Narodna skupština

СТРАНА 448

НАРОДНА СКУПШТИНА, САЗИВ ЗА 1890 ГОДИНУ

Министар народне привреде К. Таушановић Као што је мало час г. Јоксимовић погрешио. тако је нсто: сад учинио. Човек, којц је иостављен, свршно је технику, а био је професор математике и рачунице, и ја сам г а поставио у оделење за рачу новодство, а нећете ваљда од мене тражити, да ја постављам на места, где треба рачунско лице техничаре и обратно. Известилац — Оетајући при ранијим разлозима. који нећу да ионављам сад, ја изјављујем пред Скуплиином да ја као известилац, у име одбора, могу приметити само на то, да се изостави онај додатак, на који је г. министар пристао, а остало да остане. Ја молим Скупшгину, да тако измењен овај члан прими, а да ништа више ј њему не мења. Потпредседник -- Претрес је свршен и сад ћемо нриступити решењу чл. 4. Код овога члана има одвојено мншљење г. г Бока Брачинад, и предлог за нзмену г. Снме Костића. Предлог г. Симе је потпомогнут и о њем/ ће се гласати. Чл. 4 но предлогу г. Симе Костића гласио би: „музејом рукује или управља један од чпновника министарства народне привреде, кога минисгар народне нривреде одредио буде." То је његов предлог био. Стављам на гласање. Ко је за предлог г. Симе Костића иека изволн седети, а ко је против нека устане? (Већина седи). Всћина седи, ирема ^оме објављујем да је усвојен предлог г. Симе Костића. Пошто је већ један сат цо нодне, је ли вољна Скупштина да закључимо седницу? (Јесте). Данашњу седницу закљунујем, а за сутра заказујем у 9 часова пуе подне. Дневни ред биће продужење данашњег дневног реда и закон о штампи. Молим господу из свију одбора да дођу да раде. Састанак је трајао до 1 часа по подне.

42 САСТАНА^; 21 јануара 1891 год. у Веограду

ПРЕДСЕДАВАО ПОТПРЈЕДСЕДНИК Димитрије Катиб СЕКРЕТАР Лука Лазареви^. Почетак у 10 часова пре подне. Присутни су г. г. министри: нар. прнвреде, грађевина, министар просвете и цркв. послова п мннистар правде. Потпредседник — Отварам 42 редов. састанак. Да бн се знало, да ли има довољан број иосланика за решавање нека се прозову посланици. Секретар прозива и иоеле прозивке одсуствовали су: Анта Радосављевић, Велизар Кундовић, Видоје Невесињац, Влајко Тадић, Гига Гершић, Димитрије Димовић, Димитрије Машић, Живојин Величковпћ, Живан Живановић, Илија Душманић, Јанча Јовановић, Јован Ђаја, Јованча Станојевић, Коста Борисављевић, Др. Коста Дннић, Дазар Бошковпћ, Л. Милосављевнћ, Мата Максимовић, Мнлан Мостић, Мнлојко Дешјанип, Милун Миљковнћ, Милутип Гарашанин, Михајло Вујцћ,хМихајло Кр. Ђорђевпћ, Павле Ранковић, Пера Велимировић, Пера Макснмовнћ, Радпсав Митровић, Раша Нинић, Риста Поповић, Среген Гогнћ, Стеван Нешић, Стеван Максимовић, Таса Ђнкић, Ннкола Пашић. Потпредседник — На окуну је свега 89 посланика, нрема томе нма довољан број за решавање, алп оиет за то

треба ставити имена носланнка, који нису дошли те да се зна да седница, која јо била заказааа за 9 час. није могла почетн тад већ у 10. Изволте чути иротокол 41 саетанка. Секретар Л>. Јоксимовић прочнта тај протокол. Стојан Станковић — Ја сам говорио код чл. 4 и иотпомагао сам одвојено мнење г. Брачинца, а о томе није ништа вабележено. Молим г. секретара да ту исправку учини. Секретар Љ. Јоксимовић — Примам ту примедбу и учинићу исправку. Атанасије Вучковић — Ја бих молио да се у протоколу исирави у моме говору, јер ја сам био у начелу против нројекта који је поднесен. Потпредседник — Прима лн Скупштпиа прочитани протокол? (Прима). Изволте чути молбе и жалбе, које су Скупштини упућене. Секретар Љ. П. Ћирић чита: Грађани вар. Крупња моле, да се вотира буџет на иодрипске руднике. Милан Миловановић из Београда жалн се, што му се по судској пресуди не уступи известан плац. Јоксим Стојановнћ трговац из М. Црнућа, у срезу и округу пожаревачком, моли, да Народна Скупштина скине забрану с његовог аућана. Ђици земљомзрског курса (њих 47), моле Народну Скунштину за државну номоћ. Катарнна пок. Алексе Јакшића из Б. Баште, моли за државну помоћ. Сељани села Рога, у ср. пожешком окр. ужичком, моле да се нареди, те да н свештеници одговарају за свој рад. Стојан Вељковић рачуновођа суда оигат. крагујевачке моли, да може сад уложити улог са интересом који није уложио у фонд удовичк*г. Грађани из Пожеге моле, да свештеници одговарају својим дужностима и да не уцењују народ. Сељгни нз Грабовиља у ср. ножешком окр. ужичком моле да свештеннцн одговарају својим дужностима. ] Јеврем Чакаревнћ учитељ из Ужнца моли, да му се у године службе урачуна и 1882/В школска годниа. Мнјанло Пишчевић из Семењева у ср. златиборском окр. ужичком, жали се протнв нресуде начелника ср. златиборског. Еснаф абаџпјскн нз Краљева моли, да се на једној фабрици гајтана не даје искључпва повластица. Јаков Радпвојевнћ, учигељ из Макрешнна у ср. расинском окр. крушевачком моли. у име сељана села 'Макрешана да се истн ослободе од плаћања порезе на пзвесну утрину. Даринка Протићка учГнтељица основне селевачке школе, моли Нар. Скуиштину, да јој нзвесне године прнвремене учцтељске службе урачуна у сталне. Мнхаило Барјактаровић пешад. мајор из Чачка моли, да му се уваже иеке године службе проведене у руској војсци. Марнја Катнћева учнтељица школе дубровачкс у окр. можаревачком, моли Нар. Представништво да нареди мпнистру просвете, да јој да задовољење, те да јој се да накнада у новцу за квартнр н огрев. Сељани села Јабланице у ср. златиборском окр. ужичком моле, да им се државни суваг „Доња Рибенца" да бееплатно на уживање. Грађани вар. Десковца моле, да Нар. Скупштина одобри да Коста Илић производи и даље гајтан. Грађани општ. качерске, у ср. злат. окр. ужичком, моле Народ. Скупштину да не уважи молбу њиховог председника н чланова. (еаставих« св)

Одговорни уредник Ранко НетровиЈ.

Штампа краљ. српске државнк штампаријж