JUS standardizacija

— obezbeđenje tehničkih uslova u odnosu na bezbednost pri radu,

— osnovne eksploatacione zahteve i

— oblikovanje dokumentacije za rukovanje i održavanje.

1.1

1.2

1.3

526

Usvajanje jedinstvene terminologije u nekoj oblasti standardizacije i na određenom jezičkom području predstavlja osnovu za primenu standardizacije sa svih ostalih aspekata. Nepostojanje jedinstvene terminologije u bilo kojoj naučno-stručnoj oblasti često dovodi do raznovrsnih nesporazuma i problema, nekada i sa ozbiljnim posledicama. Standardizacija termina i definicija sa tog aspekta u punoj meri doprinosi prevazilaženju problema te vrste i omogućava bržu i jednostavniju cirkulaciju i stručnih iskustava, razmenu dobara i sporazumevanje.

Upravo iz tih razloga standardizacija termina prelazi nacionalne granice, sve više se javlja kao potreba na međunarodnom nivoui koristi:pri tome višejezičku uporednu terminologiju.

Terminologija i klasifikacija se često susreću kao zajednički sadržaj standardizacije. Takvi standardi se pojavljuju ne samo kao standardi Međunarodne organizacije za standardizaciju ISO, sa klasifikacijom i uporednim terminima na svetskim jezicima, koji su zvanični jezici u ISO, već sve češće i kao standardi sa nacionalnom terminologijom datom uporedno sa terminologijom i klasifikacijom prihvaćenom u ISO.

Proizvodni i tehnološko-tehnički zahtevi su, po na-

Ššoj oceni, sledeći, po važnosti, aspekt standardizacije za ovu oblast. Putem standardizacije, pre svega, treba obezbediti tehničko-tehnološko jedinstvo u primeni velikog broja modela i tipova pogonskih i radnih mašina. Uporedo s tim zadatak standardizacije je da preko usvojenih rešenja, obezbedi ostvarivanje savremenih tehnoloških procesa u poljoprivrednoj proizvodnji.

Pojedine mašine, uređaji i oruđa se iznose na tržište u više pojavnih oblika, ali sa istom ili sličnom namenom, a još je veći broj proizvođača sa sopstvenim rešenjima i tehnologijom, što sve čini ovu problematiku i važnijom i kompleksnijom.

Standardizacija u oblasti ispitivanja traktora, mašina i opreme za poljoprivredu i šumarstvo je neophodna radi propisivanja postupaka ispitivanja i dobijanja odgovarajućih podataka o njihovim tehničko-tehnološkim karakteristikama, pouzdanosti i bezbednosti pri radu. Propisi o standardizaciji su u tom smislu neophodni radi uspostavljanja jedinstvenih metodologija ispitivanja, iskazivanja i upoređivanja rezultata. Ispitivanja prema određenim standardima su u najužoj vezi sa atestiranjem koje upravo predstavlja proveru saobraznosti postojećih karakteristika nekog proizvoda prema propisima, i izdavanje atesta O tome. Određivanje predmeta i sadržaja ispitivanja

1.4

1.5

1.6

i atestiranja u ovoj oblasti, uporeclo sa osposobljavanjem i ovlašćivanjem laboratorija za ove poslove, čine osnovne elemente problematike standardizacije sa aspekta ispitivanja i atestiranja.

Tehnički uslovi bezbednosti pri radu sa traktorima, poljoprivrednim i šumarskim mašinama, sa aspekta standardizacije, su nerazdvojivo vezani za ispunjavanje tehnološko-tehničkih zahteva pri njihovoj konstrukciji i za proveru utvrđenih osobina tih mašina propisivanjem uslova ispitivanja i atestiranja. Naime, tehnički uslovi za bezbedan rad se ostvaruju adekvatnim konstrukcionim rešanjima delova ili uređaja i propisivanjem postupaka za utvrđivanje minimalnih postavljenih zahteva u tom cilju. Upoređivanje stvarnih karakteristika na određenom tipu proizvoda i provera saobraznosti proizvoda iz serijske proizvodnje sa tipom čine sledeći korak u sprovođenju tehničkih mera bezbednosti. Prema tome, za obezbeđivanje ovih uslova potreban je celovit sistem mera od konstrukcije, proizvodnje i kontrole do atestiranja određenog proizvoda.

Korišćenje sredstava mehanizacije u poljoprivrednoj proizvodnji je povezano sa nizom raznovrsnih i specifičnih zahteva, počev od prirodnih uslova preko višenamenskog korišćenja i agregatiranja do obučenosti kadrova za pripremu i rukovanje. Pored toga, raznovrstnost sastava mašinskih parkova često uzrokuje razne oblike neracionalnosti i neekonomičnosti pri korišćenju.

Propisi u okviru standardizacije treba, pre svega, da regulišu postupke i oblast primene određenih tehničkih sredstava sa uporednom evidencijom o njihovom korišćenju i utrošcima pri radu. Posebno značajan, a istovremeno složen i obiman posao, je usvajanje tehničkih normativa o potrošnji energije pri proizvodnji i preradi poljoprivrednih proizvoda u određenim uslovima.

Dokumentacija za rukovanje, održavanje i servisiranje traktora i mašina za poljoprivredu i šumarstvo je bitan faktor za njihovo bezbedno, racionalno i ekonomično korišćenje. Ova dokumentacija treba da prati proizvod od proizvođača do krajnjeg korisnika. Proizvođač je, po pravilu, autor ove dokumentacije

i zbog toga ona vrlo često nije oblikovana kako bi je

korisnik najefikasnije koristio. Naime, u velikom broju slučajeva se stiče utisak da su proizvođači mnogo više angažovani na problemima proizvodnje nego na problemima eksploatacije svojih proizvoda. Propisi u okviru standardizacije u ovoj oblasti treba da sadrže odredbe o osnovnim dokumentima, njihovom obliku i minimalnom sadržaju. Pored toga njima treba regulisati prava i obaveze vezane Za garantni rok, obezbeđenje rezervnih delova, održavanje i

servisiranje. Nivoi standardizacije su dati dijagramskim prikazom

Standardizacija 1987./br. 9—10