Južna Stara Srbija : istorijska, etnografska i politička istraživanja. Knj. 1, Kumanovska oblast : (sa dvadeset i tri slike u tekstu i jednom etnografskom kartom)

ЈУЗНА СТАРА СРБИЈА 489

имена показују ожегу, притењу итд.: Челоџек, „Кегњане и др. то исто у основи значи и само име Жеглигово. Ово је име српскога порекла, а незнамо како је се ова област звала на грчком и латинском језику и да ли није са грчкога преведена у српско значење, од ходио — Жеглигово. Ако је тај случај онда се може с доста поузданости узети да је име Куманово, Команово, Каменово, како су све ово место називали у прошлим вековима, грчкога порекла.

Све друго о Куманову, о његову административном и културном развићу итд. изнели смо у другом одељку ове књиге. Сад су на реду прквено-школске пи политичке прилике у Кумановској Области и у томе је Куманово као центар области предњачило.

Б. Црквено-школске и политичке прилике у овој области

а. Црква и свештенство. Незнамо тачно откада али од првих деценија ХЈХ века ова област, хијерархијски, спада у СОкопљанску Епархију. А пре тога времена није. било тако. — Из писаних извора знамо да је у границама данашње Кумановске Казе постојала у ХГ веку и доцније Козјачка епископија и, судећи по географском положају ове области њени крајеви преко Пчиње и Криве Реке припадали су околним епархијама, као што су административно припадали тим казама. Споменули смо и народно предање да је ова област источно и јужно од Пчиње и Криве Реке припадала Ћустендилекој и Штипекој Епархији. До скора је било живих старих људи који су причали како су владике из Ћустендила и Штипа долазиле у поменуте крајеве ове области и купиле владичко.... Али нема зато, за све крајеве, писаних извора. — У писаним белешкама налазимо помена да је Криворечка Паланка у прошлим вековима припадала Ћустендилској Епархији те је може бити и сав Козјак тамо припадао. Али ни толико незнамо о оном другом крају области који је по народном памћењу припадао Штипској Епархији