Naša pošta

20 НАША ПОШТА

пвоуогтт робфагта (Ргавап 5лба — Ро фагоу). _ Рогед оу ћ рјаушћ парјза вуаја Ђгој задг А ветји 5фгиспо одађтатшћ беје ћака 1 уе5Н. Овђаје р. +. Пафоме, Коју 1лјале и Лагтеђи 1 Гјибђјал, гаатао рта а. — Политика, 1%. ХЛ, доноси извод из Статистике п. т.Т. саобраћаја Југославије за 1929, која је публикована ових дана.

о Правда, 6. Х1, доноси преглед промета у Главној пошти Београд која је у току октобра 1930 исплатила упутница усуми преко 60 милиона динара.

_ — Саобраћајни преглед, 1. ХН, доноси напис „Зтефије па |ејерта!зен арагабта“, од инж. Д. Љ. Ивковића.

ОДЗИВИ И ОДГОВОРИ

— Г. К. —Поздрављате напис г. Бранка Павловића о „Оденама“ (св. ва септембар) с напоменом „да сви млађи службеници захваљују

писцу који циља да сви буду постављени на своје место, где који васлу“ жује“. О истом питању говоренојеи у св. „Наше поште“ ва новембар, "стр. 118. — Што сетиче посебног случаја, који дотичне интересује, важе ове констатације: Поступак у погледу оцењивања је тачно прописан у глави У1 Закона о чиновницима. Закон је сам предвидео да би коначна оцена старешине била сувише субјективна, па је дозволио службенику жалбу већ на старешински извештај. Истотако има службеник право жалбе и на оцену комисије 1 степена и тек оцена комисије 11 степена је извршна. Према "томе именовани, ако са оценом није био задовољан,могао је насваку оцену поднети подва пута жалбу. Акото нијевнао,то је оцену „добар“ потпуно васлужио,пошто је познавање законских прописа прва тачка у старешин-ском извештају.

Али у овомелучају није кривица до оцене, пошто Министарство последњих унапређења није правило разлике између оцене „одличан“ им „добар“, а слабо оцењени по самом Закону не могу битиунапређени. Дотични је положио државни стручни испит по други путтеку јуну 1930. Унапређени су, пак, они само, који су стекли право на унапређење до 1 априла 1930. Тако дотични жалилац није могао доћи у обвир. Државни «стручни испит је услов ва прелаз из приправних у помоћне групе свију категорија државних службеника.

— Г. ђорђе Антонијевић, управник поште Сарајево 1, послао је претплату за себе и 52 службеника.

Знак да струци треба часопис и да је она жива! _

— На питање о П. т. школи и садањем 1. т. течају одговарамо: на стр. 76—7 и 124 „Наше поште“ за 1980 г. о томе је било речи. Такође у свесци ва децембар. Простор и време још нам нису дозволили да обухватимо сва многобројна питања која чекају своја решење. По"чели смо са главним. Табаци предавања у школама нијесу тајна. Напротив, интерес је да се шире и да су подвргнути оцени стручњака и ван школе и Министарства. · Такојем на Универзитету у Београду, "где се „табаци“ професора умножавају и могу се купити по утврђеној цени. У П. т. течају постоје такви „табаци“ које слушаоци добијају.

Можете их видети код појединог слушаоца, а да ли их можете купити "треба питати надлежним путем. О самој школи други пут.

= О набавци сшручних књига: Дали смо белешку у „Нашој пошти“ јул 1930, стр. 63. Најновије имамо распис Рачунско-економског одељења

мин грађевина „Продаја књига п. т. струке“ (Весник мин. грађевина 16. Х1. 1980, стр. #41. _ Г. С. — Питање о којем пишете обухваћено је у расправама о "персоналном питању, које су изашле у нашим досадашњим свескама. Што ве тиче написа о повећању одн. снижењу неких такса, питање је на решење. Пређашње одељење за поште и телеграфе, уз одобрење ондашњег заступника Минсстра грађевина, Гг. Н. Узуновића, саставило