Naša književnost
Прича о везировом слону 7 7
Циганчад, која иду на одстојању од десетак корака иза слона, жикоћу се уз гласне примедбе, а пратиоци тапшу фила по сапима.
Има дана кад фил прође кроз чаршију и ништа се необично ве деси, има дана па га и не изведу на ту страну, али «свет је тако навикао на узбуђења и на филове испаде, да их измишља кад их - нема.
Међу оним беспослењацима који свакодневно сачекују слона воде се разговори.
= Не би јуче фила, каже неко.
= Не би га овде, а знате шта је било у Циганској махали, одговара неки Каришик, алкохоличар и причало.
— Шта, болан» питају двојица у глас, и у том тренутку 34борављају да је то човек (са утврђеном репутацијом највећег лажова за Травник и околину.
= Побацила Циганка кад је угледала фила, ето шта.
= Ама, немој то говорити.
— Говорио ја, не говорио, тако је! Изишла жена, бременита у осмом мјесецу, да плакне чашу и таман замахнула да пролије воду, кад јој се нешто даде погледати уз аокак а отуд се ваља фил, право на њу. А жена ти спусти чашу, и само што викну: „А-ах!“ и сложи (се кб фењер. Одмах, поток од ње. Те унесу у кућу и њу и мушко дијете од седам мјесеци. Сад жена не долази себи. А дијете живо и здраво, онако, само — нијемо, гласа од себе не пушта. Онијемило од страха! Ја, мој брате!
Са тим речима „ја, мој брате“, завршава свака Каришикова лаж, то је као нека зумба, као заштитни знак, на свакој његовој причи и измишљотини.
Докони људи се разилазе и причају даље, а већина њих заборави да каже да прича потиче од Каришика. А чаршија само ври и очекује сутрашњи дан и филову посету или бар нову причу, лажну или истиниту, о филу.
Није тешко замислити како се у свему томе осећају травнички дућанџије и трговци, најмирнији и најдостојанственији чаршијски људи у Босни, озбиљни, крути, уображени и горди на свој чаршијски реди престоничку чистоћу и тишину.
А невоља са филом не престаје него расте, и нико јој краја не види. Ко може знати шта се дешава у животињи, и у овој нашој, босанској, а камоли кад је туђа, доведена из далеког, непознатог света» Ко зна на какве је муке живот ставио фила» Али