Narod
СТР. 2.
положеае у свнма политичкпн круговима. Нарочнто Европа не ноже равнодушво гледати како једнз зараћеаа држава уноси у свој програм »елимпннсаае- малих варода, свесна и.а ово елгЈманасагве код Турака може значити саио коренито истребљеае. Али је Џемал Паша заборавио једио : да ни шпанска инкЕнзиција ии снлна гошења у старој апсолутистичкој Ру сији нису били каври да истребе јев]>ејски народ нити да сломију шегов дух. И док Турска срља у неминовну пропаст, јеврејски народ вде на сусрет с в о м е препорођаЈУ- КРИЗА У НЕМАЧКОЈ Цирих, 11 ков. Више великих немачких листова изјављују да еу наступиле нове компликације у ствараљу нове владе,због неискрсног држања канцелара фон Хертлинга, који жели све више да избегне своје обавезе према већини. Њега подржава двор и главни штаб у његовој тежњи да избегне стварање парламенгарне владе а нарочито да не уступи место вицеканцелара неком радикалном посланику. Национално-либерални посланик Фридберг одбио је да се прими за подпредседника пруског министарства.
СТРАХ ЗА БУДУЋНОСТ Лозана, 11 нов. Целокупна кемачка штампа повела је јаку борбу против економског бојкотовања, од ксга Немачкој прети опасност. „Напионал Цајгунг" овако за кључује,,Наш глаЕни циљ у економској области мора бити, да сва питања, која се тичу првокласног материјала, буду регулисана у будућем уговору мира. Изгледа да Споразум придаје велику важнест томе да води економски рат чак и после закључегка мира. Разуме се, да ће непријатељске владе моћп кад моће да у*ину мере које су предузе ле протнву нас за вргме рата. Али, да ли ће бити у сТању да спрече индустријским предузећима у својој рођеној зем љи да купују 1 ! продају тамо где им се свиђа?'
У БОРБК ЗА ХЈ1ЕБ Берн, 11 нов. „Келнише Цајтунг “ објављују јсс)но обавештење, које баца нарочиту светлост на односе Немаца п Ма1)пра. На последн>ој седници Рајхсрата пољски по сланпк Ладерман са доказима је изнео да су стотине вагона жита и кромпира послате у Немачку из Мађарске. Он је замерио бечкој влади што је пусти ла читаве вагоне животних намирница да оду у Немачку. Тај лист демантује че шке вести, срачунате против Немаца, по којима се. храна извози у Немачку и тврди, да сами Чеси крију знатне количине хране. СТО МШЈАРДН Амстердаи, 11 нов. Угдедни члан радикалпе странке у Рајстагу, Готхајм држао је један говор у Минхену, пред елитом баварског вруштва Он је изнео, да ће ускоро немачки ратни зајмови достићи суму од сто милпјардн марака, чији ћ« интерес шзносити више милијарди гоЖишње, не рачунајући амортшиацију. Он је још доказивао, да викако нема начина да Некачка добије ма од кога ма какву оштету, а кајмање онакву, каква јој је крајае потребна.
НЕМЦИ Н МАЂАРИ Париз, 11 нов. »11нформација« је недавно објавила једну ноту »Мивхенер Цајтунга«, којом се тражило у име човечиости, да се престане са аеропланским излегима и бомбардоззњем отворених вароши. Гада се појавило чуђеље због овог задоцњеног игисећања а сада је већ откривеи разлог зато. Иста вест налази се и у »Келнише Цајгунг«: *Наши непријатељи извршила су више ваздушних напада иакашу територију. Дванаест напада врло шнроког обана нзвршено је само на фабрике у Лорену. Четрнаест других напада било је на Тревес и на Штутгарт.« Исти некачки лист прианаје да су ови нападн који су извршеки за месец дана, учинилп да рад престане за дуже време.
Ова слика унутрашњег стања у Немачкој, која из■ гледа тачна, неФ,е извесно никога ожалостити.
РИМ. — Из Париза Јављају, да не савезничка конференција проучити и стварање једног ратног одбора у коме ■ке учествовати и Руси, Срби и Румуни.
ЗВЛНИЧНИ ИЗВЕШТАЈИ
ЈАДИКОВАЊЕ Цирих, И нов. Један од главних органа католичког центра у Немачкој »Келнише. Фолксцај тунг « 061 'авио је један чланак, у коме каже. да права опасност за Нелачку не долази од нангерманистич ких претераних захтева, веф од оних ко>и радс на помирљивости. Од речи до речи, каже се у том чланку: >Идите на наше станице, идате у наше велике вароши, мефу војнике који долазе са фронта и који одлазе на фронт. Свуда Фете чути речи и реченице из социјалистичког репертоара, из социјалистичке штампе, речи које престављају велику опасност за нашу отпорну снагу, за јединство војске и позадине, за нашу ре.ше ност да побсдимо. У свима тим реченицама понавља се рефрен »да се рат води само за велике «, да су они. који траже за отаџбину частан мпр и снагу, чкгсскени од великих индустрија.чаца « и најзад да је само »политика анек сија* узрок што се рат продужује и ове зиме-.
ЗСВН МЕТОД Лонион, 11 нов. Војнп критиччр „Манчестер Гуардијан 1 * пише, да је последња енглеска побгда највећи ратнп успсх у осој го* дннп. Црепзд је иавршен веома бркжљиво тако да су наше трупе нс само иапредовале много вгше него за време других напада, већ и да су каше, жртве биле много мање. Нападу је претходпло бомбардовање, и нспрпјатсљ је имао вреиена да доведе резерве, али су теикови и пешадија били у преимућству да наступају по бољем терену. Овога пута Оило је ориганалнпх концепција на којима су основаве припреме. Иаграда је била сјајна и релативно лака победа. Начин па којн је она извојевана помео је Немце впше него свака друга са јаком артилеријском ватром. Немачка врховна команда швањава се тиме, да је потпуно изненађена, јер напад није предузет као до свда. Нзша нова метода за напад знача сјајан успех а и одговор на тако звану „еластичну одбрану" Хннденбургову. Тако су тенкови постали врло моћно оружје. Они прелазе терен начпчкан и пспреплетеа бодљикавим жицама и разоравају утврђене редуте само за неколико с*тц, што артиљераја није у стању да учини за више дана. II како цешадија одиах наступа за њкма, нсма великих тетцкоћа да се одбранб^не линије одмах Ж >веду у ред. ДЕЛ1ГАЦМЈЕ Цирих, 11 нов. Мисли се, да ће конференцнЈа, коју ће аустријже делегације одржати 5. децемора у Бечу, бити од н .ванредне важностп. „Наје Фраје Пресе“ каже да ће се конференција бавити упутраињам питањима. ,,Иаје Цшрихер Цајтунг" мисли да ће се на н.ој проучавати патање о нарсдчој всхрани, „Базлер Нахрихтен" оает пишу да ће’«г. растура-и делегацијс, поцгто се посланици међу- собом не слажу. Други чак мисле да ова ковферен ција може врло лако проузроковатп пад Сајдлерове еладе.
ФРАНЦУСКИ ШШКЕ Извсштај Штаба Источне Војске. — Артилерија је и даље врло активна на британском фронту. У области Битоља одбијени су покушаји препада на британске ровове. ИТАЛИЈАКСКИ КОМИНИКЕ На висоравни Азјаго непријатељ је управио напад на фронт Монте Тондерска — Монте Баденске са севера, а са запада на фронт Монте Кастелгомбрето — Казера-Мелета д’ Аванти. Јуче је кепријатељ покушао да опколи један од наших истакнутих положаја на Мелети. Напад, коме је претходило јако бомбардовање, извршен је са великим снагама, и једнако сс помављао потпомогнут интензивном артиљеријом. Оделења на-
новости ШТАМПАРИЈД АКВАРОНЕ Штампарија Аквароне вавештава сеоју поштовану клвјентелу, да је сместала радионвцд у улацм Коломба 6т>. 6. Она ће и мџље пзрађжватн св« врсте штампарских посло»а као к штамбиље од гуме. Повез књрга ради по спуште нкм ценама и са добром вгрлдом. ше првеармије, дајући снажан отпор и грше•ћи непрекидно против нападе, успела су да сачувају положаје и да одбију непријатеља, који је претрпео тешке губитке. Заробили смо 8 официра и 191 војника. ИзмеЈзу Бренте и Пјаве потпомогнут јаком артиљеријском ватром, непријатељ је поновио напад, који је одбијен. Борба је била врло јака и трајала је цео дан. Трупе наше четврте армије, које су се истакле јупаштвом и агресивним духом, оссајале су и губиле, наизменично, више положаја. У вече смо предузели послсдњи противу напад и дефинитивно зауставили непријатеља, кога је овај сектор стао тешких губитака.
НАЈНОВИЈЕ ВЕСТИ
ња немачког универзитета у Прагу. Око 10 сати студенти су посели трибине са виком и лармом. Једва су најзад успели да их уклоне, али су се оки опет вратили изваливши прата и натеравши професоре да преккну п ледавање. ПАРИЗ. — Француско швај царска и немаччо швајиарска граница понова је отворена. ЦИРИХ. — У Турској се добкја месо само три пута недељно. Месо је било још једчна храна која се до сада пралмчно рсдовно добијала. БЕРН. — Зима, која вттада свуда у централној Езропи, врпо је оштра. Сиег је нароч..то јак на некнм месгина у Немачкој, Аустрмја и Шеајцарској. Зима је толико теже погодала све становчиштво што уопште нема угља. ПАРИЗ. — Јавља се, да је Клемансо наредио да сс изведу пред ратни суд све личности, које су оптужене да су биле у вези са непријатељем. ПАРИЗ. — Из Штокхолма јављају, да е социјалистички вођа и министар фиинансиЈа Брантингдобио осуство из здравствених разлога. ЛОНДОН. — У интервјуу, који је дао,,Морнинг Посту “ Пенизелос је рекао: Турска је крајње исцрпена и чини предлоге за засебан мир. У случају да се он закључи мислиФе се на решење питпања о Царигра ду. И поред 200.000 Грка, који тпамо стануту, ја не сањам о неком миру, који би стаорио велику грчку царевину са Цариградом као престоницом. Да би се у будуФности избегли нови ратови најбоље решење је неутралисање Дарданела и Цириграда, ПАРИЗ. — Специталпи дописник Њујорк Херолда телегрпфише, да италшансКа Воховна Команда пма еамо једцу једину мисао да шго пре предузме офанзиву. ЖЕНЕВА. — За г?реме гласања о ратним кредитима дошло је до нереда у Рајхстагу. ПАРИЗ. — Држање Чеха у аустроугарској монархији све је више изазивачко. Свакога дана долази до сукоба изме1,у Немаца и Чеха. БЕРН. — ,, Кслнпше Цај тунг“ изјављује, да Немци не .1 е допустити да се код њихових савезника неказкњено води агитација против Немачке, ЦИРИХ. - У Господској КуФи тражили су многи чешки посланици да се оствари чешка краљеиина. ЛОНДОН. - „Дејли Телеграф)" јавља да је енглеска флота до сада веф потопила 8 немачкцх електричних бродова. Из Паризо јављају да је 1едан та кав брод заплењен. ЦИРИХ. — «МаЈ>арорсаг« дознаје из Пра га да су чешки студ ц ги изазвали велике нереде приликом отвара-
СРПСКИ ЗБАНИЧАН КЗВЕШТАЈ 10 . новембра ништа важно. шт шдса Српско Трговачко Друшшво У;шца Александра Велнког број 7, обавља с»е бан^арскб, трговачке и транспортне послове. Препоручује нашем сгету, да се користк услугам« ове новчаве установе за св* своје посл' ве. Врши на својој благајни ]>азмену свмх новчанах монета цо повољннм днгви им курсевима, 10
ОГ 9 Е 9 ЈЧЧ ге«м& С| [ОГИЂ
Ш&штпк АШГОЦЦ