Naš narodni život

НАША НАРОДНА УМЕТНОСТ, · - 148

== А

накита, одела и кућа све је мање, и није далеко време кад ће по југословенским варошима које су биле под Турцима, оријентални занатски уметнички производи сасвим престати да се израђују, а њихово ће место потпуно заузети израђевине нових средњеевропских мајстора, који су често пута чисти техничари, или фабричне израђевине.

6) Западна варошка занатска уметност међу Јужним Словенима остала је у многоме са својим словенско-романским карактером, а терминологија за израђевине, алате и занатске органигације је или романска или словенска, или им једна и друга. Сем тога наш је запад претрпео огроман немачки утицај.

2) Варошка народна умешност је одвојена од занатске. Њу раде и негују жене у својим кућама, и огледа се на њиховим тканинама, плетиву, везу. и чипкама. Не може се рећи да на њу није била без утицаја и занатска уметност, али је у главноме провзвод куће, са одвојеним развојем од занатске уметности, зна је и ради, нека боље, нека лошије, према способности и укусу, свака варошка жена. Оно што се на варошкој народној уметности јасно види то су: на истоку утицаји византијски и турски, а на западу романски и немачки.

1 Сеоски умешнички ши, или простије. сеоска уметност је наставак старе словенске уметности коју су Јужни Словени донели долазећи на Балканско Полуострво. Она није остала онаква, каква је била у старо време. Током времена, утицајем народа које су Јужни Словени затекли и који су доцније долазили, и напретком културе, она се врло удаљила од своје првобитне примитивне основе, и гдешто се уздигла врло високо. Она се огледа у радовима југословенских сељака: грађење кућа, ковчега, преслица, свирала, столица, разних дрвених судова ну радовима сељанака: тканина, чарапа, везова, чипака и тако даље. Сеоска уметност није свуда једнака, већ локално варира. Сем разлика које су долазиле утицајем различитих туђих народа на разним ме стима, има и таквих које су дошле из других узрока.