Naša književnost
Слике из Бразилије м 209
Узмите новине, макар које. Наћи ћете бар.по пет шест дугачких чланака и још више илустрација посвећене њему. Две прве стране листова су само тим испуњене. „Озбиљнији“ листови доносе коментаре и изјаве црквених великодостојника и професора медицинског факултета. Први су резервисани: „не може се још ништа одређено рећи, али црква допушта могућност чуда“. Други: „Медицинска наука зна за случајеве лечења сугестијом“.
Ствар постаје озбиљна. Већ се и уводни чланци посвећују томе. Пуни дубоког филозофског смисла. Врло достојанствени „Корео да мања“ каже између осталог:
„Је ли та појава од користи или од штете за психологију и етику маса2 — Налазимо да је од користи. Јер нашом епохом у великој је мери завладао скептицизам и материјализам. Духовне и религиозне вредности, толико су заборављене, да је данас марксизам једина наука —- (замислите само што су они пронашли!) — једина је наука која још буди ентузијазам и пожртвованост. Они који се нису повезали са том науком све то више падају у скепсу и равнодушност.
„Ратови као и све катастрофе, обично дају маха религиозности и вери у надприродно као средство да се пређе преко ужаса и мизерије свакодневног живота. Али последњи рат није довео до тога.
„Према томе може се сматрати као благодат верски покрет који је узео маха у вези са чудесима оца Антонија. Па ако се доцније и утврди да није било никаквих чуда, шта мариг Дотле ће вера и нада освојити толика срца, а данас су људском роду толико потребне вера и нада, како не би пао у очајање.“
Па пошто је то таква срећа и благодет, појурио народ у Урукаину. Јури народ са стрепњом и страхопоштовањем, тражећи здравља и среће. Плаћа баснословне цене за превоз по непроходним путевима (јер тамо је не само слободна штампа, него и слободна трговина); организују се специјални каравани, јер Урукаина није на прузи; трпи се глад и жеђ (осам километара је до првог извора воде); спава се под шаторима и то за скупе паре; хиљаде камиона су закрчили и онако непроходне путеве, трпе се надчове-
чанске муке; људи се даве у нечистоћи, јер Урукаина има око 3000.
становника, а дневно пристижу око 20.000 људи. М гине се, јер се камиони преврћу крцати болесницима, и тако погинули неки, а баш тек што се били исцелили.
Власти наравно чуда чине да народу помогну. Послат је и лекар, како не! Не да лечи људе, јер то ради отац Антоније, већ да поведе рачуна о хигијени и чистоћи. И уопште здраво се труде.
; а
АД о ар ер 1
Еј