Naša književnost
410 7 _ Наша књижевност
јуће револуционарне закључке који често дају сасвим други правац науци. Истим таквим путем корача и књижевност.
Када накупите приличну количину тих утисака, па наиђете на један од најјаснијих утисака, онда они сви искрсну пред вама, —= пред вама је јасна слика, жив портре. ; -
Како да се израви херопка стварности
(Друг Пластинин. Код мене, као и код многих других који отпочињу са стваралачким радом, главно је питање — уметнички реализам. Када пишеш, чини ти се да ће свака појава која те узбуђује узбуђивати и читаоца и да је треба унети у књижевно дело. Али када си већ написао и пре свега почнеш сам да читаш своје дело, покаже се да оно не узбуђује чак ни тебе. Занимљиво би било чути у чему се крије тајна уметничког реализма, како да се дело учини занимљивим). :
То што вам се прича свиђа док је пишете, а када сте је на-· писали, она престаје да вам се свиђа, доста је обична појава код књижевника. Објашњава се тиме што се све искуство у вези са датом темом не може да смести у ту тему, услед тога што недостаје техника, недостају речи.
Са језиком ствар не стоји код нас нарочито об рс То је при-
родно. Ми живимо у епохи револуције, када у језик продиру нове речи. Реч „универмаг“1) постала је сасвим обична. Да сте је изговорили пре петнаест година, погледали би вас разрогаченим очима. А колико је таквих речи сада настало! Нове речи ницаће и убудуће. – Али уз то не сме се заборавити : ни првобитни руски говорни језик. С времена на време треба прочитати народне епске песме и бајке, и уопште добро познавати језик којим говори маса. У њему има много звучнога, изразитога.
Данас се у свим деловима наше огромне земље врши тај процес реорганизације језика, процес брисања извесних речи, њиховог потпуног уништења, појављивања нових речи на њихово место.
1) Универзални магацин.