Naša književnost

Хроника 6

вав је случај са Лазом Коровским. Још после издавања његове прве збирке „Крвава блокада“ њему је у_ казано на неке декадентске песме из пиклуса „Путоказ“. И уместо да упорно савлађује декадентска скретања, он је даље развио декаденцију тих песама, и то постаје опасно за. његов даљи развитак. Његове следеће ствари: „Тиквешка легенда“ и неке песме штампане у часопису „Нов ден“, нарочито песма „Затворевик“, показују његов прелазак у 0творену идејно-уметничку декаденцију. Посебна појава код најмлађих песника, која може да их лако одведе ка декаденцији и безидејности, јесте и површни, чисто емоционални однос према тематици данашњице и прошлости. То се сусреће код неких песама Срба Ивановског и Ганета Тодоровског. Свој напредни идејни однос према савремености они често изражавају преко најопштијег лирског усхићења, са доста јевтином идеализацијом онога што се догађа у нашем животу.

У прози немамо ништа значајни- ·

је у току прошле године. Шта више, у поређењу са прошлом годином, на овом пољу наше књижевни делатности стојимо на мртвој тачци.

И у драмској књижевности немамо скоро никаквог стварања. Осим две једночинке, од Коле Чашуле и Митка Зафировског, ништа друго није написано. И поред тога што су тешкоће за рад у овој области највеће, не смемо допустити да књижевни радници у овој области не раде активно, нарочито када се има у виду жив интерес нашег народа за домаћу драму и тежња наших позоришта и позоришних група да националним драмама попуне своје репертоаре. |

У области књижевности за децу и У овој години активно се радило, нарочито на разрађивању наше савремене тематике и приближавању наше стварности погледу наших најмлађих читалаца. У вези с тим треба да се укаже да баш у разрађивању савремене тематике у књижевности за децу треба да се избегава декламаторски тон и површност, неконкретност и нејасан израз пишчевог позитивног идејног односа према стварности.

"Треба да се подвуче да је наша књижевна критика у току првих година успела да укаже на штетне појаве у нашем књижевном животу, као што су: декадентска скретања, пасивност прозаиста, неодгоговорност преводилаца, неправилно приказивање народног живота у неким драмским делима. Критика је успела да разголити фалсификације које су извршили неки бугарски писци у оном делу поезије Вапцарова који се оноси на Македони-

_ју и у коме песник изражава своју

високу македонску националну свест. Али критика још увек није успела да да анализу и оцену збирки стихова: „Песни“ од Славка Јаневског и „Земјата и љубовта“ од Блаже Конеског, које претстављају корак напред у стварању ове двојице аутора. Слабост наше критике јесте у томе шло се задржава на широком разрађивању наших књижевних проблема путем искључиво дугих чланака и студија, а, занемарује књижевну рецензију као погодан начин за популаризацију књига које излазе и за упознавање читалаца са најважнијим проблемима наше књижевности.“

У дискусији о реферату учествовали су Славко Јаневски, Ванчо Николески, Коле Чашуле, Иван Точко, Митко Зафировски, Орцан Леов и други. Пошто су на темељу извештаја и дискусије донесени закључци о задацима македонских књижевника у наредној години, изабрана је нова управа Удружења у коју су ушли: Димитар Митрев, као претседник, Славко Јаневски, као потпретседник, и Ванчо Николевски, као секретар.

~

К. С.

УСПЕХ КЊИГЕ „МЕЂУ МАРКОСОВИМ ПАРТИЗАНИМА“ ОСКАРА ДАВИЧА

Књига Оскара Давича „Међу Маркосовим партизанима“, која иде у ред наших најбољих књижевно писаних репортажа на актуелну политичку тему, доживела је по свом изжаску у издању часописа „Тридесет дана“ велик успех и у земљи и у иностранству, као још ретко која књига по Ослобођењу. Поред два издања (ћириличног и латиничног) на српскохрватском језику, дело Оскара Давича преведено је и на

~