JUS standardizacija
BE O) GG) RAD
. 7. Bla ba Ha | < a SEPTEMBAR — 1959 EZNE KOMISIJE ZA STANDARDIZACIJU ” STRANA 1- 40
MEĐUNARODNO ZASEDANJE O STANDARDIZACIJI LESONIT-PLOČA
Od 12—15 maja 1959 god. održano je u Minhenu I zasedanje Tehničkog komiteta TSO/TC 89 za lesonit-ploče, Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO), uz učešće 37 stručnjaka delegata 12 zemalja i to: Austrije, Čehoslovačke, Finske, Francuske, Holandije, Jugoslavije, Nemačke, Novog Zelanda, Norveške, Poljske, Švedske i Velike Britanije, zatim Organizacije Ujedinjenih nacija za poljoprivredu i ishranu (FAO) — Direkcije za šumske proizvode, kao i pretstavnika Gen. sekretarijata ISO. Za pretsednika zasedanja bio je izabran Dr. F. Kolman, profesor Šumarskog fakulteta i direktor Instituta za drvo u Minhenu. Organizator zasedanja bio je Nemački komitet za standardizaciju (DNA), koji vodi Sekretarijat Tehničkog komiteta ISO/TC 89.
Dnevni red
Važnije tačke definitivno usvojenog dnevnog reda bile su: delokrug ovog Teh. komiteta, TI macrt predloga preporuke za lesonit-ploče (opšti principi, razvrstavanje, definicije, terminologija, metode ispitivanja, metode uzimanja uzoraka, tolerancije, uslovi kvaliteta) i program budućeg rada.
Delokrug rada Teh. komiteta 89
Na zasedanju je sastavljen tekst delokruga ovog Teh. komiteta koji će biti predložen Savetu ISO na definitivno usvajanje. Taj tekst glasi: »U cilju unapređenja međunarodne razmene izraditi međunarodni sporazum o standardizaciji specifikacija za lesonitploče od ligno-celuloznih vlakana, za opšte svrhe, obuhvatajući terminologiju, dimenzije i tolerancije, uslove kvaliteta, oznake, metode uzimanja uzoraka i ispitivanja«.
Nacrt predloga za lesonit-ploče
O nacrtu predloga preporuke ISO za lesonit-ploče vođena je vrlo živa diskusija, koja je obuhvatila glavni i najveći deo zasedanja. Kao baza za diskusiju služio je tekst koji je pripremio Sekretarijat teh. komiteta. Pismene primedbe na ovaj nacrt podnele su sledeće zemlje: Nordiske zemlje (Finska, Norveška i Švedska) koje su podnele zajedničke primedbe, Nemačka, Poljska, SSSR, Vel. Britanija, Jugoslavija i Čehoslovačka.
Ovaj nacrt predloga preporuke ISO u redakciji Sekretarijata Teh. komiteta ISO/TC 89 obuhvatio je sledeće glavne delove: |
| I deo = tehničke karakteristike-predmet, razvrstavanje, tolerancije dimenzija, uslovi kvaliteta, savojna čvrstoća, upijanje vode, bubrenje i uslovi ispitivanja, i II deo — metode ispitivanja-izrada epruveta, određivanje debljine, specifične te-
žine, težinskog procenta vlažnosti, savojne čvrstoće, upijanja vode i bubrenja.
„Za izradu ovog nacrta Sekretarijat je koristio nacionalne standarde Irske, Izraela, Vel. Britanije, Poljske, Južnoafričke Unije, SSSR, Nemačke, Jugoslavije, Francuske, Italije i Švedske. U pogledu raspodele prema glavnim kategorijama proizvodnje Sekretarijat je u nacrt uneo terminologiju iz preporuke FEROPA (Evropske federacije proizvođača lesonit ploča) i zaključka Radnog komiteta za opise, definicije i terminologiju Međunarodnog savetovanja FAO/ECE o pločama. Sekretarijat je konstatovao da se principi metoda ispitivanja, koje se primenjuju u raznim zemljama, manje — više približuju, a većina metoda da je inspirisana preporukama konferencije za tehnologiju drveta FAO. Uz obrazloženje Sekretarijat je priložio pregledne tabele sa uporednim podacima o spec. težini, debljini, tolerancijama dimenzija, zatim sa podacima o savojnoj čvrstoći, upijanju vode i bubrenju, iz standarda navedenih zemalja. Sekretarijat je, takođe, izradio uporednu stručnu terminologiju na engleskom, nemačkom, francuskom i ruskom za oblast lesonit-ploča i ploča iverica..
Na zasedanju su posle svestrane diskusije usvojene znatne izmene pojedinih delova I nacrta i to neke jednodušno, neke većinom glasova, a neke kompromisno. Kao predmet preporuke usvojen je prema rezoluciji 5 sledeći tekst: - »Ova preporuka utvrđuje terminologiju, vrste, tolerancije, dimenzije, fizičke i mehaničke osobine lesonit-ploča, kao i metode ispitivanja namenjene u svrhe proveravanja«.
Mor i O A O Čar IL ai OTAC
ikedo io E O