Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

216 РЕШЕЊЕ СЕДАМНАЕСТОГ ЗАДАТКА

би могли ставити, него би образовали мртве угле. Узвишења по висини треба само у толико заузимати стрељачким стројем, па и утврђивати стрељачким заклонима, у колико та висина потпуније открива земљиште пред фронтом и крилима; јер што се год преко тога више постављају стрелци, то се више скраћује брисани простор и тиме слаби врло важна особина данашње пушке, у погледу брисаног простора, као што сам то на другоме месту детаљно изложио.)

При подизању стрељачких заклона треба се старати да унутрашњи нагиб грудобрана буде што стрмији, а спољни што блажији. За унутрашњи нагиб грудобрана употребити као облогу, бусење, камење и све друго што се нађе при руци. У осталом, при утврђивању на брзу руку, сваки стрелац подиже за се најпростији заклон, да угодно може иза њега гађати и пунити своју пушку.

Ово је био општи поглед, а што се тиче нашега примера, то ће нпр. командант ХИ пука, чим изађе на свој одсек и осмотри га, исти поделити на пододсеке, по један на батаљон, и наредити, у главноме, куда ће да се повуче траса стрељачких заклона, да се расчисти земљиште пред фронтом и да се одмере остајања. Њему ће бити у неколико на сметњи мала шумица дуж Коновачког потока, но она је у јарузи и може се ставити под унакрсну ватру.

Што се тиче спреме и удешавања одсека положаја Х1Х пука, то је поглавито спрема шуме за одбрану, удешавајући предњу ивицу за одбрану и засецајући је на најизложенијем месту, ради чега су команданту пука придати и пионири. И командант ХЛХ пука као и командант ХП поделиће добијени одсек на пододсеке, по један на батаљон; пионире ће поделити на оба пододсека.

Пошто ће команданти пукова имати на расположењу за спрему и утврђивање положаја до 1'3' часова то ће они моћи подићи за то време „мале стрељачке заклоне“.

Топовске заклоне треба подизати првенствено да што пре буду заклон за послугу, па после поступно да се појачавају према времену, које се и даље буде имало на расположењу. -

Командант дивизије, према овако смишљеном плану рада и према овако изданој заповести, осигурао се, по моме нахођењу, противу сваке изненадности. Командант је, тако да се изразим, испустио из руку свега 4 батаљона за спрему и утврђивање положаја, а сва му је остала снага на окупу. да је употреби тамо, и у оном тренутку. кад и где буде наступила права потреба.

т) Види мој чланак: „О дејству сувременог оружја пи узајамном пошпомагању родова оружја“ — штампан у „Ратнику“ за тдог. године.