JUS standardizacija
3) Nomenklatura vrsta i sorata voća i povrća
Na jednom ranijem sastanku Radne grupe pokrenuto je pitanje prikupljanja terminologije voća i povrća kod svih država — članica Evrope. Na ovom sastanku je saslušam izveštaj pretstavnika Evropske agencije za produktivnost rada o izradi jednog višejezičnog rečnika tehničkih naziva voća i povrća i trgovačkih termina koji se upotrebljavaju. Grupa je upoznata sa nacrtom Svetskog kataloga sorti krompira koji je objavila jedna nemačka firma. Ovo pitanje biće raspravljano na idućem (X) sastanku Radne grupe. Dosada su nomenklature izdale Italija i Belgija.
Rešeno je da sekretarijat Radne grupe nastavi sa daljim radom na terminologiji voća i povrća u zajednici sa ISO-Tehničkim komitetom 34.
4) Proučavanje standardizacije poluprerađevina voća i povrća
Na osnovu dok. AGRI/WP. 1/109, koji je izrađen od strane Čehoslovačke, diskutovano je o poluprerađevinama voća i povrća. Odmah je iskrslo pitanje: da li su ove poluprerađevine lakokvarljivi proizvodi? Stoga standardizacija poluprerađevina uslovljava temeljno proučavanje nacionalnih zakonodavstava kod svih članica ECE-a.
Radna grupa se složila da se svima državama članicama uputi dopis o prikupljanju podataka o stavu standardizacije ovih proizvoda kod njih. Pritom dolazi u obzir isključivo standardizacija kvaliteta. Zatim treba odgovoriti Sekretarijatu koje proizvode pojedine države smatraju prioritetfnim. i
Sekretarijat Radne grupe povezaće se sa Međunarodnom federacijom za voćne proizvode i Međunarodnom komisijom za proizvodnju konzervi. Svi dostavljeni podaci pojedinih država biće obrađeni i izneti na iduće zasedanje Radne grupe. i
5) Semenski krompir
Grupa eksperata izradila je predlog standardizacije semenskog krompira koji je dostavljen državama — članicama kao dok. AGRI/WP. 1/111. Po pojedinim pitanjima dali su svoje sugestije pretstavnici Evropske unije za frgovinu krompirom naveliko. Raspravljano je, takođe, i pitanje virusnih oboljenja na krompiru i metoda kontrole u te svrhe.
Zaključeno je da grupa eksperata dalje proučava sva pitanja u vezi semenskog krompira i da radna grupa zatim prikupi potrebne podatke od pojedinih. država.
6) Standardizacija špargle
Prema dok. AGRI/WP. 1/106 izrađen je još ranije predlog: za šparglu (referent Klimer — Holandija) na kome je sarađivala i Evropska agencija za produktivnost rada. Diskusija se odnosila na određivanja pojedinih kvaliteta eksera, I i IL i na načine pakovanja.
Rešeno je da sekretarijat Radne grupe sa pomenutom Agencijom nastavi rad ma praktičnoj bazi u cilju dobijanja jednog potpunijeg međunarodnog predloga standarda za šparglu.
7) Standardizacija slane haringe
Ovo pitanje je od velikog interesa za severne zemlje. Postojeći predlog za slane haringe se iz godine u godinu dopunjava. Na ovom sastanku Čehoslovačka delegacija dala je svoj amandman na ovu međunarodnu preporuuku.
8) Izveštaj sa I godišnjeg sastanka ISO-Tehničkog komiteta 34, održanog u Budimpešti 22 do 26 aprila 1958
Radnoj grupi podnet je izveštaj sa sastanka ove Muđunarodne organizacije, održanog ove godine u Budimpešti. Tehnički komitet 34 doneo je zaključke po pitanjima terminologije, metode ispitivanja kvaliteta, pakovanja, prevoza, smeštaja i transportovanja, kao i zaključke po pitanju koordinacije sa Radnom grupom za standardizaciju lakokvarljivih proizvoda i drugim međunarodnim organizacijama koje imaju interesovanje za ovu poljoprivrednu problematiku.
Rešeno je da se Radna grupa što tešnje poveže sa Tehničkim komitetom 34 radi zajedničke saradnje.
9) Zajednički sastanak sa Radnom grupom za iransport lakokvarljivih proizvoda
Ideja o zajedničkom sastanku obe radne gdrupe postoji od pre 2 godine. Po pitanju ambalaže i transportovanja lakokvarljivih poljoprivrednih proizvoda oseća se potreba da se obe grupe dogovore. Posle duže diskusije rešeno je da sekretarijat Radne grupe ra-
Zoe
STANDARDIZACIJA |
|