Naš narodni život
= !
ОБЈАШЊЕЊЕ НЕКОЛИКИХ НАР. ПОСЛОВИЦА. 175
чење јој је: „Колики си, а немаш памети“, „Колики си, а не умеш да мислиш“. Откуда јој је овако значење, није јасно.
Вук има једну сасвим другојачу пословицу, али јој је, држим, значење исто. Њезин коментар, мислим, да донекле може да послужи и као објашњење ове пословице. Она гласи: „Колики си велики, а гаћа немаш“. Коментар јој је: „Матор си човек, а немаш памети. Њеца, по селима, обично не облаче гаћа до 6 до 7 година (док их не могу сама дре-“ јешити и свезати), па кад их обуку више их не остављају...“ Пословица би дакле значила: Матор си човек, а говориш, или радиш, као да си дете, као да још гаћа ниси понео.
У старија времена, у нас, нарочито по селима, где су свештеници били ретки, деца су доцкан крштавана. Изгледа да се ни тамо, где свештеници нису били ретки, није много журило са крштењем. На седници Београдског Сабора од 3 јуна (23 маја) 1730 године, одлучено је да „ниједно дете не сме дуже остати некрштено од осам дана. Отац или кум, који би ову заповест прекршио, да се строго казни“.2 2. марта 1836 године, Мо 64, наредио је епископ тимочки, Доситеј Новаковић да свештеници не допуштају да деца умиру некрштена, каошто се то често у његовој епархији дешава.“
Да ове одлуке нису потицале отуда, што су деца само неко кратко време остајала некрштена види се из следећега: Ђорђе Венелин, који је у првој половини ХЛХ века путовао по Бугарској, тврди како је, тамо, у то доба, било мало свештеника, те је било младића од седамнаест и од двадесет година, који још нису били крштени“ У Кучима
1 Вук С. Караџић, (С. н. пословице, бр. 2750. Исто значење има и пословица: „Није сваки човек који гаће носи“ (Вук посл. бр. 4248).
Гласник П одељења, књ. ТМ, стр. 91. Акт у Архиви Неготинског Протопрезвитеријата.
а Ј. Венелин, Заради возбужденте новоболгарскоћ словесности, превелђ М. Кифаловђ Тетевенецљ. Букурешт 1842, стр. 83
ба 12