Na stramputici : roman iz predratnog života beogradskog
| ______________
вољу; док су старији, а нарочито они који су имали својих кћери, огорчено нападали на бевочну дрскост младога заводника и бацали дрвље и камење на »разуздану младеж«с, занесену »накарадним и опасним идејама«. На момка је, разуме се, падала сва тежина греха и осуде. Али ни лепа гаравуша није боље _ пролазила. »Вијогоркај«... »Побегуља!ј« рекли би Нишлије у подемеху.
Очајни отац виде шта је учинио, па похита да немили догађај како-тако заглади. Сад већ није више био противан верењу. Посла поверенике у Земун с налогом »да се та ствар ма како изравна«, само »да пе пуца брука по вароши«. Поверенпци су повољно удесили споразум: постигнуто је измирење п потписан уговор о браку п — миразу, који је пспао нешто већи него што је отац предвиђао. Вереници се вратише дома, где се грлило пи плакало од радости што се све тако »лако и лепо« свршило. Само је зловољни родитељ немирно ходао из једне собе у другу и час-по-чао гунђао и уздисао.
Сутрадан је била сјајна прошевинска гозба.
По вароши се сад причало како је глас бегству узлонамерно« пронесен, п, како суг пронели неки одбијени просноци који су пише хтели да се свете. ' Пријатељи су уверавали да ву вереници »по споразуму с родитељима« шили у Земун уради свадбених наруџбина«.
У свадба. се убрзо сврши у великом сјају ис многобројним сватовима најотменијих кругова београдских — и у цркви при венчању, и на гала-ручку у великој Коларчевој башти. А одмах после ручка одоше срећни младенци на. свадбени пут, у Ницу — по модерном обичају.
Зарад историске потпуности података O овом догађају, поменућемо да је наскоро после ратова — за време којих је млади брачни пар проживео спокојно у Женеви и Паризу —- дошло до немилих сцена и — до развода брака,