JUS standardizacija
Funkcionalna grupa 2
Na osnovu zaključaka, donetih na sastanku u Beogradu, upitnik Funkcionalne grupe 2 prosleđen je nesvrstanim zemljama u septembru 1984. godine. Odgovore na upitnik poslalo je 28 zemalja, te su urađene i odgovarajuće analize. S obzirom da je interes delegata za rezultate analiza bio veliki, odlučeno je da se upitnik proširi i obuhvati i druge aspekte kontrole kvaliteta, a da se izveštavanje o odgovorima na upitnik vrši svake druge godine. U cilju unapređenja i jačanja aktivnosti u oblasti kontrole kvaliteta u nesvrstanim zemljama, najvažniji zadatak Funkcionalne grupe 2 je utvrđivanje određenih programa u oblasti kontrole kvaliteta i atestiranja i njihovo unapređenje. U skladu s tim, date su sledeće preporuke: 1) Informisanje o kontroli kvaliteta treba ubrzati razmenom odgovarajućih podataka i propagandnih materijala između nesvrstanih zemalja, a naročito sa onim zemljama kod koji je kontrola kvaliteta u početnim etapama " razvoja ili ne postoji. 2) Spisak različitih standarda (nacionalnih) iz oblasti kontrole kvaliteta, treba pripremiti i proslediti svim nesvrstanim zemljama. Na zahtev neke od nesvrstanih zemalja, standarde za koje je zainteresovana treba dostavljati besplatno. 3) Seminari, konferencije itd. mogu se organizovati na nacionalnom, regionalnom ili međunarodnom nivou sa ciljem da se prošire aspekti postupaka kontrole kvaliteta i atestiranja. 4) Obuka kadrova u oblasti kontrole kvaliteta i atestiranja u određenim zemljama može se vršiti korišćenjem postojećih sredstava. Zemlje koje poseduju sredstva za obuku treba da razmotre mogućnost davanja neke vrste pomoći zemljama učesnicama. 5) Mogućnost stvaranja međunarodnog centra za obuku u oblasti kontrole kvaliteta treba razmatrati sa stanovišta koordiniranja, vođenja i povećanja broja programa za obuku u korist nesvrstanih zemalja. 6) Treba stalno razmenjivati nastavne planove, nastavna sredstva i ostale materijale za obuku kadrova u oblasti kontrole kvaliteta i atestiranja. 7) Pomoć pri uvođenju sistema atestiranja u zemljama (koje tu pomoć traže) treba da pružaju one zemlje koje u tom pogledu imaju iskustva. Informacije o raznim zakonima, pravilnicima i propisima o atestiranju (koji su na snazi) u nesvrstanim zemljama treba, takođe, proslediti zainteresovanim zemljama. 8) Tehničku pomoć pri osnivanju laboratorija za ispitivanje treba, zemljama koje takvu pomoć traže, da pruže one zemlje koje u toj oblasti imaju više iskustva. 9) Sa stanovišta organizovanja i razvoja kontrole kvaliteta i atestiranja, zemlje sa više iskustva u ovim aktivnostima treba, na zahtev zemlje koja ima manje iskustva, da šalju stručnjake ili da ih razmenjuju.
10) Pomoć privredi nesvrstanih zemalja pri stvaranju fabričkog sistema kontrole kvaliteta treba da pružaju one zemlje koje u toj oblasti imaju više iskustva.
11) Treba izvršiti usaglašavanje postupaka za priznavanje nezavisnih laboratorija za ispitivanje proizvoda koji su obuhvaćeni sistemom kontrole kvaliteta i atestiranja.
12) Treba preduzeti odgovarajuće korake u cilju uzajamnog priznavanja sistema označavanja proizvoda atestnim znakom. l 13) Informacije nesvrstanih zemalja o statusu kontrole kvaliteta i atestiranja moraju se obnavljati svake druge godine. Upitnik mora obuhvatiti i informacije o mogućim razlozima koji su uticali ili utiču na nepostojanje razvoja ili nedovoljnog razvoja kontrole kvaliteta i atestiranja u nesvrstanim zemljama.
Funkcionalna grupa 3
Delegati su obavešteni da je na upitnik odgovorilo samo
šest zemalja. S obzirom da je broj odgovora mali da bi se
uradile odgovarajuće analize, treba ponovo zatražiti od
nesvrstanih zemalja da pošalju svoje odgovore. Rezultat
analize bio bi pregled nacionalnih organizacija za metro-
logiju, Drošura sa osnovnim informacijama i spiskom ras-
položivih sredstava.
Razmatrajući izveštaj i dobijene odgovore na upitnik,
Funkcionalna grupa 3 se odlučila za sledeće preporuke:
1) da se nastavi sa sprovođenjem plana koji je utvrđen
na prvom sastanku u Beogradu;
2) da se upitnik ponovo prosledi nesvrstanim zemljama
radi dobijanja odgovora koji bi pomogli zajedničke ak-
tivnosti nesvrstanih zemalja u oblasti metrologije;
3) da predsedavajući izvrše analizu odgovora na upitnik
i izveštaj o analizi podnesu na sledećem sastanku;
4) da se na osnovu dobijenih odgovora izradi:
a) pregled nacionalnih metroloških organizacija koji bi
sadržavao informacije o:
— nacionalnim sistemima merenja, uključijući informa-
cije o izdavanju odobrenja laboratorijama i sistemu ovla-
šćivanja laboratorija,
— etalonima i drugim sredstvima za merenje sa nivoom
tačnosti,
— standardima koji se odnose na metrologiju,
— metrološkim zakonima, pravilnicima i propisima;
b) brošuri sa informacijama o člancima sa temama o raz-
nim aspektima metrologije koji obuhvataju industrijska,
pravna i naučna područja i tehničke izveštaje;
c) brošuri, koja sadrži:
— spisak mogućnosti za izradu mernih instrumenata i
opreme,
— spisak sredstava za opravku i održavanje mernih in-
strumenata.
Raspravljano je, takođe, o obuci kadrova u naučnoj, 203
Standardizacija 1985./br. 7–8