Narodna enciklopedija srpsko-hrvatsko-slovenačka : I. knjiga : A—Z

жује јавно поверење и поштовање. Поред тога кандидат треба да је положио и правозаступнички „испит. Закон од 15/6

1865 није говорио о научној епреми канди- ·

датовој, јер у доба кад је он донесен, у Србији није било правног факултета. Законом о изменама и допунама тога закона од 30/11 1871 и 15/10 1896, тражи се, да је кандидат са добрим успехом свршио правне науке у Орбији или на страни, и да је најмање три године практиковао у суду или код јавног правозаступника. Правозаступничког су испита ослобођени они, који су свршили правне науке и служили најмање пет година као судије првостепеног или којег вишег суда, или су пет година били редовни професори права на Великој Школи. И пенсионерима, који имају услове прописане законом о јавним правозаступницима, дозвољено је да буду, по свом тражењу, постављени за јавне правозаступнике. Дисциплинску власт над правозаступницима врше председници окружних судова, министар Џравде и дисциплинарни суд. 0 предаји правозаступника дисциплинском суду решава министар Правде. Правозаступништво престаје, кад правозаступник поднесе оставку, кад се прими државне службе или почне какву радњу на своје име, кад иступи из поданства, кад пресудом дисциплинског суда буде лишен правозаступништва, буде осуђен због злочинства HMM бесчастећег преступлења, учињеног из користољубља, или буде ослобођен из недостатка доказа за ову врсту дела. ВБ. Јовановић.

У осталим подручјима Краљевине ОХО у снази су посебни адвокатски редови, односно закони, и то: а) за Хрватску и Славонију адвокатски ред од 924/7 1852, са свима наредбама и законима за њега; 6) за подручје Босне и Херцеговине адвокатски ред од 2/1 1902; в) за подручја, која су припадала краљевини Угарској (Војводина, Бачка и Банат, Међумурје, Прекомурје и део Барање). У овим подручјима у снази је закон за. А., који је вредио за мађарске власти, т. ј. закон о измени и допуни закона о адвокатима и адвокатским приправницима на територији Апелационог Суда у Новом Саду од 22/6 19292: ?) за подручје Далмације и Словеније вреди адвокатски ред за аустриску половину бивше аустро-угарске монархије, од 6/7 1868.

А. Адвокалски ред за Хрватску и Олавонију захтева за адвокатско занимање опуномоћење од надлежне власти TT. j. сада од Министарства Правде, а услов за подељење је: држављанство Краљевине CXC, физичка пунолетност, непорочност и докторат права, тротодишња пракса код адвоката, односно једну тодину код суда, а две тодине код адвоката, и код Банског Отола, у Загребу пред испитном комисијом положени адвокатски испит. Испитна, комисија састоји се од председника Бан-

· АДВОКАТИ.

ског Отола, односно потпредседника, два, већника Банског СОтола, и једног адвоката. После положеног испита кандидат моли код Министарства Правде дозволу за адвокатуру T. 3B. stallum agendi, ma може почети адвокатску праксу тек после издане дозволе и положене заклетве, која се полаже пред пленумом Банског Стола у Загребу. Осим тога може замолити за зјаЏишт абепа и онај испитани судија, који има бар 15 година судске праксе, а од тога 5 година вршења судске праксе као од краља именовани судија (дакле котарски судија или судбени већник) или судија којег вишег степена.

Неспособни су за добијање права адвокатуре: 1. који су под стечајем или под туторством, 2. који су од казнених судова проглашени као кривци било кажњивога стечаја било каквог, злочинства, било прекршаја, проистекла из похлепе за злодобитком или: вређајућега јавни морал, или. преступка, учињеног из похлепе ва добитком, или који су заради другога нарушаја закона осуђени били на казну затвора барем 6 месеца. СОа адвокатском службом не може бити скопчана ни државна служба ни сензалски послови. Адвокатски ред њустановљује права и дужности адвоката, услове за постигнуће права адвокатуре, као и установе о престанку о адвокатуре. Према томе не постоји у подручју Хрватске и (Славоније т. зв. аутономија адвокатуре, већ је адвокатура везана за дозволу надлежне власти.

На подручју Хрватске и Славоније постоје адвокатски одбори (коморе) у Затребу и Осеку, чији је делокруг давање мишљења ~ поводом | MOJOH 88 stallum авепс а, именовање испитних комисара из адвокатских сталежа, подношење предлога, поводом преинака или повратка судовања, односно адвокатуре, чување поштења, и достојанства адвокатеског сталежа, надзор над делокругом морала, правима и дужностима адвокатства, и извршивање карносне власти над адвокатским кандидатима. Већ пре 1914 била је предложена основа, новог адвокатског реда, а после ослобођења. настоји се за унификацијом адвокатског реда, и то на бази адвокатске аутономије, продужене праксе и увођења, облитатне, бар једнотодишње, праксе код суда. Одбор који је нову основу израђивао сложио се на бази петотодишње праксе кандидата адвокатских после свршених правних наука и положених испита, и једнотодишње праксе код суда. Докторат не би према најновијем становишту био потребан. Ђ. На територији Босне и Херцеговине вреди адвокатски ред од o/1 1902. Шре ослобођења именовани су тамо адвокати од Министарства Финансија, као врховне власти за, Босну и Херцеговину. Ту дуж ност врши после ослобођења. Министарство Правде. — Предуслови су углавном