Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

(seda

=

ЈУЖНА СТАРА СРБИЈА 419

цима. Тамо се живо прича да су Турци дошли у Кумановско поље с великом војском. Испред те војске ерпека се војска повукла у брда у Карадагу. Тада Турци, и ако их је било тројином више од Срба, дотерају из пољских села сву ситну стоку — овновеи јарчеве — п кад је било у вече они свакоме браву прилепе на рогове по једну чеџку борине и запале их. Тад се затрештало Кумановеко поље и кад је ово приметила српска војска уплаши се од множине не пријатеља и напусти ове планинске крајеве па се повуче на Жосово пи тамо дочека Турке; тамо се побије с њима и изгуби дарство !

Овако се прича о заузећу Турцима и других крајева у овој области.

По заузећу ове области Турцима, а судећи по неколиким записима, било је нешто културнога и, релативно, мирнога живота и у овим странама нове царевине и ако се види из записа Михаила Константиновића да су се многе и честе војске скупљале у овој области, а где је тога било није добро било.

И што је било нешто мирнога живота у овој области није га дуго било. Из записа из године 1512 „то лвто плвинше Тујмји Жеглнгоко, Окте Полћ, многа скрЕћ ист. 1“ види се да су прилике биле врло тешке. А догађаји у 1689 и 1690 години чине и у овој области врло важан прелом у турском добу; онда су тек настале претешке прилике и у овој области.

У време познатих Немачко-турских ратова поменутих година у ову су област продрле српеке авангарде у немачкој војеци,:“ њима је се придружио народ и Турци су потиснути до иза Штипа, Велеса и Ћустендила. То се и из других познатих извора зна а о тим се догађајима налази и запис на зиду у цркви Ов. Ђорђа у Младом Нагоричину („Да се zu

и Стојановић, Записи Т 128.

12 Miftheilungen... 1 B. — Die Kaiserlichen in AlDanien 1689, von Напрштапп Сетђа, стр. 152, 158, 154, 195,...