JUS standardizacija
62 e STANDARDIZACIJA ME E SLU — "OM O O e = čl ita PO O ap = NBS ak e a a u uta HAL Ca. HO BELO OL OVO DJA
INFORMACIJE ISO
U ovoj rubrici daju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO).
SAVET ZA EVROPU PODSTIČE STANDARDIZACIJU POSUDA ZA KRV
Savet za Evropu je odlučio da poveri Međunarodnoj organizaciji za standardizaciju (ISO) odgovarajuća pitanja kontrole kvaliteta materijala od plastične mase korišćenog za transfuziju krvi. Po mišljenju svog sopstvenog potkomiteta sastavljenog od stručnjaka za probleme krvi, Savet za Evropu je zaključio da je ISO kompetentan autoritet za utvrđivanje fizičkih specifikacija kao i za otpočinjanje rada na kontrolnim ispitivanjima kvaliteta posuda od plastične mase za krv.
ISO pozdravlja tendenciju internacionalnih i regionalnih organizacija da ne rade svoje sopstvene tehničke standarde već da slede preporuke ISO, izbegavajući tako konfuziju i duple primene.
Sugestije potkomiteta Saveta za Evropu biće uzete u razmatranje od komiteta ISO i od međunarodnih eksperata (Radna grupa D Tehničkog komiteta ISO/TC 76) zainteresovanih za međunarodnu standardizaciju posuda od plastične materije, za krv uopšte. Radovi Komiteta Međunarodne organizacije ISO su već postigli međunarodnu saglasnost po pitanju specifikacija, zamenljivosti i ispitivanja različitih tipova materijala za transfuzije. Štaviše, ovaj Komitet je sumirao predloge u pogledu standardizacije savitljivih posuđa od plastične mase, za uzimanje, transport i transfuziju krvi i krvnih derivata.
Između drugih podataka uzetih u razmatranje, može se pomenuti i otpornost na prelom i na propadanje, kao i najsigurnije i najefikasnije metode za uzimanje, identifikaciju i konzervisanje krvi, i svesti na minimum rizik koji proizilazi od:
a) kontaminacije;
b) vazdušne embolije za vreme uzimanja i transfuzije krvi;
c) izlaganje izvođača virusu hepatita i drugih bolesti koje se prenose krvlju; d) greške idenfikacije sudova i njihovog sadržaja;
e) međureakcije posuda i sadržaja.
Tehnički komitet ISO/TC 76 — Pribori za transfuziju za međicinsku upotrebu, Je jedan od tehničkih komiteta Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO), koji tretiraju jednu ogromnu lepezu oblasti rada idući od aeronautike do poljoprivredno-prehrambenih proizvoda.
(Service d'Information ISO, 10. oktobar 1969.)
KOMITET MEĐUNARODNE, ORGANIZACIJE ZA STANDARDIZACIJU (ISO) DATCO, NASTOJI DA OTKLONI NESKLAD U NAČINU PISANJA DATUMA
Kada Amerikanac piše datum 1-10-69. on želi da označi 10-ti januar 1969. god. Za Engleza ili Francuza ova grupa znakova označava prvi oktobar 1969. god. Nesporazumi koji iz ovoga priozilaze mogu da budu povod nizu neprilika naročito u sudskim dokumentima.
Ovo je jedan od problema koji je vodio ka osnivanju Koordinacionog komiteta za standardizaciju oznaka datuma (DATCO) koji je imao svoje prvo zasedanje 8. oktobra 1969. god. u Ženevi, sedištu Međunarodne organizacije za standardizaciju (ISO). -
Preliminarne radove DATCO je izvršio putem prepiske anketom 55 zemalja članica. Na bazi ovih radova DATCO je odlučio na svome zasedanju da ograniči svoje preporuke na pisanje datuma isključivo brojkama koje, u stvari, ne mogu dovoditr do nesporazuma.
Tako, prestavljaće manju zabunu pisanje 10. mart 1969, ili mart 10. 1969, nego ako se za ovo upotrebe samo brojke, te je potrebno doneti pravilo da bi se izbegla moguća zabuna. Na zasedanju je preporučeno da u tom slučaju treba svakako primeniti opadajući red. Shodno tome prvi oktobar 1969. treba pisati 1969-10-01. Iz tehničkih razloga preporučuje se primena crtice kao oznaka za razdvajanje a ne tačke, vezice ili razmake.
Došlo se do zaključka da je u velikom broju zemalja sveta prihvatljiviji opadajući red (godina — mesec — dan) nego rastući red (dan — mesec — godina). Ovaj način ima preimućstva nad ostalim načinima pošto se datumi pisani na taj način mogu primeniti i za aritmetički račun (naročito na kompjuterima), za radove na klasifikaciji (na primer u oblasti osiguranja i socijalne zaštite) kao i za primenu u nauci gde može biti potrebno da se datumu, u istom opadajućem ređu, doda oznaka za čas, minut i sekundu.
Na zasedanju su takođe tretirana neka pitanja o načinu označavanja brojkama sedmica. Kalendarska sedmica je vrlo značajna jedinica za planiranje i računovodstvo.
Datumi isporuke u ugovorima kupo-prodaje i sličnim dokumentima se često označavaju primenom brojke za oznaku sedmica u godini. Imajući u vidu da su načini označavanja sedmica u godini vrlo različiti u zemljama, od velike je važnosti, za međunarodnu razmenu i planiranje u industriji, odrediti jednobrazni sistem označavanja brojkama sedmica.