Narodna milicija

Ако нема погодака у мети кеју је требало погодити, већ су поготци у школској мети — на којој права мета виси — онда је поступак исти само се према милиционару који је гађао „окрене црна страна лопатице.

Ако погодака нема ни у једној мети, онда се маше лопатицом испред себе тако да је црна страна лопатице окренута, према милиционару који је гађао.

6) Ако поред броја погодака треба показати и број погођених мета онда је поступак овакав: број погодака показује се како је речено под тачком а) — а број погођених мета покаже се пружајући лопатицу хоризонтално у страну онолико пута колико је погођених мета. На пр. милиционар је гађао са 8 метака, и требао је погодити 5 мета. Милиционар је погодио са 5 метака, (од 8 испаљених) свега 3 мете. Ово ћемо показати овако: дижемо лопатицу вертикално у вис 5 пута — црвена страна окренута је к милиционару који је гађао — а затим пружимо лопатицу 3 пута хоризонтално у страну (јер је погодио 3 мете) — а опет је црвена страна лопатице окренута к милиционару који је гађао.

Овакав начин показивања долази у обзир само онда када успех појединаца или јединице не зависи само од броја погодака него и од броја погођених мета. Овако показан резултат убележава се како је објашњено под одељком »дневник гађања«. n

BOJHA ГАЂАЊА

Бојна гађања су испит јединице, а успех на томе испиту не зависи само од способности оних који гађају него у великој мери успех зависи и од организације самог гађања.

Према томе у организацији ових гађања руководство мора бити још савесније него при организацији школских гађања.

Шта спада у организацију бојних гађања“ У организацију бојних гађања спада следеће: 1. избор земљишта, 2. припрема, стрелишта, 8. обука показивача, 4. организација везе, 5. припрема јединице, 6. припрема материјалних средстава и 7. извршење самог гађања.

Избор земљишта. — Земљиште се бира према, томе које се гађање намерава вршити тј. да ли јединачно, оделењско или водно итд. Ва сваку врсту ових гађања Програм и упуство за извршење гађања пешадиским наоружањем прописује нарочити распоред мета, груписање мета у циљеве и поступак при извршењу гађања. Одредбе овог правила морају бити идеја водиља, за онога ко је одређен да изабере земљиште и да припреми стрелиште за гађање. Ово значи да он мора изабрати такво земљиште на коме ће моћи извршити распоред мета и омогућити поступак за време гађања онако како га прописује Упут за извршење гађања.

Пошто морамо економисати са временом, ради наставе из других предмета, морамо изабрати такво земљиште на коме ће моћи једновремено гађати барем по један милиционар из сваког вода код јединачног бојног гађања, или бар по два оделења на чету код оделењеких бојних гађања.

Припрема стрелишта. — На изабраном земљишту треба припремити ровове. Распоред ровова мора бити онакав како га прописује Програм и упуство за гађање — прилози. Ровови су дубине као и код школских гађања, но нешто пространији, јер скоро у сваком рову, поред показивача, седи и телефониста, са

Кад имамо довољно телефонског материјала најбоље је сваки ров везати директно са централом, а у ров ставити телефон. Ако немамо довољно телефонског материјала онда можемо од централе до једног рова у задњој линији подићи линију — осу везе — па остале линије укључити у осу везе.

Ако има више мета које прететављају један циљ, а на растојању су од 4 до 8 метара, онда не треба постављати телефон у сваки ров него га треба поставити у средини а он ће осталима јављати гласом. Циљеви морају бити нумерисани онако како су нумерисани и у Програму за гађање. Сваки показивач и телефониста морају знати број свога циља.

Припрема јединице. — Пре извршења гађања треба извршити припрему јединице за гађање. Ово значи да на. слободном земљишту или бар у кругу касарне-станице, треба распоредити исте мете онако како ће бити распоређене и на гађању.

Јединица се построји испред мета па јој се објасни поступак за дотично гађање онако како га Програм и упуство за извршење гађања пешадиским наоружањем предвиђа.

После теорног објашњења изведе се проба гађања практично са маневарском муницијом.

Овде је врло важно обучити показиваче у правилном показивању јер ако они не показују правилно задржавају само гађање а узбуђују појединца или јединицу те утичу и на коначни успех.

Показивање се може вршити на тај начин да се за сваки циљ телефоном јави централи колико има погодака и у колико мета. При овоме јавља се број погодака кроз број погођених мета, на пример 4/3 значи 4 поготка у 8 мете. Да би се поготци могли одмах уносити у дневник писари треба да су одмах уз централу и уносе резултат у дневник.

На дан извршења гађања уређивачи, показивачи и осигурачи одлазе пре јединице тако да до доласка јединице могу припремити стрелиште за гађање. Са собом носе све што је предвиђено и за школска гађања.

Извршење гађања. — За, извршење гађања јединица се доводи на стрелиште но тако да не може видети ровове и циљеве у које ће гађати. Ако се врши јединачно гађање онда старешина, јединице, према унапред створеном плану и задатку, изводи једног по једног милиционара и показујући му циљеве оним редом како је прописано Програмом, врши гађање.

Ако се врши гађање оделењем или водом онда се јединица, изводи на место како је предвиђено раније састављеним планом и претпоставком. Ово у сваком случају мора бити иза полазног положаја, ако је јединица у нападу, односно иза одбрамбеног положаја, ако је јединица у одбрани.

ДНЕВНИК БОЈНОГ ГАЂАЊА

У рубрици »састав оделења« уписује се понменично све људство које је сачињавало оделење. Код дневника гађања водом и већих јединица од вода не уноси се поименично састав јединице, него се уносе само имена лица која су командовала. Остало се уноси бројно. На пример, командир вода, поручник Зарић Милан; командири оделења, мл. водници Перић Јово, Лукић Лука и Јелача Петар. Наоружање: један митраљез, шест п. митраљеза, 32 стрелца.

НЕ ен | оостиснаји Cacaie0 | |uqcdija.be усбеу __|| оцена | офосааУ | 77 дћој |Gh.qOLlO- _ тимедде 0одсле а, | циља ђених _броЦСШЕ. | ооеодави|“ места | ____ __ - Џомандић dG.M сатељачИ о |60-550о ||0о0о О |одличањ нишјанџија ; домоћкић, || оделење у | стрелци. 20099

апаратом. Ровове треба и маскирати тако да се мете мало теже виде.

Организација везе. — Сем копања ровова на стрелишту се мора саставити и план за везу. Ово значи да морамо прорачунати колико нам треба: централа — са колико бројева, телефона, и телефонског кабла.

Ово се прорачунава. на основу даљине до циља (броја. циљева, броја ровова и растојања између ровова,

6

~

ОПШТЕ НАПОМЕНЕ

За извршење школских гађања треба изабрати лепе дане без јачег ветра и кише. Ово ради тога што милиционар Ha школским гађањима стиче поверење у себе и своје оружје, а по рђавом времену теже је погодити циљ, па ће у више случајева милиционари губити поверење у оружје.

Ако се кани вршити гађање на гарнизоном етрелишту, онда се на десетак дана пре гађања писменим путем тражи од