JUS standardizacija

Msi V e.

STANDARDIZACIJA

Zaključeno je, da se tako izmenjen tekst naknadno dostavi svim učesnicima radi detaljnije studije, pa da se ovaj predlog zasad smatra kao privremeno prihvaćen.

U nevezanoj diskusiji sa delegatima pojedinih zemalja, delegati Jugoslavije su dali pojedine podatke o našim nalazištima visokokvalitetnih sadrovaca i anhidrida. Za ovo su pokazali veliko interesovanje pretstavnici nordiskih zemalja koje oskudevaju u toj sirovini, a kojimia je on naročito potreban pri proizvodnji cementa. Postavlja se samo pitanje, da li se · njima isplati uvoz sa takve daljine, a naročito ako ne bude moguć isključivo pomorski transport.

III Zasedanje Plenuma ISO/TC 74 — »Hidraulična veziva« i II sastanak TC 74/SC 1

Plenarni sastanak Tehničkog komiteta ISO/TC 74 održan je 1 i 2 oktobra. Sastanak je otvorio g. J. Wodzicky, pretsednik Poljskog komiteta za normalizaciju.

Na ovom zasedanju učestvovalo je 16 država sa 47 delegata, među kojima i Jugoslavija sa tri delegata. Osim navedenih delegata prisutni su bili i u radu učestvovali još i delegati Međunarodnog saveza laboratorija (RILEM), CEMBUREAU-a, i Evropskog komiteta za beton.

Na predlog delegata Francuske za pretsednika ovog zasedanja izabran je g. R. Dutron, direktor Istraživačke laboratorije iz Brisla i delegat Belgije.

Na poziv novoizabranog pretsednika svi delegati su minutom ćutanja odali poštu umrlom E. Nikolaidesu, delegatu Indije na prošlom zasedanju ISO/TC 74.

Potom je izabran Redakcioni odbor za zaključke u koji su ušli delegati Nemačke, Francuske, Poljske, V. Britanije i SSSR. |

U dvodnevnom zasedanju pretresen je predlog »Terminologija i definicije cemenata«, pa su u istom učinjene izvesne izmene i dopune, od kojih su najbitnije sledeće:

a) portland-cementom smatraće se samo onaj cement koji osim klinkera i potrebne količine kalcijumsulfata sadrži najviše do 2" drugih primesa kao što su: sredstva za uvlačenje vazduha, plastifikatori, ubrzači vezivanja i sl.;

b) cemenfi sa dodatkom zgure su oni cementi čiji sadržaj zgure ne premašuje 20% zgure;

c) cementi sa dodatkom pucolana su oni cementi koji sadrže najviše do 20% pucolana i koji ne moraju zadovoljiti test pucolaniteta;

d) pucolanski cementi su oni cementi koji sadrže najviše do 40% pucolana i moraju zadovoljiti test pucolaniteta koji je opisan u dokumentu TC 74/SC 1 — No. 18.

U toku ovog zasedanja pri Potkomitetu TC 74/SC 1 — »Hemiska analiza cemenata« obrazovana je radna grupa WG 1 od pretstavnika Nemačke, Belgije, Francuske, Indije, Italije, Poljske, V. Britanije i SSSR, čiji je sekretarijat preuzela Francuska. Ova radna grupa treba da pripremi tačne propise za metode hemiskih ispitivanja cemenata.

Uviđajući važnost ispitivanja cemenata u vezi sa njihovim ponašanjem u betonu, svi delegati složili su se o neophodnosti obrazovanja još jedne radne grupe WG 2. Švedska se primila sekretarijata za ovu radnu grupu, u koju su ušli pretstavnici Belgije, Francuske, Indije, Švedske, V. Britanije i SSSR.

Ovoj radnoj grupi dat je odmah zadatak i to:

a) da prostudira metode ispitivanja cementa u betonu;

b) da pripremi predlog za metodu ispitivanja betonskih epruveta sa potpunim opisom sprovođenja tih ispitivanja;

c) kao poseban zadatak ovoj radnoj grupi stavljeno je u nadležnost da dovrši detaljan opis ispitivanja cementa po metodi RILEM-CEMBUREAU pomoću plastičnog maltera.

Na kraju je zaključeno da se naredni sastanak plenuma TC 74 održi kroz 18 meseci, s tim da radne grupe svoje predloge podnesu Tehničkom komitetu TC 74 najkasnije 6 meseci pre zasedanja plenuma. :

Prilikom stručnih ekskurzija delegati su imali prilike da se upoznaju sa Eksperimentalnim centrom za građevinarstvo u predgrađu Ksaverov. Pored laboratorija za ispitivanje materijala, koje su dosta slične našim odgovarajućim laboratorijama i zavodima za ispitivanje, u ovom centru naročito imponuje tzv. eksperimentalni poligon. Na ovom poligonu ispituju se razne građevinske konstrukcije u prirodnoj veličini i pod skoro normalnim uslovima kojima će biti u stvarnosti izložene. Isto tako, ovde se ispituju ı razni novi i tradicionalni građevinski materijali pod prirodnim atmosferskim i vremenskim uticajima kao što su: razne vrste zidova, fasadne obloge, krovovi i tome slično. |