevni red prvog (osnivačkog) sastamka

Komiteta 34, uglavnom, svodi se na: izbor sekretarijata, naziv komiteta, program rada i formiranje potkomiteta.

Ovaj komitet broji 16 redovnih aktivnih članica (P) i to: Austrija, Bugarska, Čehoslovačka, Francuska, Nemačka, Mađarska, Indija, Italija, Holandija, Poljska, Portugalija, Rumu–nija, Turska, SSSR, Južna Afrika i Jugoslavija. Pored ovih redovnih članica u Komitetu su učlanjene i članice — posmatrači (0) kojih ima 17: Australija, Belgija, Burma, „Damska, Finska, Grčka, Irska, Izrael, Japan, Meksiko, Novi Zeland, Norveška, Pakistan, Švedska, Španija, Švajcarska i Engleska.

Na sastanku je bio 51 delegat i pretstavnici: — redovnih članica, 11 država — 387 delegata

— članica posmatrača, 2 države 2 delegata — međunarodne organizacije (6) 7 delegata — sekretarijat Komiteta 34 — 5 delegata

Od međunarodnih organizacija prisustvovali su pretstavnici: Evropske ekonomske komisije — Dr. K. Briton (Britton), Ishrane i poljoprivrede PAO — P. Sinar (P. Sinard), Međunarodnog društva za ispihivamje semena, ISTA — A. Janoši (Janossy) i S. Cermen (S. Scherman), Internacionalnog olisa za vino, OIV — R. Proten (R. Protin), Stalnog međunarodnog biroa za analitičku hemiju, PIBAC

— 1. J. G. Sent Rat (L. J. de Saint Rat) i Generalnog sekretarijata Međunarodne organizacije za standardizaciju, ISO — H. Sen Leže (H. St. Leger).

Osnivački sastanak Komiteta 34 otvorio je u ime Mađarske standardizacije R. Kertes (R. Kertes).

Za pretsednika Komiteta izabran je Dr Teledi Kovač (Dr Teledy Kovats), prof. univerziteta u Budimpešti. Zatim je pročitan izveŠtaj Sekretarijata sa predlozima o orgamizaciji i programu rada. Posebne predloge poslale su pre zasedanja: Bugarska, Indija, Poljska, Portugalija, Rumunija, Španija i SSSR. U svim ovim predlozima, uglavnom, predviđa se Dotreba organizovanja stamdardizacije poljoprivrednih proizvoda po grupama, uzimajući u obzir terminologiju, metode ispitivanja, Uzimanje uzoraka, pakovanje, smeštaj i dr. Isto tako predlaže se Sekretarijatu izrada stručmih rečnika za pojedine grane. Neke države (Mađarska, Bugarska), predložile su detaljniji i obuhvatniji plan rada, dok druge (SSSR, Engleska) smatraju da bi trebalo postepeno proširivati delatnost Komiteta. Indija pored ostalog predlaže uvođenje nekih novih proizvoda koji nisu bili predviđeni u predlogu Sekretarijata. Ovde se predviđaju razna uljana semena, začini, zatim kože, duvan i dr.

II. Zaključci sa sastanka

U diskusiji su se naročito istakle sa SVOjim objašnjenjima i predlozima Mađarska, Engleska, Holandija, Rumunija i SSSR.

Posle opšte diskusije po svima pitanjima dnevnog reda doneti su sledeći zaključci:

1)U Budimpešti se zvanično osniva u okviru ISO Komitet 34 za poljoprivredne proizvode ishrane. Ovaj Komitet baviće se standardizacijom poljoprivrednih proizvoda za ljudsku i stočnu ishranu, začina i drugih stimulativnih proizvoda (čaj, rasad). Poljoprivredni proizvodi ishrane podrazumevaju se kako u prirodnom, tako i u prerađenom stanju.

2) Delegati su se složili većinom glasova da se Komitet bavi prvenstveno radom na standardizaciji i da ostanu sledeće poljoprivredne grane:

— reproduktivni materijal,

— carealije i mahumjače,