Narodna milicija
rima državne i društvene delatnosti. Za ostvarenje zadataka koji se postavljaju pred državni aparat potrebni su i novi kadrovi, kadrovi novog tipa, svesni ciljeva koje treba, ne prezajući pred teškoćama, da ostvare u svojoj socijalističkoj domovini.
Zadaci zaštite državne bezbednosti, čuvanja socijalističkog poretka, državne i društvene imovine, prava građana i ličnosti i časti građana, traže da se problemu kadrova poklanja naročita pažnja. Kao što je poznato, u toku rata i posle oslobođenja naše zemlje u resoru unutrašnjih poslova, kao i u čitavoj državnoj organizaciji, trebalo je stvoriti potpuno nov aparat od ljudi koji će s požrtvovanjem i beskompromisno čuvati tekovine Narodne revolucije. Pravinom КадтоузКот politikom
postignuto je da su danas organi unutrašnjih poslova.
zaista budni čuvari svoje socijalističke domovine i njenog poretka. '
Ali kadrovima koji su regrutovani pretežno iz redova boraca Narodnooslobodilačkog rata — većinom radn'ka i seljaka — treba pomoći da steknu opšte, stručno i ideološko-političko obrazovanje i da na taj način postanu novi tip socijalističkih službenika, novi tip rukovodilaca državnim poslovima. Ovo je jedan. od osnovnih zadataka rukovodstava partiskih organizacija, sindikalnih podružnica i svakog pojedinca u resoru. Dosadašnje iskustvo dalo nam je, mogu reći, veoma dobre rezultate. Pronađene forme rada na ovom području treba stalno usavršavafti i produbljivati, kako bi rezultati bili sve bolji i uspešniji. To tim više kada se uzme u obzir da ·je od resornih kadrova oko 70% službenika sa osnovnom školom, a ovaj procenat je još veći kod pripadnika Narodne milicije.
Da bi se kadrovi planski vaspitavali, izvršena je podela rada tako da se u republikanskim resornim školama vrši nastava za niže razrede gimnazije, za milicionare i podoficire Narodne milicije, kao i kursevi za osposobljavanje srednjih kadrova pojedinih resornih grana. Ove škole rade na osnovu opštih planova i programa koje izdaje savezno Ministarstvo unutrašnjih poslova.
Obzirom na značaj i ulogu saveznih resornih škola, izneću nekoliko podataka o Višoj školi Ministarstva unutrašnjih poslova FNRJ i Oficirskoj školi Narodne milicije. Sadašnja Viša škola Ministarstva unutrašnjih boslova FNRJ počela je rad jula 1945 godine kao Centralna škola Ministarstva unutrašnjih poslova PNRJ. U početku nastava se odvijala preko kraćih kurseva kroz koje su prolazili kadrovi više resornih grana i kroz njih stekli
. niže stručno znanje. Sistem kurseva održavao se sve do septembra 1948 godine, a za to vreme je njih završilo 905 službenika.
Razvoj resora, koji je išao uporedo sa razvojem i usavršavanjem državne organizacije, kao i izgradnje socijalizma u zemlji, iziskivao je nove metode rada, takve metode koji bi omogućili da kadrovi dobiju obrazovanje visokokvalifikovanih službenika sa što širom opštom naobrazbom, a s druge strane zahtevao je i specijalizovanje službenika za pojedine resorne grane. Za омаkav pravac u vaspitavanju kadrova sistem i oblici predavanja u dotadašnjoi Centralnoj školi pokazali su se preuski. Zato je Vlada FNRJ, na predlog Ministarstva unutrašnjih poslova, donela Uredbu o osnivanju i delokrugu rada Više škole Ministarstva unutrašnjih poslova FNRJ, koja je stupila na snagu 1 septembra 1948 godine. Time je Centralna škola prerasla u višu prosvetnu ustanovu sa zadatkom da vaspitava više kadrove, kao i one koji se specijaliziraju po pojedinim granama.
O tome kako slušaoci Više škole izvršavaju svoj najvažniji zadatak — postizanje kvaliteta znanja — govore nam rezultati postignuti na ispitima na kraju školske 1948/49 godine. U ovoj školskoj godini bilo je upisano na svim ofsecima 232 službenika-slušaoca. Od ovih je školovanje završilo sa uspehom 195, dok je 19 upučeno na popravne ispite, a, 18 isključeno, ili napustilo ško-
lu zbog nediscipline i zdravstvenih razloga. Inače srednja ocena u istoj školskoj godini bila je, na primer, na Višoj g mnaziji 4,8, na Otseku protivavionske zaštite 4,6, a na Upravno-političkom otseku 8,3. Ovi rezultati pokazuju da su slušaoci ozbiljno shvatili svoj zadatak.
U školskoj 1949/50 godini na Višoj školi je upisano ukupno ·225. slušalaca, a na kursu za personalne referente 31. Dakle, ukupno 256 slušalaca.
Socijalnx sastav upisanih slušalaca je sledeći: radnika 71, siromašnih i srednjih seljaka 83, zadružnih seljaka, 40, službenika-oficira 51, ostalih 11, što znači da od ukupnog broja slušalaca na one iz redova radničke klase i seljaštva otpada 76"/o.
Diplomirani slušaoci Upravno-političkog otseka ove škole, prema rešenju ministra za nauku i kulturu FNRJ od juna ove godine, imaju pravo da nastave školovanje na svim pravnim i ekonomskim fakultetima u zemlji, ukoliko su se na: ovaj otsek upisali posle završene velike mature, s tim što im se priznaju ispiti iz onih predmeta koje su položili u Višoj školi, a koji su isti i na Pravnom i na Ekonomskom fakultetu.
Pored ove Više škole, pod neposrednim rukovodstvom saveznog ministarstva — Glavne uprave Narodne milicije, postoji i Oficirska škola Narodne milicije. U ovoj školi pripadnici Narodne milicije završavaju prethodno gimnaziju, a zatim se osposobljavaju u stručnom, političkom i vojničkom pogledu. I ona je otvorena još 1946 godine, a njen razvoj je išao uporedo sa razvojem Narodne milicije, doprinoseći stalnom uzdizanju i UČVIšćenju naših čuvara reda i poretka. Od sistema kurseva ova je škola prerasla u pravu akademiju, u kojoj pitomci dobivaju šire, stručno, političko i vojno obrazovanje. Oni su ovo savesno. shvatili i sa velikim uspesima izvršavaju postavljene zadatke. To je i razumljivo kada se uzme u obzir činjen'ca da je najveći broj ovih kadrova prošao kroz Narodnooslobodilačku borbu i da su po svom socijalnom sastavu 97%/b5 radnici i seljaci, a samo 3% ostalih. Takav je i inače sastav pripadnika Narodne milicije u FNRJ i to je najbolja garancija mogućnosti njenog daljeg pravilnog razvoja na opštu korist naše socijalističke države.
Sem ovih formi stručnog i ideološko-političkog uzdizanja kadrova, u resoru izlaze i mesečni časopisi »Narodna milicija« i »Odbrana«, a povremeno se izdaju brošure i zbirke propisa, dok u nekim narodnim republikama izlaze i listovi iz oblasti vatrogastva. I ovo je jedna od formi da se naši kadrovi što bolje upoznaju sa: pojedinim stručno-teoretskim pitanjima, pojedinim praktičnim pitanjima i našim zakonskim propisima, da bi im se time olakšalo u njihovom praktičnom svakodnevnom radu, koji mora biti na onoj stručnoj i ideološko-političkoj visini koja je apsolutno potrebna u državnom aparatu socijalističkog poretka.
O stanju kriminaliteta
Polazeći od postavke da je kriminalitet kao negativna društvena pojava nerazdvojno povezan sa SOcCijalno-ekonomskim i društveno-političkim uređenjem, on se u našoj stvarnosti može pravilno razumeti samo u nerask'divoj vezi sa elementima koji karakterišu naš razvoj, kao što su: karakter vlasti, oblici svojine, klasni sastav i klasne suprotnosti, i sl. Produbljivanje i jačanje socijalističkih odnosa na svim područjima društvenog života, stvaranje novih ekonomskih odnosa u našoj privredi i likvidiranje kapitalističkih suprotnosti na tom роdručju, dalja demokratizacija našeg unutrašnjeg života, učvršćivanje moralno-političke svesti i kulturno uzdizanje narodnih masa, sve su to elementi koji bitno utiču na promene u Životu naših građana i koji su uslovili likvidac'ju mnogobrojnih žarišta, motiva, uslova i izvora kriminaliteta, protiv kojih je stara Jugoslavija bila nemoćna, kao i svaka druga kapitalistička zemlja, u prvom redu zbog svog društvenog poretka.