Kult rada
тичним сарадницима и најзад као васпитачицама нових поколења.
Жене треба да постану активни проповедници новог живота, снажног, здравог и чистог. Оне могу да стварају нове људе способне за иницијативу и за лични рад, готове да своју енергнју доведу у сагласност са хармоничном акцијом људске заједнице. Од њих може да дође нашем друштву једна висока колективна свест која чини да се поштује друти, да се бори против друштвених зала, да се тежи бољој будућности свију.
Поред жена ваља ићи деци, омладини, док је у школи и кад из ње изађе. Сви се надамо да ће се код нас као и свуда изменити школски закони. Том приликом треба посветити пажњу грађанском васпитању младежи: развијати код деце појам о животу села, вароши и области, свест о широким људским заједницама, народима и државама. Алн то није све. Главније је: уносити у школу, међу ученике и ученнце, један нов дух, дух социалне правде, будити инстинкт солидарности са напредним светом, величати стваралачки рад, стварати потребу општења са производним члановима народа у смислу економске и културне сарадње.
Рекли би смо да је пропаганда код младежи плоднија но ма која друга, нарочито у једној земљи где родитељи знају врло мало и где дете добије врло брзо духовну надмоћност. Ако њега научимо бољем, чистијем и рационалнијем животу постигли смо двојак успех: и оно само и његови родитељн су са нама. Та пропаганда је и лакша. Деца су увек на окупу и предавач је сигуран да ће имати слушалаца. На њему је де буде занимљив. Он ће то бити ако донесе нових ствари, ако расправља питања из непосредног живота са вештим уплетањем практичмих покушаја у земљи и на страни.
83
Закључак