Narodno blagostanje

Страна 774 _

ганог пораста становништва. Опадање прихода од посредних пореза је ненормална појава.

Много се јаснија слика добија, кад се загледају поједини облици монопола посебице: жижице и хартије за цигарете показују вишак, док дуван, со и петролеум показују мањак. За петролеј би се то могло да објасни електрификацијом земље, која је у повољном развоју. Сам дуван показује'мањак од 21.55 милиона динара, што значи, да би укупни приходи показали вишак, да није било овога мањка код дувана.

Изгледа, да је при изради буџета есконтовано опа-

— НАРОДНО БЛАГОСТАЊЕ

Број 47

дање прихода од дувана, јер је, према прошлој години, предвиђено мање за близу осамдесет милиона динара.

Ако се буџетско предвиђање за текућу буџетску годину подели на 12 једнаких делова, онда излази, да је предвиђање за првих седам месеци, па вероватно и за целу годину било доста реално. Оно је прелиминирало приход у овој години са 80 милиона мање но што су били они у прошлој години.

Значи, да се са гледишта буџета приходи од моно-

пола развијају врло повољно, јер показују вишак од 34 милиона динара, према буџетској процени.

РАНИ ТАИ из.

Повољан резултат наплате непосредних пореза

Марјасепо tut milionima dinara

90.0 април = јануар = Буџетом ПА e "новембар новембар | предвиђено oda

ea |npezamb

1928 | 1929 | 1928 | 1920 | 1928 | 1929 (009. | буџету 33101 1.232 | 1,385 | 1559] 1,677 1.661 | 16

U istorii neposrednih poreza kod mas godina 1929. ima izuzetan zmačai: sa niezinim prvim ianuarom stupio ie na snagu zakon o neposrednim porezima, koim se unilicira si-

stem neposrednih poreza i time tiklania iedan od glavnih MZ--

roka interplemenskog nesporazuma. Ma koliko da ie tai zakon umakazio prvobitni proiekt, ipak: on predstavlia iednu od glavniin aktivnih stavka našeg parlamentarizma. ZAKON O NEPOSREDNIM POREZIMA JE JEDNA TEKOVINA.

Niegovo stupanie na Život praćemo ie пагоскот пареtošću od sframe naše finansiske administraciie. I sa gledišta poreske administraciile važi pravilo, da ie svaki stari poreski zakon dobat, a svaki nov rdiav ili bar — rizičan, Teško da ima primiera u poresko istoriji druge polovine XIX veka, da ie jedan potpuno nov zakon o neposrednim porezima stavlien na snagu pod tako nepovolinim uslovima u pogledi tehnike i poreskog morala, kao što ie sličai sa našim današnimm zakonom o neposrednom porezu. ne može se u napred izračunati iHnansiski elekt iednog novog zakona o meposrednomi porezu. Žbog toga se često рт begavalo iednom skupom i danagubnom eksperimentu: vršen ie teoriski razrez, da bi se ocenio linansiski efekat.

Mi smo postupali mnogo kuražanije: uveden ie u Život zakon samo ma osnovi hipotetičnog računa. To ie bio skok u pomrčinu: mogao ie biti razdroblien ceo državni budžet. Zbog toga је lHinansiska administraciia sa velikom napetošću očekivala iz meseca u mesec statističke podatke o naplati poreza. Danas raspolažemo podatcima o naplati neposrednih poreza za jedanajest meseci 1929. god. i rezultat ie veoma povolian.

Iz gornie tablice vidimo, da ie u novembru mesecu 1929.

Ni pri naisavršeniioi poreskoi tehnici ·

vembru 1928. god. (50%). U periodi april_novembar 1929. god. naplaćeno je 1.395 miliona, odn. za 153 miliona više (12%) по U istom razdobliu 1928. god. A u vremenu od ianuara do kraia novembra 1929. god. naplaćeno ie 1677 miliona, odn. za 117,83 miliona (13,2%) više, no u istom razdobliu 1928. god.

Višak faktički naplaćenog neposrednog poreza za II meseci 1929. god., prema budžetskom predvidianiu za istu periodu, iznosi istina samo 16 miliona dinara; ali ie on priiatnili no mnogo veći višak u normalnim prilikama. Finansiska uprava ie bila i dobar maistor u računu verovatnoće i dobar prorok, jer su obe osobine bile potrebne, pa da se predvidianie ne udalii znatno od stvarnosti.

Mesec decembar neće doneti razočarenja zbog toga, što baš poslednii meseci u 1929. с. рокатши јак рогазе.

Уредништву „Народног Благостања“ потребни су: један спреман сарадник и' један волонтер, који жели да се упозна са економским питањима.

Пажња претплатницима

Умољавају се претплатници, да изволе што пре послати дужну претплату, која износи за четврто тромесечје 70.— дин., а за цело друго полугође 140. — дин.

Уједно умољавамо претплатнике да нам изволе саопштити сваку евентуалну LO anpece

god. naplaćeno 331 milion, t. i. za 108,7 miliona više no u no- _______ O m ни O See e is Or m re me oo II II III III III OJ 6 АЕ 7. А, Д, ПРЕЂЕ ШКОДИНА ФАБРИКА У ПИЛЗЕНУ. OBE o

___|

Телеграми:

ПУОДОВКА, Љубљана А Телефони: 29-86 и 27-37

ТЕЛЕФОН 5-78

Ваступништво Београд, Кнев Михаилов Вечац 13-14

Иврађује све пројекте и шаље на вахтев своје стручне инжињере

Телеграмн: ШКОДА — Вагреб

Телефон 41-97

Раоа број 2 ТЕЛЕГРАМИ: ШКОДА БЕОГРАД

„_---_______-_____-_Н-- arg al are Je aaa | 87 0972 РАТА LU А И Хе че ит с и и Uzeti", er nji" Ls << eo arX OD in ro ХИППЕШЛА, ДЕШИЗИУ nom ra op „БШПЉИЈ „ДИУ „ДРСЕГМУ tazo nA UT" OT <C10 „дмшње „ВСЕНИР ДШАШЕУ „ЕШНЊШУ ДНУ „ЉЕИ „лишени дет дами" деси иако“