JUS standardizacija
KIM UPUTSTVOM, I O NAJMANJEM TRAJANJU GARANTNOG ROKA I ROKA OBEZBEDJENOG SERVISIRANJA ZA TE APARATE, koja je u pripremi. Zakonski osnov donošenja ove Naređbe predstavlja čl. 43. i 52. Zakona o standđardizaciji ("Službeni list SFRJ/ br. 38/77 i 11/80). Veliki broj raznovrsnih električnih aparata koji se koriste u dđomaćinstvu, na koje se odnosi ova Naredba, razvrstani su prema nameni u sledeće grupe:
1) električni aparati za grejanje, klimatizaciju i ventilaciju prostorija;
2) električni aparati za pripremanje i čuvanje hrane;
3) električni aparati za pranje, čišćenje i održavanje;
4) električni aparati za pripremanje tople vode;
5) električni aparati za negu tela;
6) električni aparati za univerzalnu Uupotrebu, hobi i održavanje bašta, vrtova i bazena; 7) električne mašine za šivenje i pletenje. Vreme trajanja garantnog roka za navedene električne aparate za domaćinstvo iznosi najmanje jednu godinu, sem za električne mašine za šivenje i pletenje za koje garantni rok ne može biti kraći od dve godine, pod uslovom da korisnik stvar pravilno upotrebljava i čuva. U periodu ga-· rantnog roka davalac garancije snosi sve troškove u slučaju popravke ili zamene aparata. Rok obezbedjenog servisiranja predstavlja novi zakonski institut koji je zamenio institut "veka trajanja proizvoda". Prema članu 51. Zakona o standardizaciji" za tehnički složene proizvode trajnije upotrebe, čija je upotreba uslovljena tehničkim svojstvom, načinom korišćenja i održavanja proizvoda, proizvodjač, uvoznik, odnosno zastupnik strane firme, dužan je da utvrđi i
u tehničkom uputstvu naveđe rok obezbedjenog servisiranja proizvoda i da za to vVre-
me obezbedi servis za održavanje i poprav-
ku tog proizvoda, rezervne delove i pribor
i druge proizvode koji sw neophodni za noOrmalno korišćenje tog proizvoda prema njegovoJ nameni."
Vreme trajanja roka obezbedjenog servisiranja za električne aparate za domaćinstvo iznosi najmanje seđam godina, sa izuzetkom za električne aparate na negu tela za koje ovaj rok ne može biti kraći od četiri godine. Troškove u vezi sa popravkom, odnosno održavanjiem ovih aparata za vreme trajanja roka obezbedjenog servisiranja snosi korisnik električnih aparata za domaćinstvo.
Za sve vreme trajanja garantnog roka i ro= ka obezbedjenog servisiranja za električne aparate za domaćinstvo iz ove Naredbe, moraju biti obezbedjeni rezervni delovi i servis za održavanje i popravke u SFRJ.
Značaj obaveznog postojanja rezervnih de-
loVa za ove proizvode nije potrebno posebno naglašavati jer se problem nestašice rezervnih delova javlja kao svakodnevna pojava u praksi. Nepostojanje rezervnih delova za "stariji tip" proizvođa, kao i za
· uvozne proizvode, njihova visoka cena pri-
likom nabavke, neredovna snabđevenost tržišta neophodnim rezervnim delovima, "čekanje da rezervni deo stigne u servis", pitanje kako popraviti kupljeni aparat bilo u garantnom roku ili po njegovom isteku kada je to još teže učiniti, su opštepoznate pojave sa kojima se svaki potrošač suočava u svakodnevnom životu.
Davalac garancije (proizvodjač, uvoznik, odnosno zastupnik strane firme) obavezan je da u garantnom roku izvrši uslugu održavanja, odnosno popravke električnog apa=rata za domaćinstvo iz ove Naredbe najas_ nije u roku ođ 45 dana od dana prijema zahteva za izvršenje tih usluga, bilo putem vlastitog, bilo putem ovlašćenog servisa. Određjivanje roka od 45 dana za uslugu održavanja ili popravke ovih aparata predstavlja rok u kome se ovakve usluge, odnosno popravke moraju izvršiti.
Naredbom se, dakle, propisuje najmanje trajanje garantnog roka, odnosno roka obezbedjenjag servisiranja za električne apa-– rate za domaćinstvo. Međjutim, zbog potrebe poboljšanja kvaliteta proizvođa i stimulisanja proizvodjača, odnosno uvoznika, da uveze proizvode višeg kvaliteta, zbog povoljnijeg i lakšeg plasmana na domaćem
i inostranom tržištu i u krajnjem slučaju zbog sticanja ugleda i renomea kod potrošača, svaka organizacija udruženog rada može da odredi i duže rokove od propisanih. Na taj način potrošač stiče sigur-– nost i poverenje za proizvođe odredjene firme, što nikako ne treba zanemariti i izgubiti iz vida prilikom utvrdjivanja dužih rokova od propisanih.
U ovim slučajevima, proizvodjač, odnosno uvoznik ostaju u obavezi u odnosu na tako date rokove, kao da su utvrdjeni odgovara-– jućim propisima.
Da bi se izbegli nesporazumi i zabune izmedju davaoca garancije i inspekcijskih organa u vršenju nadzora prilikom prime njivanja OVOg propisa po pitanju na koje
se električne aparate za domaćinstvo Ova Naredba odnosi, propisano je da će se odredbe ove Naredbe primenjivati na električne aparate za domaćinstvo koji se proizvedu, odnosno ·uvezu počev od dana stupanja na snagu ove Naredbe.
Organizacijama udruženog rada koje izdaju garantni list koji u prometu prati električne aparate za domaćinstvo dat je rok od šest meseci u kojem su one obavezne da garantni list koji ove aparate prati u prometu usklade s odredbama Zakona o standarđizaciji i ovim propisom.
Prema gore iznetom, ovom Naredbom se stavljaju van snage određpe koje se odnose na električne aparate za domaćinstvo iz Na-
redbe o odđredjivanju proizvoda koji se mgu stavljati u promet samo ako su snabde-