Male novine
Мирабо говорећи у иарламенту о мрактичности Енглеза рече: Енглези су врло вешт народ; то су људи са двема левим рукама. * (0 самоубиствима у Аиерици). Чудна је ачерика, еа својим Јенкима! Тамо са увећавањем културе све се више и самоубиства умножавају. Сад се тамо дотле дошло, да се један Јенки, ако је само рад да се отресе овог гуравог света, не мора мучити, тражећи за остварење свога илана како згодно место, где му не би дослђивали. За тај циљ нодигнута је у Њу-јорку једна зграда — кавана са некол«ко стотина соба. Све су собе подељеве на нумере и у свакој се може другачим начином са животом свршити; може се давити, убити, исећи, обесити, са пијавицама крв исисати (можда се ту и какав кредитор налази) и т. д,; остављено је самоубици да од стотина разних начина смрти избере један, који се његовом густу најпојетичнији учини. Пре него што би неко учинио самоубиство, он најпре једе, пије, чита новине и забавља се чим зна. Долази вођа: „Молим џон, изволте!" И вођа га води из једне собе у другу, иреставља му разне начине смрти и густвра му их. А на крају спреман да га услужи, скромно иита: „Молим џон, коју сте нумеру собе изабрали?" Њујоршки херолд додаје да су од њих десеторице већ њих осморица одма ивгубили апетит за самоубиство чим су све собе прегледали. бинко — Петровић, исти лист уређивао.
који је и пређе
(ЈЛУЖБЕНИ ГЛАСНИК. Министарски савет, по највишем овлашћењу Његовог Величанства Краља, од 22-ог јула ове год., на предлог министра просвете и црквених послова иоставља: , Милоша Миловановића, проФесора књажевачке гимназије, за иро®есора београдске учитељске школе, по потреби службе. и на предлог заступника министра народне привреде, министра иросвете и црквених послова, поставља: за секретара треће класе Управе Фондова, Станишу Новаковића, начелника друге класе среза темнићског, округа јагодинског. Г. министар народне привреде решио је: 1. Да се у подели робе од 5 ог марта ове године Пбр. 709, ракија пренесе из Н-ге клазе у III ћу и да плаћа подвозну тари®у ове последње класе: 2. Да се у случајевима, кад који трговац затражи засебан шлеп за транспортовање своје робе, администрација „Делиграда" може сама са њим погађати и иогодити, а да се дотични трговац не мора обраћати министру народне иривреде, као што је до сад било, и 3. Дасе поставе агенти за прикупљање товара — робе — за паропрод „Делиград", и то: за Радујевац г. Стева Радуловић, он. трговац и шпедитер, а заМихаиловац и Кусјак г. Јован Поаовић, трговац из Михаиловца. Ово се саопштава нашем трговачком свету ради знања.
КЊИЖЕВНОСТ УМЕТНОСТ и НАУКА
Парламентска буџетна комисија у Паризу одбила је са з!0 гласовапротив 8 театралну ценуру за позоришна дела и оперске пијесе. Минастар просвеге био је и сам за цензуру, говорећи: да то желе и сами директори разних позоришта, јер би се на тај начин могло спречити изношење на бину незгодних сцсна, и мање би музичари могли грепшти кад би им де-
ло дошло пред цензуру, но за сад мин. просвете није успео, јер је тај његов иредлог, како већ горе рекосмо — одбивен. * » * Новији руски драматичар Невјежин отворио је у Москви ове јесени један драматички курс — школу, «оју је он образовао и организовао, међу посетиоцима из свога курса — којих доста има — иаходе се ђаци приличаи број новинара и кригичара, досга глумаца и глумица. Сем њега иредају у курсу још четири професора. Тако браћа руси — а код нас.
РАЗНЕ ВЕСТИ
(Нови лок од сушице) Један Американски лист јавља, да су у Америци нронашли врло прост лек од сухе болести, који ако и не лечи радикално плућа, ипак спречава развитак те болести на много година. Тај је лек свињска маст, која се добро искува у млеку. Ово је средство покушано на више болесника и дало је врло повољне усиехе. По тврђену тога листа, после неколико дана лечења, болеснику се иовећава тежина тела, кашаљ се умањује, лучење слузи престане и 61 лесник добија вољу за јело. * (Маиевра руиуиске војске) који су у последње време држани у крају око Прахова, закључени су ономадне у присуству краља Карола. Краљ је похвалио извеџбаност свију врста војске румунске. Маневрима су нрисуствовали и брат краљев, нринц од Вида, и војни доглавници страних заступстава. * (Из Царнграда) или боље из двора султанова стижу веома чудновате вести. Ту неки дан убијен је један од евнуха као што рекоше што свог старешину није »по нронису" поздравио. Прааи узрок међу тим као да није у томе, јер су после тог убиства не само врховни евнух него и други евнуси и дворјани сургуниеани. Погова ра се, да се ушло у траг некој завери. На скоро за тим свргнут је главни коморник султанов Осман -беј, који је проневерио преко 200 000 турских златних меџидија (око 2,300.000 Фор.) Позатварано је *.ише особа, а уверавају да је 83 официра царске гарде отправљено у сургун. Турска носла.
(Жртва љубави материнске). У једном селу близу Спљета у Далмацији букне у кући једног тамошњег становника Гргура Севе на екоро после поноћи изненадно пожар. Жена Севина, која ирва ватру беше опазида, истрча са д воје најмлађе деце на рукама кроз ватру на двириште, вукући за собом и треће дете, К /је се мајци за хаљину било прихватило. муж њен избавио се скочив с горњега боја кроз прозор. Кдд је домаћица нриметила, да је њен синчић у кући заостао, нојури кроз пламен у кућу, од куда се на скоро за тим чуо ужасан врисак, од кога се сл^ шаоцима крв у жилама следила, у исти мах сгропошта се кров од куће. саранив под собом храбру мајку, невино детенце њено и 70-го!1ишњу старицу, матер домаћинону. Касније нађоше лешеве под рушевинама, све три једно уз друго. * (Босанско-херцеговачка народна бапки). У четвртак 15 о. била је у Сарајеву скупштина ове банке ради својег конетитуисања, на коју дођоше осамнајест акционара, који репрезен товаше главницу од 68 000 «ор. и 116 гласова. Председник утемељитеља ноздрааио је сабране акционаре згод ним речама и иозвао их да бирају председника. Једногласно би изабран Иетро Т. Петровић, трг
БИБЛИЈОГРАФИЈА Књига Љубоиира Ненадовића Двинајета свеска. Издање књижаре Тасе Сто)ановића у Ваљеву. Може се добити код свију београдских књижара и код Игната Даничића у Београду. Цена 1 динар.
СМЕ С И ЦЕ [Франклин и његов црнац] Један пут пође Франклин у Еиглеску и по веде са собом и једног свог црнца, При повретку занитаће Фраиклин свог мулата: „Како ти се допада у Евглеској?" — Па не баш најбоље... — А за што? — Тамо све ради, и вода и пара и гвожђе, и пеи и коњи, и људи и сви, само свиње не раде но једу, пију и одмарају се... Мора бити да су оне најблагородније животиње код Енглеза. *
Инго и Дапонт стајаху на страну и разговараху иолугласно. „Дакле и вођа крсташа, кога су ухва тили, није више жив!" рече Даионт Ингу. „Данас ми је то јавио командант Галерских војника. „И он је мртав? Тим боље/ Оида су сви уништени!" одговори Мнго са радошћу. „А и Краљица Иоћи налази се на острву Св. Лазара!" „Шта, и њу су ухватили? Дакле сад се зна која је и шта је? Та то је победа за нобедом!" „Оаа је сестрз РаФајелова, вође крсташа. Дошла је на острво да носети свога брата," настави Дапонт. „Оаа је на острво дошла баш онда, кад је чувар заточеника удавио РаФајела!" „Дакле је она играла ту тајанствену улогу ? Али зна ли се сигурно да је она?" упита Инго. „Вођ Жбира нознао ју је." „Је ли имала црно нокривало са малим, блиставим звездицама?" „Није, само обичну црну хаљину. Али нема никакве сумње, она је!" „Е>, онда мора све да призна!"
„Шта има још да призна, племенити Монсињоре? Њена је моћ сломивена! Она је сад заробљена!" „Заробљена да, и добиће заслужену казну, то је право! Али пре евега мора да призна да је Краљица Иоћи. Мора да призна да је она играла тајанствену улогу," одговори Инго. „Али погледајте Дуждевог еиновца," шапне Данонт Ингу. „Он се разговара са Контарипијем, на кога је одавно пал« сумња да се броји међу незадовољнике!" „Шта ли говоре? Можете ли разумети?" „Изгледа ми врло блед и врло озбиљан. Пре личи на човека који некога жали. но на онога који се весели," настави Дапонт. „Хајд да га ставимо на пробу. Он је раздражен, а ја још по одавпа сумњам на њега! Како кажу, њега мори несретна љубав, и као што ми је јављено, он се јако заузима за крсташе!" „И ја му више не верујем," одговори Инго и нође шаптајући са Дапонтом. „Ја сумњам да он није био у свези са Краљицом Ноћи. „Можда он њу љуби," шапне му Дапонт. „Зато ћемо га ставити на пробу."
ИОЛИДИСКИ ГЛАСНИК Београд 28 Септембра. (Бој.) Синоћ у 9 часова нападну Мирко Петровић — Мирче и Дренко Стојчевић зидари ов. родом из Турске, на Крсту Трпковића зидара у улици ратарској пред каФаном „подрумче*, са батинама и камењем они су га зликовачки тукли да га живота тиче. Он је сав испребијан и глава му је излупана. Ништа није знао за себе, нити је давао каква гл<*са да је жив. Одмах је однет -у болницу да му се помоћ укаже. Мирко и Дренко почели су дабегају из Београда, но су одмах ухваћени и притворени. * (Притворени.) Јуче пре подне Сима Марковић дечко позната скитница и лопов, хтео је да прода један иолован канут од црног кангарна, но је одмаз ухвачен и притворен. Ноћас Лоренцо виде да се ова два Сенатора приближују њему и Контаринију. Контарини прекине даљи разговор, и оде на другу страну сале. Било би уочљиво кад би и Лоренцо отишао. Он је сматрао да је то сумњиво кад би се уклонио, и за то оста на месту где је био, и камо су се упутили Сенатири. „Једва једном видимо и вас, племенити Лоренцо," рече Инго. „ г " ако ми бога, ви сте врло редак гост!" „Племенити Пријули признао нам је ту скоро, да избегава весела друштва и свечаности с тога, што је заљубљен!" „Охо! Па онда ће сигурно бити сватова," рече Инго. „Смемо ли да вам честитамо?" „На чему, господо? угшта Лоренцо зловољно. „Па невесту.'" одговори Инго. „Чини ми се да би пре требало вами да се честита, што сте задобили оно место, где сте сада," рече Лоренцо Ингу. „Или боље реците, требало би нама да се честита што су крсташи уништени!" дода Даионт. „Ви нисте ништа донринели нити при-