Metoda za rešavanje taktičkih zadataka u granicama sdruženih odreda : sa kartom šire okoline Niša u razmeri 1:75.000

Увод

Опажа се извесна тешкоћа у решавању тактичких задатака, па иу постављању истих код оних официра, који нису имали прилике да буду на спреми у главноме ђенералштабу и да участвују у ђенералштабним путовањима. Да би, у овом погледу, помогао и олакшао посао официрима, као и да би им показао пут и начин, како треба решавати тактичке задатке, ја сам, по примеру врло популарног дела управника немачке ратне школе п.пуковника Грипенкерла „ЏмеглећЊђмеје,“ поставио извесан број тактичких задатака са сдруженим одредима на земљиште шире околине Ниша и детаљно разрадио њихова решења.

Како при постављању ових задатака, тако и при детаљној разради њихових решења, старао сам се, да у њима, као у примени на конкретне случаје, исцрпим, у колико је то више било могуће, не само садржај тактике и ратне службе, а делом и ђенералштабне службе и пољске фортификације, него и да, тим практичним путем, доведем у сагласност рад и узајамно потпомагање и допуњавање појединих родова оружја. Овим сам хтео, да оно, што тактика, ратна и ђенералштабна служба абстрактно излажу, у погледу употребе, дејства и вођења трупа у рату и борби, — добије чисто практичан вид, као примена на дане позитивне случаје — што је, као метода, за развијање схваћања, расуђивана, памћења и брзога одлучивања, од несумњиве важности.

Пре но што се почну читати моја решења постављених задатака, треба прешходно сваки читалац да реши дотични задатаћ сам, по својој моћи и нахођењу; па тек потом да чита моје решење џи да чини сравнење између та два решења. Јер се само од оваквога самосталнога свога рада и његовога срав-