Naša pošta
78 бити, јер када се поверава вођење п. т. станице, вашто не би и утрошак образаца 2
Ако су потребни подаци ради набавке, односно штампања образаца, може свака п.т. станица при концу године доставити списак потребних јој образаца ва идућу годину. Ако се мислидап т особље равбацује или непотребно троши обрасце,довољна је строга наредба, а за првог прекршитеља строга кавна, објављена целокупном особљу.
Требовање штедних и чековних образаца је практично, па би било корисно овакав поступак увести и код требовања п. т. т. образаца. Требоване обрасце по штедно- чековном промету добијамо након 8 или 10 дана, а за ове друге морамо чекати месец па и два месеца.
Износећи ову мањкавост, молили би надлежне да по овоме питању подузму хитне мере. а
НАПЛАТА ТРОШАРИНЕ ЗА ПАКЕТЕ
Поште другим речима њени службеници врше чековну штедну "службу — без тантијеме коју уживају службеници П. штедионице. Сада је уведено да поште т. |. њени службеници врше и наплату трошарине за пакете у доласку, а за рачун општина. И наравно, бев икакве награде за тај радва који поштари сносеморалнуи материалну одговорност, жао што предвиђа распис бр. 92 (Весник бр. 4-1980).
То наплаћивање трошариве за пакете код пошта посве омета рад пошт, службеника при вршењу њихове п. т. т, службе. Многи од публике узеће пак, као повећано плаћање пошт, такса за пакете — тај начин где поште, поред своје таксе, наплаћују и трошарину пакета за рачун олштине. Тиме се само могу многи од публике одбити да поштом не шаљу.
Тако би то односило један знатан приход пошти, Зато би добро било да се то наплаћивање трошарине за пакете са пошта пренесе на саме општине, дасамеоне нађу други начина да се иначе напорна п. т. т. служба растерети.1)
Радивоје Арменковић
1) Савнајемода се у неким градовима за извесну робу која приспева пошт. пакетима наплаћује општинска трошарина десет пута већа него ли ва исту робу кад приспева железницом или другим превозним средствима. Такав начин пошти отежава манипулацију смањује приходе од пакетско радње те продуктивност поште.
Мо
П. Т. КЊИЖНИЦА
У свесци за јул 1930 (стр. 68) донели смо бељешку да је онда довршено сређивање и инвентарисање П. т. књижице — дела Библиотеке мин. грађевина, у Делиградској ул. 40. Свега 1253 свеске. Сами тај број и чињеница да пре тога није било ни инвентара покавују колико је занемарена Књижница! Врховна управа п. т. т. струке добила је нове просторије, као и свој положај у ресору Саобраћаја, па би била згодна прилика да се питању П. т. књижице посвети пажња. Требало би је отворити, за особље, заједно са читаоницом. Попуњавање Књижнице само се собом намеће. Богата је страна литература по п. т. т. струци, а наша Књижница и сувише сиромашна.
ХК.