Leskovački zbornik
Богослужбени предмети у црквеним ризницама Врањске епархије 403
Могу се видети у цркви Свете Петке у Врању, у којој су сачувана два различита примерка, потом у цркви Свете Магдалене у Моштаници, цркви Светих апостола Петра и Павла у Кривој Феји, те цркви Свете Тројице у селу Извор.“ За описану групу крстова неможе се рећи да припадају локалној занатској традицији, они одражавају могућности локалног становништва и расположив тип серијски произведених богослужбених предмета доступних за набавку у датом тренутку.
Занимљивост представља крст из цркве Светог Великомученика Георгија у Чукарки, који следи претходно поменути образац копирања форме филигранског воденичарског крста, чија је облога, јер се не може назвати оковом, у потпуности изведена од дрвета. Наиме крст са сценама Крштења и Распећа, смештен је у рам, који почива на дрвеној стопи са дршком, украшеном биљним и геометријским мотивом, док уз ивице крста и из пресека његових крака полазе дуборезани украси налик палмети, а површина дрвета је покривена позлатом."
Посебан тип престоног крста присутног на епархијском простору развио се у препознатљивој форми као продукт локалних кујунџијских занатских радионица. Он се састоји од дуборезаног дрвеног крста који је постављен у ливену кутију са пет, ређе шест, лучних отвора, који би требали да прате дуборезану композицију, што често није случај. Кутија је на крајевима завршена украсом у облику жира док су на пресеку кракова крста постављени ливени лепезасти украси који подражавају светлосне зраке. Дршка је глатка са нодусом у средини док је стопа благо левкасто испупчена и изведена техником искуцавања. Појединачне разлике и степен декорисаности уочљив је управо на стопама. У целини, овакви крстови су били веома једноставни за израду и по броју сачуваних примерака уједно најраспрострањени на територији данашње епархије Врањске. Према даровном запису са крста Николе Христића, из Саборне цркве у Врању, као и према натпису са крста из цркве Свете Петке у Смиљевићу, који гласи: крст приложи крста шећовић капетан, успомена ослобођење пољанице 1071 1878 г. Као прв од воиника српски дошо у пољаницу, њихова се израда може датовати у другу половину Х1Х века. Поред поменутог у Врањској Саборној се цркви чувају још два примерка истог типа, затим у црквама: Светог Николе у Градњи, Свете Петке у Стропском, Светог Георгија у Доњем Нерадовцу, Светог Николе у Шапранцу, Светог Јована Богослова у Шаинцу, Свете Петке у селу Света Петка, затим у цркви Ваведења Пресвете Богородице у Корбејевцу и поменути крст из цркве Свете Петке у Смиљевићу.
68 Теренска документација катедре за Нови век: Досије – Света Петка, Врање; Досије – Моштаница; Досије – Крива Феја; Досије – Извор.
# Исто: Досије – Чукарка.
79 Теренска документација катедре за Нови век: Досије – Градња; Досије – Стропско; Досије – Доњи Нерадовац; Досије – Шапранац; Досије – Шаинце; Досије – Света Петка; Досије – Корбејевац; Досије – Смиљевић.