JUS standardizacija

| STANDARDIZACIJA

*ISO/TC 35/SC 10

Indija Francuska

*ISO/TC 44 *ISO/TC 45 *ISO/TC 48 *ISO/TC 50

Švajcarska *ISO/TC 61

*ISO/TC 86/SC 5

London

*ISO/TC 89 *ISO/TC 92

*ISO/TC 134

1974 Mart *ISO/TC 58

Novembar

9—16 Japan *ISO/TC 61

*ISO/TC 86/SC 7

Boje i lakovi / Veziva za boje

Varenje

Elastomeri i proizvodi na bazi elastomera Laboratorijsko stakleno posuđe i aparati Šelak

Plastične mase

Rashladni uređaji / Konstrukcija i ispitivanje frižidera za domaćinstvo

Rashladni uređaji / Konstrukcija i ispitivanje rashladnih vitrina i sličnih uređaja za trgovinu Ploče vlaknatice

Ispitivanje protivpožarne otpornosti građevinskog materijala i konstrukcija Veštačka đubriva

Boce za gasove

•« Plastične mase

INFORMACIJE ISO

U ovoj rubrici objavljuju se stručne i druge informacije iz informativnog biltena Međunarodne

organizacije za standardizaciju (ISO)

MEĐUNARODNA ORGANIZACIJA ZA STANDARDIZACIJU ISO JE NAPRAVILA PRELAZ SA OBJAVLJIVANJA PREPORUKA NA OBJAVLJIVANJE MEĐUNARODNIH STANDARDA

Međunarodna organizacija za standardizaciju ISO počela je sa objavljivanjem međunarodnih standarda. To je u oblasti standardizacije odlučan korak unapred. Do sada rezultati rada Organizacije ISO objavljivani su u obliku preporuka čija je prvenstvena uloga bila da usklađuju rad nacionalnih organizacija za standardizaciju pri izradi nacionalnih standarda.

Činjenica što se rezultati rada Organizacije ISO objavljuju u obliku međunarodnih standarda a ne više u obliku preporuka ukazuje na to da su stanđardizeri odabrali za svoj cilj približavanje međunarodne standardizacije nacionalnim aktivnostima nasuprot usmeravanju nacionalne standardizacije međunarodnoj. Ova značajna promena orijentacije je u stvari odgovor na zahteve sa svih strana sveta kojima se traže od međunarodnih standarda da savlađaju tehničke prepreke u međunarodnoj trgovini.

Iz štampe su izašla jedanaest prvih međunarodnih standarda. Ako se baci letimičan pogled na njihove naslove videće se koliko raznih tehničkih pitanja obrađuje Organizacija ISO.

Jedan od tih standarda obrađuje pitanje iz oblasti mašina za tekstilnu industriju, drugi obrađuje karakteristike spajanja ploča za ofset duplikatore. Dok je međunarodna standardizacija, za brojke spojnih utikača interesantna za stručnjake za obradu informacija dotle će se bibliotekari i dokumentalisti interesovati za druga dva standarda koji se odnose na označavanje brojkama odeljaka i pododeljaka u pisanim dokumentima i kompilaciju uputstava za biblioteke i centre za informacije i dokumentaciju.

Hiljade daktilografa će verovatno biti zainteresovani za specifikacije za dimenzije korisne zone šablona za dupli-

katore; nasuprot ovome standard koji se odnosi na hemijski sastav odlivaka od legura magnezijum-cink-cirkonijum ili na dimenzije ručnih bruseva imaće uži krug zainteresovanih. Organizacija ISO ima zadatak da izrađuje međunarodne standarde za ogfoman broj predmeta počevši od navoja, vatrogasne opreme, akustike, plastičnih masa i rashladnih uređaja do aero- i kosmonautike, nuklearne energije i poljoprivrednih prehrambenih proizvoda.

Ukupan broj do danas objavljenih dokumenata Organizacije ISO prelazi 1800 odnosno 20000 strana sažetog stručnog teksta. Rad se ostvaruje preko nacionalnih organizacija za standardizaciju, predstavnica, iz oko 70 zemalja i okuplja više od 50000 stručnjaka u saradnju u oko 1200 radnih tela.

(Service d'Information ISO, 16 februar 1972)

ISO NASTOJI DA STANDARDIZUJE KOMANDE, AUTOMOBILA

Velika je sreća što se pedale kvačila, akceleratora i kočnice nalaze na istim mestima na automobilima svih maraka. Na drumovima bi bilo još mnogo više pogibija ako čovek ne bi bio siguran da će te pedale naći na istom mestu vozeći bilo koja kola. Na žalost, ne postoji još međunarodni standard (čak ni konvencija) za položaj ostalih raznih komandi automobila, kao što se viđi iz skica koje prikazuju raspored važnih sklopki (prekidača), dugmadi i poluga na raznim automobilima.

125