Naša književnost

У И ПУНА

258 и | Књижевност

„Вашу последњу пошиљку сам добио. Педесет примерака Комунистичког манифеста, један „Пут у Икарију“ и један примерак „Гарантија“ од Вајтлинга... Ја идем неуморно напред; само смрт може поништити моју дату реч. Више добрих чланова су на мојој страни и већ имамо приличан делокруг утицаја. Ускоро ћемо бити у стању да тражимо више ваших издања, јер свуда постоји велика. и преовлађујућа симпатија за ваша дела...“

Отада је Манифест почео свој тријумфални пут по свету. Он је

преведен готово на све језике који имају писменост. Већ у јуну 1871

године — две године после првог превода на руски језик — појавио се он и на српском језику.

Прво дело које је после Октобарске револуције издао Институт Маркса-Енгелса-Лењина — био је Манифест комунистичке партије.

Отада су се појавила многобројна нова издања: 1941 године Манифест је штампан на тридесет пет језика народа Совјетског Савеза. Поводом јубилеја стогодишњице појавило се руско издање од 200 хиљада примерака. Почетком 1948 године било је око 70 нових издања у разним земљама.

Огромно интересовање показује како је пуно животне снаге ово дело које је својим духовним жаром и научним предвиђањем будило свест радних маса и још увек је буди.

Век у коме се Манифест појавио био је испуњен акцијама и борбама, патњама и жртвама, угушеним устанцима, успелим и неуспелим штрајковима, хапшењима и смртним казнама првобораца за социјализам. Али он је испуњен победом и тријумфом — јер је на једној шестини земљине кугле из теорије настала пракса социјализма. И свуда на свету, где има експлоатисаних и угњетаваних, масе упиру очи на Совјетски Савез и земље нових демократија.

Победоносни Октобар значио је испуњење програма који су Маркс и Енгелс ставили у Манифест комунистичке партије, а Лењин и Стаљин су га проширили, продубили и остварили.

Победоносни Октобар значио је истовремено сконцентрисавање свих снага непријатељских социјализму против Совјетске земље. Министри и генерали, банкари и индустријалци ујединили су се да би срушили републику радника и сељака. Милитаристичким интервенцијама, маневрима дипломата, кампањом лажних радничких вођа, покушавали су да униште социјализам који је постао стварност. Најзад су армије фашизма дошле до капија Москве и Стаљинграда. Али, из свих борби комунизам је изашао ојачан и победоносан. .