Leskovački zbornik
Богослужбени предмети у црквеним ризницама Врањске епархије 393
Светог Николе у Градњи, цркви Ваведења Богородичиног у Корбејевцу, те у цркви Свете Тројице у Сувојници, цркви Светог Илије у Тесовишту, потом у цркви Рођења Пресвете Богородице у Јелашници, као и у цркви Светог Великомученика Димитрија у Прешеву»
Нешто измењен тип плаштанице, на коме су у композицију Полагања Христовог у гроб укључени и анђели, налази се у цркви Успења Пресвете Богородице у Собини."' Иконографско порекло анђела у овој композицији, са њиховим симболичким значењем дефинисано је још у периоду позног средњег века. Овај вид приказивања сцене Полагања у гроб, којој присуствују и анђели, јавља се на првим српским штампаним антиминсима крајем ХУП и у првим деценијама ХУШ века.“
Читав низ предмета који су начињени за потребе култних обреда, попут свештеничких одежди, разноврсних покрова или литургијских дарака и аера, изведених од тканина и разноврсних скупоцених материјала, украшаваних срмом и везом, налазио се у свим епархијским црквама, али, нажалост, готово занемарљив је број оних који су сачувани. Према инвентарима, значајне суме новца издвајане су за набавку свештеничких одежди. Једна златоткана свештеничка одежда из храма Светог Великомученика Георгија у Сурдулици вредела је 1897. године 200 динара, што је био износ одређен за трећину свештеничке куће поред цркве, која се састоји од конака и три одељења, или новац потребан за четвртину црквеног звона из истог храма. У испољавању величајности Православне цркве оне су имале значајну улогу“ Позивајући се на њихов крој и начин израде, који је
Плаштаница, црква Светог Николе у Традњи
30 Теренска документација катедре за Нови век: Досије – Градња; Досије – Корбејевац; Досије – Сувојница; Досије – Тесовиште; Досије – Јелашница; Досије – Прешево.
3" Теренска документација катедре за Нови век: Досије – Собина.
52 М. Тимотијевић, Први српски штампани антиминси и њихови узори, стр. 43 – 45.
33 Наведени документ налази се у храму Светог Георгија у Сурдулици: Ивентар покретне ствари цркве Сурдуличке, храма “Св. Велико-Мученика Георгија" у срезу Масуричком, округа Врањског за 1897 годину. Кућа је вредела 600 динара, док је црквени плац од 76 ари процењен на 1000 динара, за звоно је било потребно издвојити 800 динара, златоткани епитрахиљ вредео је 30 динара, док је сребрни крст коштао 40 динара, на колико је процењено и оковано Јеванђеље.
340) овој пракси видети у: М. Тимотијевић, Визитација манастира Шишатовца у ХУШ веку, Манастир Шишатовац, зборник радова, Београд 1989, стр. 356 – 361.