Leskovački zbornik

Богослужбени предмети у црквеним ризницама Врањске епархије 395

која потпуно понавља форму врањске, прилагођена материјалу и обојена златном фарбом, налази се на олтару цркве Свете Магдалене у селу Моштаници, док се друга, сведена на три куполе и црно офарбана, чува у цркви Светог Илије у Тесовишту.“

Куриозитет представља кутија намењена за чување евхаристијских честица из цркве Свете Тројице у Извору. Начињена од сребра, кружног је облика, са поклопцем украшеним биљним преплетом и малим ливеним крстом на врху“! Ова сасвим једноставна округла посуда, будући затворена испупченим поклопцем и завршена крстом са распетим Христом, мада неуобичајеног облика, могла је као таква да служи поменутој намени.

Упутства везана за изглед дарохранилнице, штампана уз Служебник у Београду, налагала су да она има бити покривена са крстом на Дарохранилница, црква Свете Тројице врху и, будући испуњена Светим ев- у Извору харистијским честицама тела Христовог, да буде постављена на часном престолу и нигде другде.“ У литургијским приручницима тога времена дарохранилница је тумачена и као старозаветна скинија, па су њен 06лик и декоративни елементи прилагођавани овом њеном симболичком значењу. =

Други и уједно најраспрострањенији тип дарохранилнице полагане на олтаре цркава током ХТХ века, био је тип дрвене кутије са фиоком за Часне дарове, и великим крстом на врху. Ово је готово увек допуњено, бочним медаљонима са представама Богородице и Јована Богослова који гледају Распетог Христа.“ У компоновању дрворезбарије преовлађују флорални мотиви, као и представе житног класја и винове лозе са грожђем, који се симболички односе и подсећају на жртвени карактер евхаристије, у виду хлеба и вина као тела и крви Христове којима се причешћујемо.

#0 Теренска документација катедре за Нови век: Досије – Моштаница; Досије – Тесовиште. + Исто, Досије – Извор

32 Служевннк, вђ БЋАГрАДЕ, (05.

% Архиепископ Венијамин, Новал Скрижалњ, 1870, стр 16.

# Н. Макуљевић, Иконопис Врањске епархије1820-1940, у: Иконопис Врањске епархије, стр. 38.