JUS standardizacija
382
| STANDARDIZACIJA
ZASEDANJE TEHNIČKOG KOMITETA ZA ETARSKA ULJA
MEĐUNARODNE ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU ] — ISO/TC 54
Četvrto zasedanje Tehničkog komiteta TC 54 — Btarska ulja, Međunarodne organizacija za standardizaciju — ISO, održano je u vremenu od 24 septembra do 1 oktobra 1958 godine u Parizu u prostorijama Maison de la Chimie. Savezna komisija za standardizaciju (SKS), kao član ISO-a, učestvovala je preko svojih delegata u radu ovog Tehničkog ikomiteta. |
Sekretarijat Tehničkog komiteta 54 za etarska ulja, ISO organizacije, drži Portugalija od dana njegovog osnivanja. U ovom Tehničkom
. komitetu sarađuje 81 zemlja-članica ISO-a, od
kojih aktivno sarađuju 10 zemalja — i to: Brazilija, Prancuska, Ist. Nemačka, Indija, Izrael, Holandija, Portugalija (sekretarijat), Rumunija, Engleska i Jugoslavija.
Tehnički komitet 54 oformljen je 1953 godine u Lisabonu na inicijativu ISO-a, sa zadatkom da obrađuje, izrađuje i predlaže Generalnom sekretarijatu ISO-a, odnosno Generalnoj skupštini ISO-a, na usvajanje preporuke u pogledu međunarodnih propisa za etarska ulja (kao što su propisi za kvalitet, pakovanje, transport, uzimanje uzoraka i metode ispitivanja etarskih ulja) raznih proveniencija kojih treba, po pravilu, da se pridržavaju sve zemlje članice ISO — proizvođači i izvoznici etarskih ulja na svetskom tržištu. j
Ovogodišnjem zasedanju Tehničkog komiteta 54 u Parizu prisustvovao je 31 delegat iz 8 zemalja (Ist. Nemačka — 9, Francuska — 10, Italija — 2, Holandija — 2, Portugalija — 5, Engleska — 6, Meksiko — 1 i Jugoslavija — 2) i posmatrač od strane Međunarodne, komisije za poljoprivredu. Zasedanju je pretsedavao Dr. Fausto A. Alcantara Carreira (Portugalija).
S obzirom na obimnost dnevnog reda (preko 30 tačaka), od većine delegacija pao je predlog da se odredi prioritet pojedinih problema,. te je posle duže i svestrane diskusije usvojeno sledeće:
a) Francuski predlog iz dokumenta Nb 132 FP po pitanju donošenja »Monografije za ispitivanje destilacionog randmana etarskih ulja« — na predlog i dokumentovano obrazloženje jugoslovenske delegacije jednoglasno je odložen za docnije, s obzirom da svaka zemlja ima svoje specifične uslove i mogućnosti, tako da je nemoguće prihvatiti jedinstvene uslove rada kad je poznato da sve zemlje koje proizvode razna etarska ulja nisu na istom stupnju tehničke opremljenosti i ekonomske razvijenosti.
b) Standardni propisi za etarsko ulje od sasafrasa iz Brazilije. Kako je ovo ulje od velikog privrednog značaja sa međunarodne tačke gledišta, potrebno je do-
neti posebne preporuke u pogledu analitičkih metoda i konstanti. Fored toga, ulje od sasafrasa iz drugih krajeva sveta razlikuju se međusobno u sastavu od ulja iz Brazilije. Kako pretstavnici Brazilije nisu bili prisutni, definitivno rešenje ovoga pitanja odloženo je za naredni sastanak.
c) Predlog francuske delegacije da se di-
~ skutuje o donošenju predloga preporuka za »Spektrofotometrisko ispitivanje etarskih ulja od agruma« odložen je, takođe, za naredni sastanak, te su primedbe i komentari Belgije po ovom pitanju takođe odloženi.
—
d
—
Usvojen je predlog Sekretarijata (doku-– ment Ne 200) da se diskutuje izrada monografija za pojedina etarska ulja. Glasanjem o prioritetu stavljena su na diskusiju sledeća ulja:
— ulje od limuna (presovano i destilovano), — dokument No 221E
— ulje od lavandule, dokument N» 2298
— ulje od citronele, dokument Nb 224 i 225 u vezi 253E
— ulje od geranijuma, dokument N» 227 1 228E
— ulje od karanfilića, dokument Ne» 223 i 264ER i
— ulje od slatke pomorandže, dokument No 222B.
Ostala na ovom zasedanju, pa je većinom
glasova odlučeno da se o njima rešava
docnije.
Po pitanju metoda određivanja optičke rotacije etarskih ulja (dok. 204 i 300), usvojen je uz neznatne dopune predlog Sekretarijata koji je bio publikovan kao predlog preporuke N» 89 — ISO/TC 54 i 1957, da se prihvati kao definitivna preporuka ISO.
Francuska delegacija (dok. N»• 207 EP) predložila je dve metode za određivanje »Peroksidnog broja etarskih ulja« — pomoću joda i titana. Usled nedovoljne preciznosti prve i skupocenosti i dugotrajnosti druge, preciznost i praktičnost predloženih metoda ili da nađe neku novu i da to predloži Sekretarijatu radi iznošenja na javnu diskusiju.
Predlog Sekretarijata (dok. N• 208 F) »Određivanje aldehida i ketona pomoću oksimacije« prihvaćen je uz izvesne izmene i dopune. Isto tako i predlog (dok. Ne 209) — za »RBtarsko ulje od biljke Eucalyptus globulus« je primljen, s tim što su izvesna poglavlja brisana ili dopunjena.
Primljene su na znanje neke rezolucije sa prethodnog — III zasedanja Tehničkog komiteta 1957 u Porto-u (Portugalija), koje se odnose na