JUS standardizacija

Z.S2.300) i boje i znakove sigurnosti (JUS Z.S0.001) do brojnih standarda kojima se definišu pojedini znakovi. Rad na izradi standarda kojima se zadovoljavaju potrebe i u drugim područjima kao što su npr. simboli za opštu upotrebu, a posebno pitanje turističke signalizacije, obavlja se ubrzanu i uskoro se očekuje da ćs biti stavljeni na javnu diskusiju. Pri tome se posebno obraća pažnja na elemente koji moraju da budu zasnovani na istim principima bez obzira o kom se podsistemu signalizacije radi.

Oblast zaštite od požara, zasada, je pokrivena samo znakovima koji su utvrđeni jugoslovenskim stancardima za boje i znakove sigurnosti. Međutim, uskoro se očekuje da će već pomenuti predlog ISO standarda koji se odnosi na znakove sigurnosti za zaštitu od požara Diti donet kao ISO standard i na taj način će se stvoriti osnova da se donesu i odgovarajući jugoslovenski standardi.

4. ZAKLJUČAK

Na području kao što je zaštita od požara sistem upozoravanja odnosno prenošenja poruka je od posebnog

značaja. Poruke koje nisu jasne, lako i brzo shvatljiva, koje se ne sastoje od poznatih elnmenata vrlo lako mogu izazvati zabunu tako da se postigne suprotan ”'ilj od željenog.

Stoga je uloga standardizacije u oblikovanju i definisanju ovakvog sistema vaoma značajna, Medluutim, područje zaštite od požara je veoma malo, odnosno viša nega nedovoljno, pokriveno znakovima sigurnosti. Ovom pitanju se poklanja pažnja ne samo od strane ISO veći od strane regionalnih organizacija, posebno SEV, tako da se uskoro mogu očekivati bolji rezultati. Njihov rad i rezultati veoma su pogodni za korišćenje kao osnova za izradu i cdonošenje nacionalnih propisa.

Dostizanje višeg nivoa standardizacije u ovoj oblasti zahteva veće angažovanje, ne samo stručnjaka Zavoda već i stručnjaka drugih zainteresovanih organizacija, na praćenju rada međunarodnih organizacija (ISO, SEV, EEZ i dr.) aktivnim učešćem u njihovom radu i prenošenjem dostignutih rezultata u nacionalne propise. Istovremeno, postizanje boljih rezultata ne može se očekivati ako se ne prati i ne utiče na rad Saveznog zavoda za standardizaciju u ovoj oblasti i ako se ne poštuju, odnosno primenjuju, već doneti jugoslvoenski standardi i drugi propisi.

METODE ANALIZA OSTATAKA PESTICIDA — PREPORUKE KOMITETA ZA OSTATKE PESTICIDA CODEX ALIMENTARIUS COIAMISSION*

Mir Franja Čoha, dipl. ham.

1. UVOD

Preporuke za metode analiza ostataka pesticida u namirnicama koje su date u ovom materijalu, elaborii ane su od strane Codex-ovog Komiteta za ostatke pesticida. Metode su izabrali i sredili eksperti Radne grupe za metode analiza pomenutog Komiteta sa željom da se pomogne nacionalnim laboratorijama da provere usaglašenost svojih ispitivanja sa Codex-ovim maksimalno dozvoljenim nivoima ostataka pesticida (MRL.). Treba imati u vidu i činjenicu da su ove metc“e podložne permanentnim inovacijama.

Ove metode se moraju posmatrati u svetlu Codex-ovo preporuke za metode uzimanja uzoraka namirnica za

* OUN, FAO/WHO

i II III —I——.

Standardizacija 1987./br. 5 — 6

određivanje sadržaja ostataka pesticida (Ref. CAC/VOL VIII—Ed. 1, Part VI ili CAC/PR 5—1984/, u kojoj su dati odnosi koji se moraju zadovoljiti da bi se uspostavili odgovarajući MWriterijumi kada se radi o analitičkim uzorcima i maksimalno dozvoljenim nivoima.

Takođe, analiza ostataka se mora posmatrati u svetlu samog uzorka. tj. delo uzorka koji se analizira,s obzirom da sa MRL odnosi na konzumni deo uzorka. (Ref. CAC/VOL XIII—6d. 1, Part V ili CAC/PR 6—1984).

1.1 Predmet

Preporučene metoda analiza ostataka pesticida u namirnicama mogu se primenjivati kao zvanične metode, s obzirom da su eksperti do ovog saznanja došli na osnovu iskustva, dugogodišnjim proveravanjima, zajeduičkom izradom studija koja su objavljivale mnocje

415