Naša književnost

УРИНУ Фа ар Зар а, ~». . ње“ "~ рР З - 5

кн њљњижвевно св. а, год кат ЂЕОГРАД АПРИЛ 1948

а

ЗЕЛЕНА СВЕСКА КОЈА ЈЕ ОСВОЈИЛА СВЕТ

(Поводом стогодишњице Комунистичког манифеста)

Фебруара 1848 године — дакле пре сто година — изашла је У лондонској штампарији И. Е. Бургхарда, Ливерпул-стрит 46, у издању Друштва за образовање радника — једна мала и неугледна зелена брошура. Ова брошура — Манифест комунистичке партије

— јесте крштеница научног социјализма. Она отвара нову епоху у историји човечанства, с њом започиње политичка еманципација радничке класе. У њој је формулисан борбени програм пролетаријата: на челу свих угњетених и експлоатисаних, радничка класа се бори за ослобођење радних људи, за укидање експлоатације човека човеком. Овај докуменат, једини своје врсте, постао је духовни мост између океана и континената. Речи „Пролетери свих земаља уједините се“ постале су пламена парола на застави радничког покрета целог света.

Кад су Маркс и Енгелс по налогу „Интернационалног савеза комуниста“ писали Манифест, раднички покрет налазио се тек на прагу свог политичког развитка. У Савезу комуниста било је једва 3—400 учлањених људи. Чим се ова брошура појавила, пажња свих непријатеља радничке класе била је сконцентрисана на њу. Помињу је сви полициски извештаји тога доба. Половином Х1Х века, у једном тајном извештају од Вермута и Штибера каже се о Манифесту: „Признато је да га је познати вођа комунистичке партије, либерал Маркс, написао и штампао на немачком језику. У виду, мале брошуре са зеленим омотом он се може често наћи у Немачкој приликом претреса станова. Ова брошура се уопште није појављивала по књижарама, него се потајно растурала и њен посед указује сваки пут на сумњиве комунистичке везе...“

Из другог полициског извештаја види се херојски и тегобни пут којим је радничка класа пошла у доба појаве Манифеста. Међу актима велеиздајничког процеса Хек-Штаблера нађен је препис једног писма од 22 марта 1851 године које је вођа комунистичке групе у Брауншвајгу Штаблер послао организацији. Он гласи:

го. #63.