Narodno blagostanje

30. мај 1931.

ког закона треба допунити одредбама, које би правилно регулисале службени однос намештеника. Истакнута је затим жеља да се плаћање кулучког приреза на основу колективног уговора пренесе на послодавце, На крају у резолуцији се тражи да се донесе закон за случај незапослености. На крају конгреса прихваћен је предлог многих претставника да Савез прошири свој рад и на трговачке и индустријске чиновнике, те ће се овај од сада звати „Савез банкарских, осигуравајућих, трговачких и индустријских чиновника Југославије". ТРГОВИНА

— U Belgiji se vodi žestoka borba između poljoprivrednika, koji traže od vlade carinsku zaštitu i pristalica slobodne trgovine. I belgijska Narodna banka u poslednjem svome „Bulletin d'lnformation et de Documentation” zauzima odlučno stav protiv državne intervencije. Politika veštačkog održavanja cena poljoprivrednih proizvoda doživila je lijasko. Amerikanska Federalna Poljoprivredna Direkcija je najbolji primer za to. Ništa bolje nije iskustvo Kanade, Brazilije, Egipta i mnogih drugih. Uzrok neuspehu je uvek isti. Svuda su preduzimane takve mere kao da se radi o slučajnom brzo prolaznom povećanju proizvodnje. Međutim zaboravilo se da će dobre tržišne cene izazvati pre povećanje no smanjenje proizvodnje. Poljoprivrednik ne oseća potrebe da traži način kako da smanji svoje troškove proizvodnje i da se tako prilagođuje prilikama na tržištu, pošto će ove duže potrajati. Osim toga državna zaštita umanjuje sposobnost konkurencije protežiranog producenta na slobodnom tržištu. Danas se još najbolje drži poljoprivreda u Danskoj, Holandiji i ostalim državama pristalicama slobodne irgovine. I Belgija je ovih dana dozvolila slobodan uvoz ruske pšenice i smanjila premije proizvođačima šećerne repe.

СПОЉНА ТРГОВИНА

— Према подацима, који су ових дана објављени, аустријска спољна трговина се развија врло рђаво. Увоз је у априлу ов. г. за 46,6 мил. (372,8 мил. дин.) мањи него истог месеца прошле год. (207,9 мил. шил.), а у прва четири ме» сеца ов. г. за 174,1 мил (1392,8 мил. дин.) мањи од онога у истом раздобљу прошле године, који је био 798,5 милиона (6,388 милијарди дин.) Извоз у априлу ов. г. је мањи за 42 мил. (336 мил. мин.) но онај у истом месецу 1930. год., а у прва 4 месеца ов. г. за 155,9 мил. (1,247 милијарди дин,) нб онај у истом раздобљу прошле године, који износи 516,6 мил. (4122.8 мил. дин.). Највише је пао увоз из Чехословачке (10,5 односно 45,8 мил. шил.). Маџарске (10 у априлу) и наше Краљевине (5,1 односно 19,1 мил. шил.) Највећи је пад извоза у Чехословачку (7,9 односно 28 мил. шил.), у Италију (5 односно 19,8 мил. шил.), Немачку (9,7 односно 34,5 мил. шил.).

ИНДУСТРИЈА

— Ма роцакот tržištu su se pojavile u masama ејекtrične sijalice, proizvodi ruske industrije. Kvalitet im je dobar, a cena je za 50% niža od tržišne.

— Mineska vlada sprema opširan nacrt za industrijalizaciju, i to pre svega putem podizanja državnih industrijskih preduzeća. U tu svrhu fražiće se zajam od 15 miliona dolara, koji će se upotrebiti za podizanje državne tekstilne fabrike, i jedne velike solane. |

— У Чехословачкој се могу машине за инсталације, које се не производе у земљи, слободно увести, за што треба посебна дозвола. Међутим ових дана је царинском одбору поднесена једна интересантна молба. Једна група индустријалаца тражи да се и слободан увоз машина, које се производе у земљи дозволи појединцима у случају, када им домаћи продуценти затраже безобразно високе цене, као што је то било ових дана. Једна фабрика је хтела да повећа инста-

НАРОДНО БЛАГОСТАЊЕ

Страна 345

лације, али су понуде домаћих продуцената биле тако скупе да је одустала. Затражила је дозволу за увоз истих машина из ивостранства, пошто је урачунавши подвоз и царину неће толико коштати колико траже домаћи фабриканти. Тим поводом је и поднесена горња молба.

— Međunarodni kartel električnih sijalica produžen je za daljih 20 godina do 1952. godine. Ovaj rok je nešto predugačak ako se uzme u obzir činjenica da patenti, na kojima se kartel zasniva, ističu pre (1934. odnosno 1936. сод.). То се дан тоgućnost da se u kartelu pojavi konkurencija na svefskom tržištu. To je razlog da se opravdano dvoji u dugovečnost OvOg kartela.

— Javili smo da se sastala konferencija za dalju redukciju proizvodnje kalaja. Samo što obavešteni krugovi smatraju da bi svako dalje smanjenje proizvodnje išlo ne u korist već na štetu konzuma. Kalaj je metal koji se može u industriji potpuno zameniti drugim, kao olovom i dr. Taj proces zamene u industriji već je ponegde započeo, ali ako cena dalje skoči, izvesno je da će biti energično provedena na celoj liniji.

— Javili smo prošlog meseca da je engleski pul beloga pleha produžen do juna o. S. Međutim je kratko vreme iza toga firma Mellion-Griffith ofkazala konvenciju i u zajednici sa svojim afiliranim preduzećima počela da konkuriše pulu specijalno na argentinsko-braziliskom tržištu. Posledica je da su ovih “dana istupila još tri člana: Western Tin Plate Works, Moreston i Kidwelly. Tako je pul ostao potpuno nesposoban da kontroliše veći deo proizvodnje belog pleha u Engleskoj. Zato mu se sumnja u dužinu života.

— Kako je poznato, osnovan je rest česko-nemačkih fabrika pisaljki (plajvaza) sa 20 mil. maraka glavnice i sa sedištem po svoj prilici u Cirihu. U trestu su 2 nirnberške firme Johan Faber i česka L. & Vj. Hartmut (Kohinur). Program proizvodnje će se znatno uprostiti (obe firme su dosada proizvodile zbog konkurencije po 3000 raznih vrsta pisaliki). U Nemačkoj ostaju još neke manje fabrike, koje će verovatno biti primorane da se pridruže trestu. U Americi postoje 4 velike fabrike, čija je proizvodnja skoro ravna onoj novog tresta. Pre kratkog vremena je firma Johan Faber osnovala tamo jednu fabriku sa 300.000 dol. (16,800.000 dinara). Veličina njene proizvodnje će biti određena po završetku pregovora, koje je trest započeo за атемкапskim producentima.

ПОЉОПРИВРЕДА

— Cena, koju madžarski poljopriveednik dobije za svoju pšenicu viša je od one na svetskom tržištu, ali mu nije dovoljna da pokrije troškove proizvodnje. Vlada namerava da intervencijom natera cenu na 20 penge, osim bona za plaćanje poreza,

čiji će iznos biti povećan na 6 penge. Zbog visoke cene pšenice —

mlinovi nisu u stanju da uz zaradu izvezu brašno. A da bi ipak imali koristi od mlevenja, povećali su cenu mekinjama od 8,70 na 14,60 penge (87 odnosno 146 din.) od tovara; to im je bilo mogućno, jer su mekinje najviše tražena stočna hrana. Cene ostale stočne furaži stoji visoko. Ječam je skočio od 15,85 na 19,60 (158,5 na 196 din.), kukuruz od 12,5 na 15,80 (121,5 na 158 din.), a zob od 19,85 na 22,75 penge (198,5 na 227,5 din.) po fovaru. Denaturirana se pšenica prodaje u vrlo malim količinama po 13,0 penge (130 din.) po tovaru, da se ne bi izazvao pad ostalih žita za stočnu hranu.

— У Египту је успостављен одбор стручњака, чија је задаћа да ради на повећању домаће производње вештачког ђубрета, које се сада већим делом увози. Страно ђубре је скупо за египатског сељака. А сви преговори поведени од стране владе са страним синдикатима ради појефтињења разбили су се на отпору ових последњих. Једина помоћ је засада да се снизи подвозна тарифа. Влада намерава да подигне велику фабрику вештачког ђубрета код Всуана, а одбор препоручује повећање сточне производње и искоришћавање клоака и отпадака у кланицама за ђубрење и да се забрани извоз стајског ђубрета.