Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

РЕШЕЊЕ ДВАДЕСЕТ ДРУГОГ ЗАДАТКА 261

вину косе Чагра за границу десног и левог одсека, па једном батаљону даје десни, а другом леви одсек.

У теорији се препоручује иу практици обично узима, да позазњи делови предстраже буду позади средине предњих делова на одговарајућем одстојању (Р. С. т. 655). Но, у овом нашем случају мораће се од тога да одступи (као што се одступило и од поделе предстражарског фронта на одсеке по природним границама у смислу чл. 646 Р. Сл. и да се потпорнице не постављају позади средине прихватница, нити ове позади средине мртвих стража, због тога, што тако налаже. стање ствари и створ земљишта. Та места, по моме нахођењу, треба да буду: за десно-крилну потпорницу, позади десног крила Чагра, спрам средине удаљења Камениц: од Д. Матејевца, а за десно-крилну, позади левог крила Чагра, северно од пута Г. Матејевац – Ниш.

Сем пешадије, предстражи је придат и ! вод коњице. Што се тиче вода коњице, као што смо већ рекли раније, коњица се не може употребити напред за мешовиту предстражу, него ће се само придати у извесном броју појединим деловима предстраже за патролирање и јављање. Тако, према важности праваца за патролирање, ја би од овог вода коњице дао деснокрилној пиотпорници 1 а левокрилној 2 оделења, остатак би задржао код главне трупе предстраже.

Што се тиче дубине предстраже и одстојања њеног од главнине, начело је, да поједини позадњи делови не могу бити изненадно изложени непријатељској ватри и да имају довољно времена и простора да се за борбу спреме и исту прихвате. У главноме ова остојања треба да су нешто већа него код обезбеђујућих делова на маршу (Р. С. т. 684). Стражарећа оделења, односно стражарски низ од својих мртвих стража треба да је удаљен 400 до 500 метара, мртве страже од прихватница око 800м., прихватнице од потпорница око 1000 метара, ове од главне трупе толико исто а главна трупа од главнине око 1500 метара. Према овоме излази, да главнина треба са целокупним системом свију делова предстраже да се налази позади стражарског низа преко 4 км.

Да видимо сада, како стоји са дубином у нашем примеру. Ако узмемо да за дневну предстражу стражарски низ иде венцем Чагра, тада ће дубина дневног распореда износити свега у најкраћој прузи 2 км. Ако за ноћни распоред узмемо, да се стражарски низ има да спусти до Бреничког потока, тада ће дубина износити 25 км. Дакле, за 2, односно 1'5 км. мање, но што се то у теорији препоручује. Ово смањење дубине да се правдати оним истим разлозима, којима сам образложио и узимање Чагра за главни положај одбране на случај непријатељевог напада. Главнина, ако не може да буде ближе главном одбранбеном положају но непријатељ, не треба да буде ни даље. Дакле, што се год предстража ближи