Narodna milicija
ОСНИВАЊЕ
ШУМСКЕ НАРОДНЕ МИЛИЦИЈЕ
Потпуковник ДИМИТРИЈЕ ПЕТРИЧЕВИЋ
Изменом _ друштвено-економских _и политичких услова, преласком на социјализам у нашој земљи, изменила се и улога коју шумарство и шумска привреда има да одигра у склопу опште привреде. У вези са тим измијењени су погледи и принципи који произлазе из нових задатака, које треба шумарство и шумска при: вреда у ужем смислу да одигра.
Шуме које су раније сматране као предмет личног богаћења и самовољног искоришћавања, добијају у са'дашњим условима сасвим други значај. Шуме у данашњој стварности треба да претстављају средство за побољшање живота народне заједнице, треба да претстављају снажан извор сировина, продуката и других материјалних користи потребних за подизање земље.
Организација шумарске службе у бившој Југославији, због њеног ненародног рада, с непажње у гајењу шума и начину њене експлоатације, показала се као неподесна по интересе државне заједнице, те је с тога стара организација шумарске службе данас замењена бољом формом, тј. оснивањем Шумске народне милиције.
Ослобођењем наше земље приступило сеје изради законског основа организације наше шумске привреде. Од децембра месеца 1946 године на овамо изашло је неколико законских прописа: Уредба о организацији шумске службе, Закон против шумских пожара, Закон о шумама и Општи закон о лову. Сви ови прописи снажан су допринос нашем општем привредном законодавству, '
Основна начела којих се законодавац придржавао приликом израде ових прописа и која су кроз њих потцртана су;
1) Шуме су општенародно добро и народна власт је пре свега дужна да о њима води бригу.
2) Под шумом не сме се подразумевати само дрво него целокупна површина наше државе, која је способна да буде под шумом, и
3) Шумско земљиште треба поделити ности његове производње.
Да би се шуме које постоје заштитиле од опасности и штета које им прете, а које долазе било од самих власника шума, било од стране других лица, а било м од саме природе, служба чувања шума до доношења Закона о Шумској народној милицији, била је поверена чуварима шума, који су организационо МИЛИ ресору шумарства.
Према Закону о Шумској народној милицији (сл. лист ФНРЈ бр. 36 од 1. маја 1948 године) оснива се
према могућ-
«
Шумска народна милиција као извршни орган државне управе за чување шума.
Шумска народна милиција, чувања шума, дужна је:
извршујући задатке
1) Да предузима мере предвиђене Општим законом о шумама и другим прописима у циљу чувања шума од штета које им могу бити нанешене.
2) Да предузима и контролише извршење општих и посебних мера безбедности против шумских пожара, као и извршење мера за гашење тих пожара, предвиђених Општим законом о заштити шума од пожара и другим прописима.
3) Да тачно и у појединостима познаје границе и граничне знакове шума, које су им поверене на чување п строго води рачуна да се границе шумског поседа одрже у непромењеном стању.
4) Да се тачно упознаје са свим шумама свог чуварског подручја, као и са свим теренским и извозним приликама тј. са свим висовима, гребенима, косама, странама, долинама, потоцима, пашњацима, извозним путевима и стазама, сечама, као и са свим другим радњама у свом подручју.
5) Да се потанко упознаје с посебним правима службености појединих народних одбора и лица у шумама свог чуварског подручја и да будно пази, да се постојећа службена права не би проширивала на штету шум“ ског поседа односно, да се не би извршавала на недопуштен начин.
6) Да указује помоћ државним органима за шумарство и шумским газдинствима.
7) Да у сврху што интензивнијег чувања свог подручја и што савеснијег извршења осталих задатака у свако доба и што чешће обилази поједине шуме, културе, расаднике, под забран стављене шуме, планинске
"пашњаке итд. и то у разним правцима и не само позна-
тим путевима него и висовима, странама и долинама.
8) Да спречава вршење кривичних дела и прекршаја предвиђених Општим законом о шумама, Општим законом о заштити од пожара и другим прописима O чувању шума и Општим законом о лову, као да проналази учиниоце ових дела и прекршаја и да их приводи надлежним државним органима на одговорност.
Оснивањем Шумске народне милиције, као посебне гране Народне милиције, отворене су широке перспективе за пошумљавање голети и учињен је крупан корак за заштиту наших шума које претстатвљају неоцењиво народно богатство.