Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

Решење ХХП. задатка

Пошто се непријатељ зауставио на Винику, то ни коњица није могла даље наступати од Чагра, она се морала ту зауставити извиђајући у правцу Ниша.

Док командант претходнице буде примао заповест за постављање предстраже, дотле ће претходница продужавати маршовање. Чим командант претходнице прими заповест, он ће одмах позвати непосредно потчињене старешине на најузвишенију тачку на Чагру, одакле ће моћи добро да расмотри земљиште и изда заповест, па ће ту и издати заповест у смислу одредбе чл. 650 Ратне Службе.

Односно података о непријатељу, командант претходнице саопштиће својим потчињеним старешинама оно исто, што је и њему саопштио командант дивизије, јер они нису били присутни, да то чују Исто тако ће им саопштити, где ће преноћити главнина.

Пошто је непријатељ овако близу, а простор за обезбеђење доста велики, то ће командант претходнице морати употребити 2 батаљона и нешто коњице за предњу трупу.

Чагар образује средину одређеног фронта за обезбеђење, усљед чега подела на одсеке овога фронта и не може да буде по маркантним тачкама, него по степену важности појединих делова овога фронта. На целоме овоме фронту. најважнији је његов центар, Чагар, јер је они најближи Винику и највише изложен удару непријатељевом. Десно крило овога фронта наслања се на предстражу леве колоне, усљед чега мало има вероватности, да ће непријатељ чинити каква на падна предузећа у том правцу. Лево крило, повијајући се у назад, удаљује се од Виника и непријатеља на њему, као што се удаљује и од Ниша, за који се не зна да ли отуда има још каквих оделења непријатељевих. У правцу левог крила земљиште је равно и пролазно, но, због удаљености, није вероватно, да ће непријатељ у овом правцу предузимати што год озбиљније.

С погледом на ово, командант претходнице увиђа, да је главна ствар, да се Чагар поседне јако и држи, а крила могу да се поседну и држе слабијом снагом. Зато он узима поло-