JUS standardizacija
118
Važno mesto u radu Biroa zauzima tehnička ekspertiza (nacrta) standarda koji se preporučuju kao nacionalni, njihova priprema za objavljivanje i izdavanje, kao i izrada kopija za ekspertize (nacrta) projekata.
Članove Saveza standardizacije Finske predstavljaju preduzeća, organizacije i udruženja koji preko svojih predstavnika učestvuju u radu organa Saveza. Među članicama Saveza nalaze se i tako velike finske firme kao što su: »Alstrem«, »Nesteć, »Vuokseniska« zatim ministarstva trgovine i privrede, odbrane, poljoprivredna i šumska gazdinstva, Centralni savez za industrijsku preradu drveta, Savez proizvođača, Univerzitet u Helsinkiju, Udruženje finskih elektrotehničara i druge naučno-istraživačke ustanove i organizacije.
Za neposredne radove na izradi pojedinih standarda zainteresovane su udružene grane koje, sa svoje strane, prema potrebi obrazuju tehničke komitete od predstavnika organizacija i preduzeća koje ulaze u određenu granu.
Udruženja grana su organizacije u čiju nadležnost spada rad na standardizaciji jednog određenog proizvoda, grupe proizvoda ili proizvodi Jedne određene proizvodne grane.
Kao udruženja proizvodnih grana rade: NII grafičara, Udruženje racionalizatora, Centar za standardizaciju metaloprerađivača, Klub za standardizaciju tehnologije proizvodnje, Komitet za standardizaciju tehnologije proizvodnje, Komitet za standardizaciju sadnog materijala, Komitet za standardizaciju celuloze i papirnih masa, Institut za norme i standarde Finske, Finsko udruženje za standardizaciju u oblasti elektrotehnike, Komitet za standardizaciju mašinskih inženjera Finske i dr. Udruženja grana razmatraju razradu standarda u zajednici sa Savezom za standardizaciju na osnovu opštih sporazuma koji su utvrđeni Pravilnikom Saveza od 12. IV 1973. kojim se propisuju prava i obaveze dveju strana. Pomoću ovakvih sporazuma stvaraju se najpovoljniji uslovi za unošenje novih zahteva u standarde koji su postavljeni za određenu oblast proizvodnje kako u nacionalnim, tako i u međunarodnim razmerama.
U odnosu na udruženja grana, Savez za standardizaciju ostvaruje sledeće funkcije:
— daje udruženju grana, saglasno dogovoru,
potrebne principijelne i metodološke insrtukcije za
razradu standarda,
— ukazuje potrebnu pomoć pomoću svojih specijalista — daje besplatno odgovarajuća radna dokumenta i standarde, a posebno, po jedan primerak svih standarda i publikacija sa kojima Savez raspolaže, — informiše o svojim planovima i izveštajima,
— ukazuje pomoć u ostvarivanju kontakata sa drugim organizacijama, potrebnu za izradu standarda,
— osigurava blagovremeno formiranje savetodavne komisije za standardizaciju, a u posebnim slučajevima, obezbeđuje i publikovanje i prodaju standarda,
— prema dogovoru isplaćuje udruženim granama novčane nagrade za izradu standarda, u granicama svojih mogućnosti,
— ukazuje na zajedničko istraživanje drugih izvora finansiranja.
Sa svoje strane, udruženja grana saglasno dogovoru obavezna su:
— da ispitaju da li postoji potreba za standardima u svojoj oblasti,
— proučavaju izradu novih potrebnih standarda,
— da obezbeđuju u standardima savremen naučno-tehnički nivo,
— da saglasno količini obezbeđuju učešće Finske u radovima međunarodne standardizacije,
— da pomoću Saveza obezbeđuju informisanje i obuku u vezi sa pitanjima iz standardizacije u svojoj oblasti,
— da poštuju instrukcije Saveza koje se odnose na principe i metodologiju standardizacije,
— da podnose Savezu u dogovorenom roku planove i izveštaje o svojoj delatnosti u oblasti standardizacije,
— da formiraju, u slučaju potrebe, organe za standardizaciju i da usmeravaju njihovu delatnost, — da podnose Savezu sve osnovne uzorke,
— da obezbeđuju prevođenje dokumentacije o standardima na švedski i engleski jezik,
— da ostvaruju prodaju standarda iz svoje oblasti koju je utvrdio Savez i usaglasio u svakom konkretnom slučaju sa uslovima.
U svakom opštem sporazumu, postoje, osim toga, tačke o roku njegove važnosti, rešavanju spornih pitanja i druge proceduralne instrukcije.
Sporazumi o zajedničkom radu između Saveza i udruženja grana podležu utvrđenom Pravilniku. Odgovarajuće grane za rad na standardizaciji obraćaju se Savetođavnoj komisiji Saveza. Poslednjih godina aktivnost Saveza za standardizaciju Finske znatno je porasla, o čemu svedoči broj donesenih standarda.
U početku 1972. god. u Finskoj je bilo 1108 nacionalnih standarda, od kojih je 1949. godine doneto 23%, do 1950. godine 17%, do 1960. godine 44% i 16% u 1970—1971. godini.
Tiraž nedavno publikovanih standarda koje je Savez doneo iznosi oko 2 000 kom.
Raznim zainteresovanim organizacijama prodaje se i upućuje preko 5000 nacionalnih standarda i oko 6000 primeraka inostranih i međunarodnih standarda.
Savez redovno informiše potrošače o novim nacionalnim i međunarodnim standardima uglavnom preko svoga glasnika, jednomesečnog žŽžurnala,